Popiežius paragino Egipto imamus mokyti, skleisti toleranciją, taiką

Atvykęs į Egiptą, popiežius Pranciškus penktadienį ragino žymiausius Egipto imamus mokyti savo mokinius atmesti Dievo vardu daromą smurtą ir skleisti taikos bei tolerancijos žinią.
Popiežius Pranciškus ir šeichas Ahmedas el-Tayebas
Popiežius Pranciškus ir šeichas Ahmedas el-Tayebas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Atvykusį į Kairo „al Azharo“ universitetą, sunitų dvasinės minties centrą, kuriame mokosi dvasininkai ir mokslininkai iš viso pasaulio, Pranciškų šiltai sutiko šeichas Ahmedas el-Tayebas, didysis „al Azharo“ imamas, pirmininkavęs musulmonų ir krikščionių taikos konferencijai.

Savo kalboje Pranciškus priminė, kad senosios Egipto civilizacijos vertino žinių troškimą ir plačių pažiūrų švietimą, ir kad panašaus ryžto reikia ir šiandien, kovojant su religinio ekstremizmo tarp jaunimo „barbariškumu“.

Nors „al Azhare“ griežtai smerkiamas islamo fundamentalizmas, Egipto vyriausybei lojali žiniasklaida kaltina šį centrą, kad šis nepakankamai stengiasi reformuoti islamo religijos dėstymą ir šalinti iš kanoninių knygų pasenusius mokymus ir neapykantą ne musulmonams.

Savo kalboje Pranciškus priminė, kad senosios Egipto civilizacijos vertino žinių troškimą ir plačių pažiūrų švietimą, ir kad panašaus ryžto reikia ir šiandien, kovojant su religinio ekstremizmo tarp jaunimo „barbariškumu“.

„Mes, religijos lyderiai, raginami demaskuoti smurtą, kuris yra užmaskuotas tariamu šventumu“, – kalbėjo popiežius, klausytojams plojant.

„Dar kartą tarkime tvirtą ir aiškų „ne“ bet kuriai smurto formai, kerštui ir neapykantai reiškiamai religijos ar Dievo vardu“, – pabrėžė jis.

„Kad efektyviai pasipriešintume barbariškumui, kurstančiam neapykantą ir smurtą, mes turime palydėti jaunimą, padėti jam eiti brandos keliu ir mokyti juos atsakyti į uždegančią blogio logiką kantriai dirbdami gerumo augimo labui“, – sakė popiežius.

A.el-Tayebas padėkojo Pranciškui už „sąžiningus“ komentarus prieš musulmonams ir islamui reiškiamus kaltinimus terorizmu ir smurtu.

„Mes turime išvalyti religijas, kad jose neliktų klaidingų teiginių, apsimestinio pamaldumo ir apgaulingų raginimų, kurstančių konfliktus, neapykantą ir smurtą“, – sakė didysis imamas.

„Islamas nėra terorizmo religija vien dėl to, kad mažuma jo pasekėjų pasigrobė kai kuriuos jo (islamo) tekstus kraujo liejimui, ginklavimuisi ir (veiklos) finansavimui“, – nurodė A.el-Tayebas, klausytojams plojant.

Pranciškus taip pat ragino nutraukti ginklų ir pinigų srautus teroristams, ir pareiškė, kad „tik ištraukdami į dienos šviesą miglotus manevravimus, maitinančius karo vėžį, galima užbėgti už akių jo priežastims“.

Popiežius paragino Egipto prezidentą „besąlygiškai gerbti“ teises

Lankydamasis daugiausia gyventojų turinčioje arabų pasaulio šalyje, penktadienį kreipdamasis į Egipto prezidentą, popiežius Pranciškus paragino „besąlygiškai gerbti“ žmogaus teises.

„Plėtra, klestėjimas ir taika“ reikalauja „pirmiausia, kad būtų besąlygiškai gerbiamos tokios žmogaus teisės kaip visų piliečių lygybė, religijų laisvė, žodžio laisvė, be jokių išlygų“, – sakė Pranciškus.

Prezidentas Abdel Fattah al Sisi pasaulyje dažnokai kritikuojamas dėl žmogaus teisių pažeidimų jo vadovaujamoje šalyje po 2013 metų karinio perversmo, nuvertusio prezidentą islamistą Mohamedą Morsi.

Aplankė bažnyčią, kur pernai vyko „Islamo valstybės“ kovotojų sprogdinimai

Popiežius Pranciškus penktadienį taip pat aplankė bažnyčią, kur pernai metų pabaigoje grupuotės „Islamo valstybė“ džihadistai įvykdė sprogdinimus.

Pontifikas prisijungė prie procesijos, prasidėjusios prie Koptų Stačiatikių Bažnyčios dvasinio vadovo, popiežiaus Tawadroso II buveinės, ir kartu keliavo iki Šv. Petro ir Povilo bažnyčios, kur gruodžio 11 dieną savižudis sprogdintojas pražudė 29 žmones.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai