2017 02 14 /11:11

Po užkulisinių pokalbių su Rusija iš pareigų traukiasi Donaldo Trumpo patarėjas Michaelas Flynnas

Po ilgai viešai aptarinėtų JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pokalbių su Rusijos ambasadoriumi padėtas taškas – Michaelas Flynnas traukiasi iš užimamų pareigų, skelbia CNN.
D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Michaelas Flynnas.
D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Michaelas Flynnas. / „Scanpix“/AP nuotr.

Oficialiame atsistatydinimo laiške M.Flynnas pripažino, kad laikotarpiu iki D.Trumpo inauguracijos „neapdairiai suteikiau išrinktajam viceprezidentui ir kitiems neišsamios informacijos apie savo pokalbius telefonu su Rusijos ambasadoriumi“.

JAV kilo skandalas, kai paaiškėjo, kad dar prieš D.Trumpo inauguraciją M.Flynnas su Rusijos ambasadoriumi aptarinėjo Rusijai taikomų sankcijų likimą.

M.Flynnas buvo ištikimas D.Trumpo šalininkas per prezidento rinkimų kampaniją. Jis ir pradžių teigė D.Trumpo patarėjams nesikalbėjęs su Rusijos pasiuntiniu apie Maskvai taikomas sankcijas per jųdviejų pokalbį telefonu valdžios perėmimu laikotarpiu. Viceprezidentas Mike'as Pence'as, tikriausiai kliaudamasis paties M.Flynno pateikta informacija, viešai palaikė jo kandidatūrą į nacionalinio patarėjo postą.

Vėliau M.Flynnas pripažino Baltųjų rūmų pareigūnams, kad sankcijų klausimas galbūt buvo aptariamas per pokalbį su rusų ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku.

M.Flynno susitikimas su Rusijos ambasadoriumi patraukė specialiųjų tarnybų dėmesį dėl to, kad kaip tik tuo metu buvusio prezidento Baracko Obamos administracijos prašymu buvo rengiama ataskaita apie galimą Rusijos poveikį JAV prezidento rinkimų rezultatams.

Pasirodo, kad patarėju nacionalinio saugumo klausimais tapęs ir su propagandos kanalu „Russia Today“ siejamas M.Flynnas ne vieną kartą bendravo su Rusijos diplomatu įvairiais kanalais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Michaelas Flynnas su sūnumi „Trump Tower“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Michaelas Flynnas su sūnumi „Trump Tower“

Rusijos ambasadorius Vašingtone S.Kisliakas patvirtino, kad jis bendravo su M.Flynnu žinutėmis, skambučiais ir asmeniškai, tačiau pokalbių detalių neatskleidė. Baltieji rūmai buvo įspėti, kad M.Flynnas gali būti šantažuojamas Rusijos. Tokią informaciją JAV prezidento administracijai perdavė Teisingumo departamentas.

M.Flynnas JAV prezidento patarėjo pareigas ėjo mažiau nei mėnesį – CNN pažymi, kad tai vienas greičiausiai iš pareigų pasitraukusių prezidento patarėjų istorijoje.

Jau pradėta spėlioti, kas taps M.Flynno įpėdiniu. Kol kas garsiausiai įvardijamos trys pavardės – Keithas Kelloggas, kuris laikinai eis D.Trumpo patarėjo pareigas, Davidas Petraeusas ir Bobas Harwardas.

Šantažas?

Buvęs karinės žvalgybos vadovas M.Flynnas jau anksčiau buvo kritikuojamas dėl kontaktų su Rusijos prezidento Vladimiru Putinu.

JAV žiniasklaida pirmadienį pranešė, jog Teisingumo departamentas buvo įspėjęs Baltuosius rūmus, kad M.Flynnas suklaidino aukšto rango administracijos pareigūnus apie savo pokalbių su S.Kisliaku turinį, todėl gali pakliūti į rusų šantažo pinkles.

Šis įspėjimas buvo perduotas paskutinėmis Baracko Obamos administracijos darbo dienomis. Jį perdavė tuo metu generalinio prokuroro pareigas ėjusi Sally Yates, kurią D.Trumpas atleido, kai ji nurodė Teisingumo departamento teisininkams neginti prieštaringai vertinamo prezidento įsako uždrausti į šalį atvykti imigrantams.

CNN pranešė, kad JAV nacionalinės žvalgybos direktorius Jamesas Clapperis ir Johnas Brennanas, tuo metu vadovavęs Centrinei žvalgybos valdybai (CŽV), priėjo prie bendros nuomonės, kad Baltieji rūmai turėtų būti informuoti apie šiuos būgštavimus.

Likus kelioms valandoms iki M.Flynno atsistatydinimo kai kurie D.Trumpo patarėjai tvirtino, kad jis turi visišką prezidento palaikymą.

Iki šiol M.Flynnas buvo svarbus veikėjas tarp D.Trumpo artimo rato žmonių. Jis praktiškai nuo pradžių rėmė D.Trumpo siekį tapti prezidentu, kai tai dar atrodė praktiškai neįgyvendinamas tikslas.

Jis pasisakė už griežtesnį kursą Irano atžvilgiu bei švelnesnę politiką dėl Rusijos. Tokia pozicija smarkiai skyrėsi nuo kurso, kurio laikėsi B.Obamos administracija, įvedusi virtinę sankcijų Maskvai už jos įvykdytą Krymo aneksiją, paramą prorusiškiems separatistams Rytų Ukrainoje bei bandymus kištis į JAV prezidento rinkimus, siekiant padidinti D.Trumpo šansus laimėti.

Vašingtonas ir Maskva taip pat pykosi dėl numanomų karo nusikaltimų Sirijoje, kur Rusija kaltinama prisidedanti prie ligoninių ir kitų civilinių taikinių bombardavimo.

Nepaisant to M.Flynnas ragino siekti suartėjimo su Rusija.

Keli įtakingi D.Trumpo Respublikonų partijos nariai prisijungė prie demokratų raginimų M.Flynnui atsistatydinti dėl situacijos, įstūmusios valdančiąją partiją į itin nemalonią padėtį.

„Jo pareiga yra būti visiškai skaidriam ir atviram savo veikloje – kitkas yra nepriimtina“, – sakė Atstovų Rūmų narys respublikonas iš Kolorado Mike’as Coffmanas.

„Jei jis iš tiesų sąmoningai suklaidino prezidentą, jis turėtų tučtuojau atsistatydinti“, – sakė kongresmenas.

Tiriamos sąsajos su Maskva

M.Flynnas atsistatydino ketvirtą D.Trumpo prezidentavimo savaitę, likus kelioms dienoms iki pirmųjų oficialių naujojo prezidento derybų su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu. Tokiuose pokalbiuose prezidento patarėjui nacionalinio saugumo klausimais paprastai tenka itin svarbus vaidmuo.

Ir Teisingumo departamentas, ir Kongresas atlieka tyrimus dėl galimų D.Trumpo rinkimų kampanijos patarėjų ryšių su Maskva. Be to, JAV žvalgyba yra nustačiusi, kad V.Putinas asmeniškai įsakė surengti kibernetines atakas, kurių tikslas buvo paveikti JAV prezidento rinkimų procesą.

Gruodžio 29 dieną B.Obamos administracija paskelbė sankcijas keturiems fiziniams ir penkiems juridiniams asmenims Rusijoje ir išsiuntė iš šalies 35 rusų diplomatus.

Antradienį Rusijos įstatymų leidėjai stojo aršiai ginti M.Flynną.

Parlamento aukštųjų rūmų – Federacijos Tarybos – Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad patarėjo nacionalinio saugumo klausimais atleidimas iš pareigų dėl jo kontaktų su Rusija „nėra tik paranoja, o kažkas dar blogesnio“.

Parlamento žemųjų rūmų – Valstybės Dūmos – Tarptautinių reikalų komiteto vadovas Aleksejus Puškovas savo ruožtu socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad „taikinys buvo ne M.Flynnas, bet santykiai su Rusija“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų