Prašė nepriprasti prie karo
O.Zelenska prieš savaitę davė pirmą nuo Rusijos invazijos pradžios tokį – akis į akį – interviu televizijai – amerikiečių ABC. Jis buvo transliuotas laidoje „Good Morning America“.
Kalbėdama su laidos vedėja Robin Roberts, ji prisiminė pačią karo pradžią, papasakojo, kaip dabar klostosi gyvenimas su 17-mete dukra Oleksandra ir 9-mečiu sūnumi Kyrylo, prisipažino per pirmus du karo mėnesius su vyru bendravusi tik telefonu.
Ukrainos pirmoji ponia neslėpė nuostabos, kad iki šiol žmonės vaikšto Kyjivo gatvėmis, lyg nebūtų karo, ignoruoja įspėjimus apie oro pavojų.
Lyg tyčia, įpusėjus pokalbiui, patalpoje pasigirdo oro pavojaus sirena (įraše – ties 3 min. 14 sek. žyma).
Iki tol ukrainietiškai į klausimus atsakinėjusi O.Zelenska angliškai ištarė: „Atsiprašau, bet mes turime…“ ir, sudėjusi nykštį bei smilių lyg norėdama ką nors sugnybti, parodė, kad reikia baigti.
Taip pat skaitykite: „Endless Love“ perdainavęs duetas lyginamas su Volodymyru ir Olena Zelenskiais
„Tikėkimės, kad tai neilgam, ar ne?“ – ji paklausė kažko, stovinčio už kameros, ir atsistojo nuo kėdės, kad pereitų į slėptuvę. Tuo metu, pasisukus kamerai, buvo galima pamatyti už durų stovinčius ginkluotus karius.
Pavojui praėjus, po pusvalandžio pokalbis buvo atnaujintas. O.Zelenska patikino, kad ukrainiečiai nepritartų, kad dalis šalies teritorijos būtų atiduota už taiką, kaip siūlo aukšti kai kurių valstybių pareigūnai.
Šalies vadovo sutuoktinė taip pat kalbėjo apie gyventojų patiriamą psichologinę traumą. Ypač vaikų, kuriems kartais tenka matyti, kaip žūva tėvai. Ji prisiminė atvejį, kai du berniukai matė, kaip buvo nužudyta jų mama, ir turėjo ją palaidoti.
Nors ukrainiečiai nepratę lankytis pas psichologus, pirmoji ledi inicijavo Nacionalinę psichologinės pagalbos karo aukoms programą, apie ją taip pat kalbėjo.
Galiausiai O.Zelenska padėkojo JAV žmonėms už paramą, bet paragino nepriprasti prie šito karo, kitaip jis esą gali nesibaigti niekada:
„Labai noriu, kad visas pasaulis, taip pat amerikiečiai, nepriprastų prie šio karo.
Taip, tai toli nuo tavęs, trunka ilgai, ir tu gali nuo to pavargti, bet prašau nepriprasti, nes, jei visi pripras, karas niekada nesibaigs.
Nepripraskite prie skausmo. Ir, kai pradedi galvoti, kad tam karui gali būti kokių nors priežasčių, atsiduri Rusijos propagandos zonoje. Būkite atsargūs, klausykite tiesos.“
Propagandos turinys nesikeičia
Rusijos žiniasklaida O.Zelenskos atsakymus suprato savaip. Ji taip pat atkreipė dėmesį į raginimą nepriprasti prie karo, bet pakomentavo, esą paprastiems piliečiams tai reikštų baisiausią scenarijų – „tolesnį ginklų pumpavimą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, nepaisant to, kad niekas anapus vandenyno netiki Ukrainos pergale“.
Taip pat skaitykite: Kariai žuvusius Bučos gyventojus tempė ne ruošdami filmavimui, o ieškodami minų
Pirmosios ledi žodžius apie vaikų patiriamus išgyvenimus Rusijos tinklalapis „Svobodnaja pressa“ (rus. „Laisva spauda“) interpretavo kaip bandymą „suformuoti „moterų batalioną“ JAV“. Mat esą taip apeliuota į moteriškos šios šalies pusės motinišką instinktą.
Taip pat skaitykite: Rusija skelbia melagienas apie vaizdus iš Bučos: klaidingai teigia, kad žuvusysis judina ranką
Čia pat priminta, kad „naciai jau 8 metus žudo Donbaso vaikus“. Tai yra populiarus Rusijos propagandos naratyvas – esą Ukraina šiame regione nuo 2014-ųjų vykdo genocidą, o tai tapo vienu iš pretekstų užpulti šią šalį.
Per aštuonerius konflikto metus ten išties žuvo tūkstančiai žmonių – ir karių, ir civilių, tačiau jų mirtys neatitinka genocido apibrėžimo.
Taip pat skaitykite: Kaltinimus Ukrainai genocidu Donbase paneigia skaičiai ir tarptautinė teisė
Netrumpame straipsnyje, kurį publikavo ir Rusijos tinklalapis news.rambler.ru, rašoma, kad anksčiau Ukrainos teritorija buvo Rusijos dalis. Tai – irgi Rusijos propagandos mėgstamas naratyvas: tariamai rusai su ukrainiečiais esantys viena tauta.
Taip pat skaitykite: Klastotė apie ukrainiečius: tai esą buvo tik teisinis terminas, ne tautos pavadinimas
Be to, aiškinama, esą O.Zelenskos „atsakymai į iš anksto suplanuotus klausimus buvo kruopščiai parengti, kad sukeltų maksimalią empatiją“, o interviu neapsieita be šou.
„Pokalbį 40-iai minučių nutraukė oro antskrydis – šį epizodą matė ir Amerikos žiūrovai“, – straipsnio autorius citavo Ukrainos žiniasklaidą ir sarkastiškai pakomentavo „Atseit orkai bombarduoja Kyjivą 24/7 (apskritą parą visą savaitę – red. past.) režimu“.
Per interviu su dainininke – sprogimas
Šis teiginys nėra pagrįstas. Apie oro pavojaus sirenas vidury interviu pranešė ne tik Ukrainos žiniasklaida (čia, čia, čia). Kad ji geram pusvalandžiui nutraukė pokalbį su JAV žurnaliste, informavo ir prezidentūros spaudos tarnyba, ir ABC televizija.
Daugelyje žinučių tai tapo pagrindine naujiena, kurią žurnalistai akcentavo ir pavadinime, be kita ko, ir dėl netikėto sutapimo: kaip tik tuo metu žurnalistė su pirmąja ledi ėmė kalbėti apie ramius ir neramius Ukrainos regionus.
„R.Roberts, O.Zelenska ir filmavimo komanda dėl saugumo nusileido į slėptuvę, – rašoma televizijos žinutėje. – Interviu buvo pratęstas po 30 min., niekas nepatyrė sužalojimų.“
Situaciją pakomentavo ir pati pirmoji ledi. „Mūsų pokalbį su amerikiečių televizijos kanalu ABC nutraukė Kyjivui įprasta oro pavojaus sirena, – savo kanale „Telegram“ rašė ji. – Kaip tik kalbėjome apie skirtumą tarp „tylių“ ir „neramių“ regionų. Žurnalistai galėjo įsitikinti, kad iš tikrųjų Ukrainoje nėra ramių regionų. Nes Rusija nori juos visus sunaikinti.“
Panaši situacija prieš kelias savaites buvo nutikusi per interviu su Ukrainos dainininke Zlata Ognevič. Per tiesioginę transliaciją ji pasakojo interneto laidos „Rytas su Ukraina“ vedėjai Lilijai Rebrik, kaip išgyvena karą. Nespėjusi atsakyti į klausimą, kur buvo karui prasidėjus, atlikėja akimirkai nutilo, nes lauke netoli jos namų kažkas nugriaudėjo, ir ramiai tarstelėjo: „Sprogimas“.
L.Rebrik dėl tokios reakcijos nustebo gerokai labiau: „Klausau tavęs ir tiesiog esu šoke, kad taip ramiai apie tai pasakei. Sprogimas… Kažkur ten, už lango. Tai baisu. Man baisiausia – priprasti prie tokių nenormalių sąlygų.“
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.