Iškart po Baltijos vienybės dienos, kuria žymima pagonių pergalė prieš Vatikano kryžiuočius 1236 metais, į Latvijos teritoriją antradienį savo koją įkėlė popiežius Pranciškus, kad aplankytų Rygos ir Agluonos bazilikas.
Žinoma ironiška, kad Pranciškus į Lietuvą atvyko Šiaulių mūšio dieną, rugsėjo mėn. 22 d., kur ant Dauguvos upės kranto buvo uždegtos ugnies skulptūros su runų ženklais ir broliškos tautos liaudies kultūros ansamblių fone paminėjo savo spalvingas šaknis.
Ne tai, kad šiais laikais tai sukeltų ypatingą konfliktą, bet lietuviai jau seniai yra katalikiška tauta, latvių katalikų yra tik apie ketvirtadalį, daugiau rytinėje Latgalos dalyje.
Būtent ten kilo pasiūlymas šią popiežiaus vizito dieną paskelbti laisva diena. Praeitą savaitę buvo patvirtinta Krāslavos savivaldybės tarybos pirmininko paraiška, kad visi rimti tikintieji ir kiti besidomintieji galėtų atvykti į Rygą ir Agluoną pažymėti šio vizito.
Pavasarį Latvijos finansų ministras pasiskundė, kad sielos šventimui išskirta Diena valstybės biudžete padarys aštuonių milijonų eurų dydžio skylę, tačiau galiausiai jis nepanoro pradėti žaisti su dangaus jėgomis.
Antradienį po pietų prie Agluonos bažnyčios jau laukė didelė eilė, džiaugsmingo tautos susirinkimo metu prie kelio buvo pardavinėjama duona, dešra ir kiti reikalingi dalykai.
Nors pagrindinis įvažiavimas į miestą buvo uždarytas ir automobiliu pasiekti popiežių buvo galima aplinkiniais keliais, tačiau nesimatė, kad didžiulė laukiančiųjų minia būtų radusi savo kelią į Agluoną. Vietoje 30 tūkst. žmonių bažnyčioje susirinko maždaug 10 tūkst. Žinoma, savo vaidmenį čia atliko ir blogas oras.
Nors daugeliui popiežiaus vizitas buvo galimybė patenkinti savo smalsumą, žinoma, Agluonoje susirinko ir rimtų tikinčiųjų. Švelnus ir tragiškas vaizdas buvo prie žiniasklaidos erdvės – šalia tvoros ant asfalto klūpanti senolė, kuri su gėlių puokšte rankose giedojo kiekvieną bažnyčios psalmę.
Šventoriuje įrengtose mažose klausyklose norintieji galėjo atlikti išpažintį, kad švaria sąžine galėtų dalyvauti mišiose. Už mažų medinių klausyklų rikiavosi ilgos eilės.
Prie Agluonos autobusų stoties susirinkęs jaunimas atvyko iš Rygos, kad galėtų dalyvauti mišiose. „Agluona latviams yra ypatinga vieta, – paaiškino vienas iš trijų seminarijos studentų. – Kiekvienais metais rugpjūčio mėnesį čia susirenka piligrimai.“
Jiems šimtakilometrinis kelias į kitą Latvijos pusę yra tikėjimo patvirtinimas ir kalbama, kad popiežiaus vizitas Agluonoje yra ypatingesnis nei Rygos lankymas.
Tuo pačiu metu, kai už bažnyčios pasigirdo garsiakalbis, kad į Agluonos sraigtasparnių leidimosi vietą nutūpė popiežius, iš debesų išlindo saulė ir tūkstančius Vatikano ir Latvijos vėliavomis plazdančius tikinčiuosius Pranciškus subūrė į didelį džiaugsmingą ratą aplink Agluonos bažnyčią.
Prieš mišias popiežius savo automobiliu padarė garbės ratą ir pasveikino žmones Agluonos bažnyčios kieme. Minia į popiežiaus sveikinimą atsakė: „Būk pasveikintas, popiežiau!“.
Lankytojų kantrybės reikalavusios dienos nesutrikdė demonstracijos, kurios buvo Agluonoje planuojamos dėl katalikų bažnyčios skandalų.
Katalikų bažnyčios priekabiavimo skandalo atgarsiai buvo girdimi ir Latvijoje, kur rugpjūčio mėnesį buvo suimtas Rezekne kunigas Pāvels Zeiļa, įtariamas seksualiniu nusikalstamumu ir prekyba žmonėmis.
Demonstraciją norėta daryti popiežiaus vizito Agluonoje metu, tačiau miesto valdžia tai uždraudė praeitą savaitę išskirtinio posėdžio metu.