JAV karinės pajėgos smūgiui prieš Basharą al Assadą rengėsi dar nuo 2013 metų, kai Sirijos diktatorius cheminio ginklo atakų metu pražudė apie 1000 savo šalies gyventojų.
Antradienio cheminė ataka išprovokavo Donaldo Trumpo administracijos atsaką – Viduržemio jūroje esantys JAV karo laivai paleido 59 „Tomahawk“ raketas.
„Pagrindinis klausimas nepakito“, – tikino Baracko Obamos administracijoje dirbęs Philas Gordonas. „Ar yra galimybė kariniais smūgiais sumažinti Sirijos režimo galimybę naudoti cheminį ginklą ir jei taip, ko jie imsis atsakydami?“, – svarstė buvusio JAV prezidento patarėjas.
Didžiausias skirtumas nuo 2013-ųjų, kai apie panašų smūgį svarstė B.Obama, ir dabar, kai tam ryžosi D.Trumpas, yra galimo atsako plotis. Šiuo metu rizika, kad konfliktas plėsis, yra žymiai didesnė.
B.Obamos administracija tokio smūgio galimybės atsisakė todėl, kad bijojo, jog smogdami į cheminio ginklo pilnas bazes prisidės prie jo paskleidimo ir atims dar daugiau civilių gyventojų gyvybių.
Žvalgyba bus surinkusi pakankamai informacijos ir buvo planuojama smogti atskiriems cheminiu ginklu disponuojantiems daliniams. Tuo pat metu būtų sunaikinti ir karo lėktuvai bei artilerija.
Rusijos veiksnys
Tiesa, B.Obamos uždavinys buvo netgi lengvesnis. D.Trumpui tenka susidurti su Rusijos karinėmis pajėgomis, kurios išplėtę savo įtaką visoje Sirijoje. Rusų oro gynybos sistemos gali numušti amerikiečių karo lėktuvus.
Rusijos ir Sirijos karo pajėgos yra susijungę ir bet koks smūgis režimo pajėgoms gali tapti smūgiu ir rusams.
Atsargos generolas Johnas Allenas, vadovavęs kovai su „Islamo valstybe“ Irake ir Sirijoje B.Obamos prezidentavimo metu, pabrėžė, kad jei buvęs prezidentas 2013 metais būtų davęs įsakymą smūgiui, jo pasekmės būtų buvusios triuškinančios.
„Dabar žymiai sunkiau“, – sakė generolas J.Allenas. „Jungtinės Valstijos privalo paklausti savęs: kokie pikti mes norime būti šiuo klausimu? Ar mes pakankamai moraliai pasiruošę, kad prisiimtume atsakomybę ir dėl žuvusių rusų?“, – retoriškai klausė jis.
Gali įsivelti į pilietinį karą
Amerikiečių nerimą turėtų kelti ir tai, kad Rusija Sirijoje yra dislokavusi savo oro gynybos sistemas, kurios iki šiol prieš amerikiečius nebuvo nukreiptos tik todėl, kad jų skrydžiai daugiausia buvo nukreipti prieš „Islamo valstybę“.
„Ir sirai, ir rusai gali pradėti trukdyti“, – teigė buvęs vyresnysis gynybos patarėjas B.Obamos administracijoje Andrew Exumas. „Amerikiečių ir koalicijos karo lėktuvai jau dvejus metus skraido pro jų oro gynybos sistemas. Jei surengsi ataką prieš režimą, jie turės pasiteisinimą atsakomajam smūgiui oro gynybos sistemomis“, – sakė jis.
Jo teigimu, aktyvus Rusijos pasipriešinimas gali atbaidyti koalicijos partnerius nuo tolesnių veiksmų ir priversti trauktis.
Jei JAV karo lėktuvas būtų numuštas, amerikiečiai turėtų tiesiogiai įsivelti į Sirijos pilietinio karo sumaištį. Be to, tai labai apsunkintų amerikiečių karą prieš „Islamo valstybę“, kurį D.Trumpas skelbė savo prioritetu.
B.al Assadas turi nerimauti
Kai kurių analitikų manymu, D.Trumpas pabrėžtinai smogė Basharo al Assado režimui tik dėl cheminio ginklo panaudojimo. Toliau bus bandoma derėtis su Rusija ir sutarti dėl karo pabaigos diplomatiniais būdais.
„Politinė žinia, kurią siunčia toks smūgis, yra ta, kad ši administracija pasirengusi elgtis visiškai kitaip nei buvusioji“, – sakė Vašingtono instituto Sirijos politikos ekspertas Andrew Tableris.
Jo teigimu, toks žingsnis gali sukelti Sirijos režimo nerimą, kad amerikiečiai pasirengę perimti iniciatyvą.
„Sukurti netikrumo jausmą, būti nenuspėjamu – tai suteikia žymiai daugiau galios nei jos turėjo nieko nenorėjusi daryti Obamos administracija“, – sakė A.Tableris.
Tuo metu Rusija penktadienį pareikalavo nedelsiant surengti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį, per kurį būtų aptartas Jungtinių Valstijų raketų smūgis.
„Raginame JT Saugumo Tarybą surengti nepaprastąjį posėdį šiai padėčiai aptarti“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Be to, Rusijos URM pareiškė, kad penktadienį paryčiais surengtas JAV sparnuotųjų raketų smūgis Sirijos karinių oro pajėgų Šairato bazei, per kurį žuvo mažiausiai šeši žmonės, yra „šiurkštus tarptautinių įstatymų pažeidimas“.