„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Popiežius ragina ištirti, ar situacija Gazos Ruože atitinka genocido apibrėžimą

Popiežius Pranciškus paragino ištirti, ar situacija Gazos Ruože, kur ilgiau nei metus tęsiasi Izraelio ir grupuotės „Hamas“ karas, atitinka genocido apibrėžimą.
Grzegorz Galazka/SIPA / Grzegorz Galazka/SIPA
Grzegorz Galazka/SIPA / Grzegorz Galazka/SIPA

Tokie jo svarstymai nuskambėjo sekmadienį paskelbtose ištraukose iš būsimos pontifiko knygos.

Knygoje pavadinimu „Viltis niekada nenuvilia. Piligrimai geresnio pasaulio link“ jis iki šiol atviriausiai nagrinėja daugiau nei metus trunkantį karą, kurį sukėlė praėjusių metų spalio 7 dienos „Hamas“ išpuolis prieš Izraelį.

„Kai kurių ekspertų nuomone, tai, kas vyksta Gazoje, turi genocido požymių“, – rašė pontifikas knygoje, kurios ištraukos sekmadienį paskelbtos Italijos dienraščio „La Stampa“ pirmajame puslapyje.

„Reikėtų atidžiai ištirti, ar (situacija) atitinka teisininkų ir tarptautinių institucijų suformuluotą techninį apibrėžimą“, – pridūrė jis.

Argentinietis pontifikas ne kartą apgailestavo dėl Izraelio operacijų Gazos Ruože aukų skaičiaus.

„Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad per karą žuvo mažiausiai 43 846 žmonės, dauguma jų – civiliai.

Tačiau jo raginimas atlikti tyrimą yra pirmas kartas, kai jis viešai pavartojo genocido terminą – nors tokiam vertinimui tiesiai ir nepritarė – kalbėdamas apie Izraelio karines operacijas palestiniečių teritorijoje.

Izraelio ambasada Vatikane vėliau sekmadienį į šias pontifiko pastabas atsakė pareiškimu socialiniame tinkle „X“, kuriame cituojamas Izraelio ambasadorius Yaronas Sidemanas (Jaronas Sidemanas).

„2023 metų spalio 7-ąją įvyko genocidinės Izraelio piliečių žudynės ir nuo to laiko Izraelis pasinaudojo savigynos teise nuo bandymų septyniais skirtingais frontais žudyti jo piliečius“, – sakoma pareiškime.

„Bet koks bandymas tai vadinti kitu vardu yra žydų valstybės išskyrimas“, – priduriama jame.

„Melskimės kartu už taiką“

Popiežiaus paskyroje „X“ sekmadienį buvo rašoma: „Melskimės kartu už taiką: nukankintoje Ukrainoje, Palestinoje, Izraelyje, Libane, Mianmare ir Sudane.“

„Karas dehumanizuoja, verčia mus toleruoti nepriimtinus nusikaltimus. Tegul lyderiai įsiklauso į taikos trokštančių žmonių šauksmą“, – teigiama jo pranešime.

Naujoji popiežiaus knyga antradienį pasirodys Italijoje, Ispanijoje ir Lotynų Amerikoje, vėliau turėtų būti išleista ir kitur.

Ketvirtadienį Jungtinių Tautų specialusis komitetas Izraelio karo veiksmus Gazos Ruože įvertino kaip „atitinkančius genocido požymius“, kaltindamas šalį, kad ji „naudoja badą kaip karo metodą“.

Jo išvadas jau pasmerkė pagrindinės Izraelio rėmėjos Jungtinės Valstijos.

Tačiau tai ne pirmas kartas, kai nuo karo pradžios Izraelis sulaukia kaltinimų genocidu.

Pietų Afrika iškėlė genocido bylą Tarptautiniame Teisingumo Teisme (TTT), remiama kelių šalių, įskaitant Turkiją, Ispaniją ir Meksiką.

Pranciškus taip pat dažnai ragino grąžinti Izraelio įkaitus, kuriuos per ataką paėmė palestiniečių islamistų kovotojai.

Kaip rodo AFP skaičiavimas, paremtas oficialiais duomenimis, per išpuolį Izraelio pusėje žuvo 1 206 žmonės, dauguma iš jų civiliai.

Tą dieną „Hamas“ kovotojai taip pat paėmė įkaitais 251 žmogų, iš kurių 97 tebėra laikomi palestiniečių teritorijoje, iš kurių 34, anot Izraelio kariuomenės, žuvo.

Ketvirtadienį 87 metų popiežius priėmė 16 buvusių įkaitų, išlaisvintų po kelis mėnesius trukusios nelaisvės Gazos Ruože.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų