Sekmadienį paskelbus pirmuosius oficialius rezultatus, rodančius neva triuškinančią A.Lukašenkos pergalę, Baltarusijoje į gatves taikiai protestuoti išėjo tūkstančiai žmonių. Nepriklausomos apklausos rodė svarų opozicijos kandidatės Svetlanos Tichanovskajos pranašumą, daugybei žmonių, įskaitant baltarusius Vilniuje, nebuvo leista balsuoti.
Baltarusijos žmogaus teisių gynėjai pirmadienį pranešė, kad Minske per naktį vykusius demonstrantų ir pareigūnų susirėmimus sužeista dešimtys žmonių, mažiausiai vienas žuvo.
Kas toliau?
Baltarusių tyrėjas ir žurnalistas Andrejus Jelisejevas feisbuke rašo, kad yra didelė galimybė, jog A.Lukašenka netolimoje ateityje atiduos didelę dalį Baltarusijos suvereniteto Rusijai už ekonominę ir politinę jos paramą. Praradęs dalį valdžios, A.Lukašenka gautų garantiją valdyti pasitelkiant jėgą ir ekonominę paramą, kurios užtektų laiku išmokėti atlyginimus ir pensijas.
„Labai tikėtina, kad tuomet jo naujos konstitucijos redakcijoje visuotinių prezidento rinkimų nebebus, juos pakeis procedūra, kai (prezidentą) išrenka kontroliuojamas parlamentas.
Lukašenka savo iniciatyvinę grupę pertvarkys į partiją ir pradės žaisti partinėje sistemoje, kad atremtų išaugusią silovikų (specialiųjų tarnybų pareigūnų, – red. past.) įtaką. Baltarusiai bus per prievartą įvaryti į „gilesnę integraciją“ su Rusija, o mažai populiarus Lukašenka vadovaus nominaliai suvereniai valstybei“, – rašo A.Jelisejevas.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas, politologas Laurynas Jonavičius 15min teigė, kad atsakymas į klausimą, ar A.Lukašenka atiduos suverenitetą, priklausys nuo to, kaip elgsis Rusija – „ko ji norės ir siūlys“, taip pat kiek toli bus pasiryžęs eiti A.Lukašenka, kad išliktų valdžioje.
„Kita vertus, jei muši savo žmones, kad išlaikytum valdžią, ar norėsi atidavinėti suverenitetą, jog tos valdžios netektum?“ – sakė L.Jonavičius.
Nepasitenkinimas išliks
Pasak A.Jelisejevo, antras įmanomas scenarijus – baltarusiai taikiai ir drąsiai reikš savo balsą, o tai galiausiai nulems politinės sistemos reformaciją į parlamentinę respubliką ir reformų visose srityse įgyvendinimą.
„Tai – šansas atkurti teisės viršenybę, tvarų ekonominį vystymąsi, mokslinį ir kultūros augimą“, – rašo jis ir priduria, kad vis dėlto pirmasis scenarijus yra labiau tikėtinas.
L.Jonavičiaus teigimu, akivaizdu, kad A.Lukašenka po represijų ir balsų klastojimo neturi legitimumo, taip pat neturi jokių kitų pozityvių instrumentų legitimumui parodyti.
Politologas prognozuoja, kad nepasitenkinimas valdžia Baltarusijoje išliks, jis gali įgauti įvairių formų.
„Ateityje įmanomi įvairūs variantai – visuotinis streikas, nėjimas į darbą, atsisakymas mokėti mokesčius ir pan.“, – 15min sakė L.Jonavičius.
Politologo teigimu, ateities scenarijai priklauso ne tik nuo valdžios bei visuomenės, bet ir išorės veikėjų. „Jei atsižvelgsime tik į valdžią ir visuomenę, susipriešinimas kurį laiką tęsis, bet greičiausiai jis pamažu slops, nes nebelieka trigerių (dirgiklių, – red. past.) ir lūžio momentų, kurie stipriai mobilizuotų žmones“, – teigė VU TSPMI dėstytojas.
L.Jonavičiaus teigimu, silpstantys protestai nereiškia, kad bus grįžta prie įprastos situacijos – esą tą buvo galima matyti ir po demonstracijomis pasibaigusių rinkimų 2006 bei 2010 metais.
„Nepasitenkinimas išliks labai didelis. Lukašenkai valdyti šalį, įgyvendinti savo sprendimus bus labai sunku“, – sakė jis.
Svetlanos Tichanovskajos klausimas
Pirmadienį Centrinė rinkimų komisija paskelbė, esą už A.Lukašenką balsavo kiek daugiau nei 80 proc. rinkėjų, o už pagrindinę varžovę S.Tichanovskają – 9,9 proc., nors nepriklausomos balsavusiųjų apklausos rodė svarią jos pergalę.
37 metų S.Tichanovskaja neturi jokios politinės patirties – ji iniciatyvinę grupę užregistravo po to, kai buvo sulaikytas kandidatu rinkimuose siekęs tapti jos sutuoktinis tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis.
Netikėtai kandidate užregistravus S.Tichanovskają, prie jos kampanijos prisijungė dviejų pretendentų į kandidatus komandos. Pastarosiomis savaitėmis į S.Tichanovskajos kampanijos renginius įvairiuose Baltarusijos miestuose susirinkdavo tūkstančiai žmonių.
Pasak L.Jonavičiaus, S.Tichanovskaja yra tapusi protesto veidu, o jei naujų veidų neatsiras, „ji gali tuo veidu ir išlikti“. Vis dėlto, tai sunku prognozuoti, nes S.Tichanovskaja į politiką atėjo ne savo noru, neaišku, kiek ji norės eiti toliau.
„Turbūt pagrindiniai opozicijos žingsniai bus žengiami iš aplink ją susitelkusio rinkiminio štabo. Tačiau neaišku, kiek tai bus statoma ant pačios Tichanovskajos, galbūt atsiras naujų žmonių“, – 15min teigė L.Jonavičius.
Daugiau naujienų apie Baltarusijos prezidento rinkimus skaitykite čia.