Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Politologas Laurynas Kasčiūnas: Viktoras Janukovyčius dar gali išgelbėti Ukrainos-ES asociacijos sutartį

Ketvirtadienį Ukrainos Aukščiausioji Rada įkalė dar vieną vinį į Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga karstą – parlamentarai nepritarė įstatymams, kurie būtų leidę kalinamai buvusiai premjerei Julijai Tymošenko išvykti gydytis į užsienį. Politologas Laurynas Kasčiūnas mano, kad žlungančią sutartį dar gali išgelbėti Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius.
Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas

Pasak L.Kasčiūno, ženklai, kad viskas gali taip baigtis, pasirodė prieš keletą mėnesių.

„Pirmas ženklas, kad kažkas negerai ir Ukraina nukrypsta nuo kelio, buvo, kai prezidentas V.Janukovyčius nusprendė nespręsti klausimo savarankiškai, o perdavė Radai“, – 15min.lt sakė Rytų Europos studijų centro politologas.

Nors V.Janukovyčius negali pats priimti įstatymų, J.Tymošenko paleidimo klausimą – vieną pagrindinių ES Ukrainai iškeltų sąlygų – jis galėjo išspręsti savarankiškai. „Bet kai jis atidavė klausimą Radai, jau buvo pradėta svarstyti, kad dėl vidinių prieštarų ji sunaikins įstatymą. Taip ir įvyko“, – sako L.Kasčiūnas.

Jis priduria, kad V.Janukovyčius per savaitę iki Rytų partnerystės konferencijos Vilniuje dar gali klausimą išspręsti pats: „Dabar akivaizdu, kad atsakomybė dėl galimybės pasirašyti Asociacijos sutartį tenka prezidentui, jis dabar lieka pagrindinis žaidėjas.“

Rusijos sankcijos ir malonės

Pasak politologo, per pastaruosius du mėnesius Rusija, siekianti visomis priemonėmis užkirsti kelią Ukrainos-ES asociacijos sutarčiai, protingai sužaidė turimomis kortomis – nuo grasinimo sankcijomis perėjo prie pažadų apipilti Ukrainą malonėmis.

V.Janukovyčius, matyt, ir paskaičiavo, kas jam labiau apsimoka, – sako L.Kasčiūnas.

Ekonominė padėtis ir 2015 metais artėjantys prezidento rinkimai padarė Ukrainą pažeidžiamą Rusijos spaudimui.

„V.Janukovyčius, matyt, ir paskaičiavo, kas jam labiau apsimoka. Žinoma, jis bandė ieškoti kompensacinių mechanizmų ir Europoje. Pavyzdžiui, kredito liniją Ukrainai gali pasiūlyti abi pusės, tačiau su skirtingais reikalavimais, – sako L.Kasčiūnas. – Tarptautinis valiutos fondas už paskolą reikalauja panaikinti dotacijas šildymo kainoms, bet įsivaizduokite, ką tai reikštų socialine prasme. O Rusija tokių reikalavimų nekelia, ji kelia kitas, politines sąlygas.“

Nors atrodo, kad V.Janukovyčius neatsilaikė prieš Rusijos spaudimą, L.Kasčiūnas mano, kad jis dar gali persigalvoti. Pirmiausia, jis prisimena, kad Maskva kartą jį jau apgavo.

2010 metais, vos tapęs prezidentu, jis susitarė su Rusija pratęsti leidimą Sevastopolio uoste dislokuoti savo laivyną mainais į šimtu dolerių pigesnes dujas. Tačiau netrukus „Gazprom“ perskaičiavo kainas ir pritaikė tokią formulę, kad Ukraina, kaip ir Lietuva, tapo viena brangiausiai už dujas mokančių šalių Europoje. „Tuometinė Rusijos pergalė gali dabar atsisukti prieš ją pačią. V.Janukovyčius turi suvokti – jei jį apgavo tada, nėra garantijų, kad neapgaus ir vėliau“, – sako L.Kasčiūnas.

Visi suprantame, kad ES veikia visai kitais principais, bet norint pakeisti šį regioną, pirmiausia ji turi išmokti veikti pagal šito regiono taisykles ir po to tas taisykles pakeisti, – sako L.Kasčiūnas

Be to, jei Ukraina Vilniuje pasirašytų Asociacijos sutartį su ES, prezidentas V.Janukovyčius patektų į istoriją.

ES neperpratusi Rytų Europos žaidimo taisyklių

Tačiau taip klostantis reikalams šansai tą padaryti visiškai menki, nes plano B nėra. Pasak politologo, net ir labai norėdama pasirašyti sutartį su Ukraina, ES pati save įstūmė į kampą, kėlusi tokius griežtus normatyvinius reikalavimus dėl J.Tymošenko.

„Tiesa, buvo ieškota kompromisų, kartelė buvo nuleista – nebebuvo reikalaujama buvusią premjerę reabilituoti, pasiūlytos kitos formos, tačiau akivaizdu, kad ES liko savo spąstuose“, – asakė politologas.

L.Kasčiūno manymu, ES nėra pratusi prie taisyklių, kurios galioja politikoje Rytų Europoje: „Visi suprantame, kad ji veikia visai kitais principais, bet norint pakeisti šį regioną, pirmiausia ES turi išmokti veikti pagal šito regiono taisykles ir po to tas taisykles pakeisti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos