Popiežius Slovakijoje pagerbs Holokausto aukas

Popiežius Pranciškus savo pirmą visą vizito Slovakijoje dieną pradėjo susitikimu su šalies prezidente, o vėliau pirmadienį susitiks su žydų bendruomene, kad pagerbtų Holokausto aukas ir atsiprašytų už katalikų bendrininkavimą dėl rasinių įstatymų ir nusikaltimų Antrojo pasaulinio karo metais.
Popiežius Pranciškus Slovakijoje
Popiežius Pranciškus Slovakijoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Pranciškus, kuris keturių dienų kelionę Vengrijoje ir Slovakijoje pradėjo sekmadienį, į prezidentūrą atvyko atrodydamas pailsėjęs. Tai pirmasis jo užsienio vizitas po liepą atliktos žarnyno operacijos.

Žinutėje Slovakijos žmonėms, kurią įrašė prezidentūros rūmų garbės knygoje, Pranciškus nurodė atvykęs į Bratislavą kaip maldininkas ir meldžiantis, kad ši šalis skleistų „brolybės ir taikos žinią Europos širdyje“.

Po intensyvaus sekmadienio Budapešte 84 metų Pranciškus pirmadienį leidžia Bratislavoje, kur jo vizito akcentas bus popietinis susitikimas Holokausto memoriale, pastatytame komunistų režimo 7-ajame dešimtmetyje sunaikintos sinagogos vietoje.

Sekmadienį jis paragino krikščionis ir žydus drauge stabdyti antisemitizmo kilimą Europoje.

Slovakija 1939 metų kovo 14 dieną paskelbė nepriklausomybę nuo Čekoslovakijos ir tapo nacių marionete su politiku ir katalikų kunigu Jozefu Tiso prezidento poste.

Jam valdant šalis priėmė griežtus antižydiškus įstatymus ir maždaug 75 tūkst. žydų išsiuntė į nacių mirties stovyklas, kur pražuvo maždaug 68 tūkstančiai. J.Tiso buvo nuteistas mirti ir 1947-aisiais pakartas.

Katalikiškoje, 5,5 mln. gyventojų turinčioje ir šiuo metu keturių partijų centro dešinės koalicijos valdomoje Slovakijoje dabar gyvena tik maždaug 5 tūkst. žydų.

Praėjusią savaitę šalies vyriausybė oficialiai atsiprašė dėl minėtų rasinių įstatymų, nulėmusių, kad šalies žydai neteko žmogaus ir pilietinių teisių, nebegalėjo mokytis. Pagal tuos įstatymus jų turtas taip pat galėjo būti perduotas ne žydams.

Minėdama 80-ąsias 1941 metų rugsėjo 9 dieną priimto „Žydų kodekso“ metines, vyriausybė rugsėjo 8-osios pareiškime nurodė jaučianti „moralinę prievolę viešai pareikšti apgailestavimą dėl buvusio režimo nusikaltimų“.

Slovakijos „Žydų kodeksas“ buvo laikomas vienais griežčiausių prieš žydus nukreiptų įstatymų karo metų Europoje.

Dabar Slovakijoje veikia kraštutinių dešiniųjų partija „Liaudies partija – Mūsų Slovakija“ (LSNS), nuo 2016-ųjų turinti narių parlamente. Ši partija atvirai propaguoja Antrojo pasaulinio karo metais gyvavusios marionetinės valstybės palikimą, jos nariai naudoja nacių pasveikinimą ir nori, kad Slovakija išstotų iš Europos Sąjungos bei NATO.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai