„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Politologas apie JAV prezidento kalbą: pamatėme kiek kitokį D.Trumpą

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį skaitė metinį pranešimą Kongrese, jame netrūko šou elementų bei pagyrų. Tačiau politologas Kęstutis Girnius portalui LRT.lt pabrėžia, kad JAV vadovas buvo nuosaikesnis nei įprastai ir palietė problemas, dėl kurių sutarti gali ir respublikonai, ir demokratai.
Metinis Donaldo Trumpo pranešimas Kongrese
Metinis Donaldo Trumpo pranešimas Kongrese / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

D.Trumpo metinis pranešimas JAV Kongrese truko 82 minutes. Kalboje buvo gausu šou elementų, kai prezidentas pristatė savo bendrapavardį berniuką, kuris dėl pavardės kenčia patyčias, buvusius kalinius, kuriems suteikta malonė, žudynes Pitsburge išgyvenusį žydą, Antrojo pasaulinio karo veteranus.

Įprastai D.Trumpas mėgsta aršią retoriką ir reakcingus pareiškimus, bet šįkart jis atrodė nuosaikesnis. Tiesa, prezidentas paminėjo specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus ir kvietė baigti esą šališkus tyrimus, kurie trukdo siekti bendrų tikslų.

„Tonas buvo gana nuosaikus, tikrai nuosaikesnis nei D.Trumpo tikroji politika. Jis daug kartų ragino siekti kompromisų. Sakė, kad Amerika yra ypatinga tauta, nuostabiausia šalis istorijoje, ir kad amerikiečiai turi skirti daugiau dėmesio tam, kas jungia, o ne kas skaldo“, – LRT.lt teigia VU TSPMI docentas K.Girnius.

Dėmesys vidaus reikalams

Metiniame pranešime, kuris buvo atidėtas dėl JAV valdžios „uždarymo“, prezidentas kalbėjo apie ateities tikslus vidaus politikoje. Jis pabrėžė infrastruktūros vystymo svarbą, medicinos paslaugų ir medikamentų kainų sumažinimą, iškėlė tikslą įveikti ŽIV per dešimtmetį, kovoti su vaikų vėžiu, įvesti visuotines tėvystės ir motinystės atostogas.

„Manau, kad dėl tokių dalykų demokratai ir respublikonai galėtų sutarti“, – sako K.Girnius.

Jo nuomone, net prezidento išlaikomame pažade pastatyti sieną pasienyje su Meksika yra susitarimo ženklų.

„Jis turbūt 12 minučių kalbėjo, kad reikia statyti šią sieną, kad kova su nelegalia imigracija yra labai svarbi, nes ši kelia didelę grėsmę Amerikai, nors gerokai sutirštino spalvas apie egzistuojančius pavojus (...). Aiškiai pasakė, kad yra skirtumas tarp darbininkų klasės ir politikų, kurie palaiko migraciją, nors gyvena uždaroj bendruomenėj, už sienų, vartų ir apsaugos darbuotojų. Antra vertus, jis nekalbėjo, kad siena turi būti ištisa, davė suprasti, kad ji turi atsirasti ten, kur būtų veiksmingiausia. Todėl kyla šiokia tokia galimybė galimam kompromisui“, – portalui LRT.lt teigia politologas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kęstutis Girnius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kęstutis Girnius

Kita vertus, D.Trumpas dalijo pažadus, kurie patinka jo konservatyviems rinkėjams – metinėje kalboje jis nurodė, kad bandys uždrausti vėlyvus abortus.

Prezidentas negailėjo pagyrų JAV kaip valstybei, augančiai šalies ekonomikai ir mažėjančiam nedarbui, bet buvo girdėti mažiau pagyrų sau.

VIDEO: D.Trumpas ragino partijas susivienyti: pergalė yra mūsų šalies laimėjimas

„Buvo vienas kitas momentas, kai sakė, kad mes, mano administracija tą ir tą darėme. Tačiau, prisiminkime, visi prezidentai yra linkę sakyti, kad mes per pastaruosius metus tą ir tą pasiekėme. Kitaip sakant, jis kėlė savo uodegą, bet gerokai rečiau ir gerokai kukliau, negu jis įprastai tą daro. Šioje kalboje buvo pabrėžiama, kad prezidento administracija prisideda ugdant Amerikos didybę. Tai buvo santykinis kuklumas“, – teigia K.Girnius.

Užsienio politikai D.Trumpas skyrė mažiau dėmesio. Jis pranešė apie mėnesio pabaigoje vyksiantį susitikimą su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu, gynė savo sprendimą išvesti karius iš Sirijos ir baigti karą Afganistane.

„Daug kas nepritaria nutarimui išvesti kariuomenę iš Sirijos, bet manau, kad mažai kas ginčysis, kad reikia baigti Afganistano karą ir kad reikia spausti Venesuelą. Kas liečia užsienio politiką, patys respublikonai nerimauja, bet Trumpas pabrėžia, kad jis žadėjo užbaigti karus per rinkimų kampaniją, tad jis vykdo pažadą amerikiečių tautai“, – portalui LRT.lt komentuoja VU TSPMI docentas K.Girnius.

Demokratai pritars nenoriai

Per D.Trumpo skaitytą pranešimą demokratų kongresmenai ir senatoriai savo tviterio žinutėse rašė, jog prezidentas neteisingai prisiima nuopelnus, taip pat kaltino jį be reikalo paminėjus R. Muellerio tyrimą, nekalbėjus apie klimato kaitą.

Anot K.Girniaus, demokratus veikiausiai nustebino, švelnus D.Trumpo kalbos tonas, tačiau jie neskubės įvertinti prezidento nuopelnų: „Manau, kad įtampa yra tokia didelė, kad demokratai įvertins nebent tik sukandę dantis.“

Tačiau padėtį pakeisti gali eilinių amerikiečių nuotaikos. „Jei paaiškės, kad daugelis žmonių manė, kad čia yra tik šou, tai demokratai gana kietai laikysis. Jei paaiškės, kad žmonėms kalba padarė teigiamą įspūdį, tai kurį laiką viskas gali aprimti, bet trumpam“, – LRT.lt sako K.Girnius.

VIDEO: D.Trumpas pranešė apie susitikimą su Kim Jong Unu: jei nebūčiau JAV prezidentu, dabar būtų didžiulis karas
VIDEO: D.Trumpo gestas sujaudino ne vieną – atsistojo visa salė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“