Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Pobedobesije“: kaip ir kada „Pergalės diena“ Rusijoje tapo politinių manipuliacijų ir keistų eisenų paradu

„Nemirtingojo pulko“ eisenos, vaikai, aprengti karinėmis uniformomis, paradai ir savo galios demonstravimas – taip jau daug metų atrodo Rusijoje švenčiama vadinamoji Pergalės diena. Tačiau, kaip paaiškino iš Rusijos seniai emigravęs istorikas Dmitrijus Savinas, gegužės 9-oji Rusijoje ne tik kasmetinė šventė. Tai – kulto, ant kurio pastatytas šiandienos Rusijos režimas, esmė.
Parado repeticija Maskvoje
Parado repeticija Maskvoje / „Zuma Press“/„Scanpix“ nuotr.

Dar iki Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos 2014 m., Maskvos Raudonojoje aikštėje gegužės 9-ąją buvo galima išvysti ne vieną užsienio lyderį, tarp jų ir Lietuvos.

Tačiau dėl agresyvios ir grobuoniškos Maskvos politikos užsienio svečių, norinčių būti šią dieną centrinėje Maskvos aikštėje, gretos apretėjo iki minimumo. Šiemet į Rusijos sostinę geriausiu atveju atvyks vos kelių šalių atstovai, tarp jų – Kazachstano ir Tadžikijos lyderiai.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas aiškino, kad „kitų ir nekvietė, nes data ne jubiliejinė“. Tačiau kitiems tapo akivaizdu – Rusija tampa vis labiau izoliuota valstybe.

Tačiau patiems rusams, panašu, tai netrukdo. Nors „dėl saugumo sumetimų“ masinės eisenos daugybėje miestų šiemet atšauktos, „Pergalės diena“ jau seniai jiems tapo sakralinė ir proga pasakyti pasauliui, kad jie „nugalėjo fašizmą“ ir yra „tauta nugalėtoja“.

Ši retorika įgyja ne tik verbalinę prasmę, nes remdamasi „tautos nugalėtojos“ ir „didžiosios sovietinės praeities“ lozungais, Rusija vykdo savo agresyvią politiką, o šalies gyventojai remia tokius Kremliaus veiksmus, kaip žiaurus karas Ukrainoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas