„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Populistas Matteo Salvini drąsiai stoja į eurofilo Mario Draghi pusę – nori išpešti naudos

Italijos kraštutinių dešiniųjų partijos „Lyga“ lyderis Matteo Salvini visą savo karjerą politikoje keikė Europos Sąjungą. Bet dabar, kai į šalį pradės plūsti šimtai europinių milijardų, į Briuselį šis radikalas jau žiūri palankiau. Tiesa, tai politinis išskaičiavimas, rašo „The Politico“.
Matteo Salvini
Matteo Salvini / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Praėjusių metų pavasarį, kai Europos šalių vyriausybės skendo ginčuose dėl plano, kaip padėti labiausiai pandemijos išravėtoms ekonomikoms, M.Salvini piktai vadino ES „gyvačių ir šakalų lindyne“.

Bet prabėgus mažiau nei metams, „Lygos“ lyderis jau žada partijos paramą naujajai vyriausybei, kurią suformuoti patikėta vienam entuziastingiausių Italijos eurofilų, buvusiam Europos centrinio banko pirmininkui Mario Draghi.

Pastarasis sutiko bandyti suburti naują nacionalinės vienybės ministrų kabinetą, kuris išvairuotų šalį iš pandeminės krizės. Prieš tai sugriuvo centro kairės koalicija.

Sako, kad yra pragmatiškas

M.Salvini daug metų vis pasisakydavo kaip užkietėjęs euroskeptikas. Jis puldavo ES fiskalinės drausmės taisykles, grasindavo, kad jam laimėjus rinkimus Italija paliks euro zoną.

2019 metaus „Lygos“ kampanija prieš Europos Parlamento rinkimus buvo papuošta tokiu antieuropietišku ir antiimigraciniu šūkiu: „Stop bankininkams, stop biurokratams, stop geradariams, stop laivams.“

M.Salvini: dešinė, kairė, eurofilai, nacionalistai – tai tik etiketės. Aš esu labai pragmatiškas žmogus.

Patį M.Draghi šis populistas kartą yra pavadinęs Italijos ekonomikos „žudynių vykdytoju“, nors visas žemynas tuometį ECB vadovą gyrė už bendrosios valiutos išgelbėjimą.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Mario Draghi
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Mario Draghi

Bet šią savaitę M.Salvini iš esmės pakeitė retoriką ir patvirtino, kad ketina kartu su „Lyga“ paremti M.Draghi ir pastarojo planus dar labiau integruoti ES ekonomiką.

„Dešinė, kairė, eurofilai, nacionalistai – tai tik etiketės. Aš esu labai pragmatiškas žmogus“, – pareiškė politikas.

Jis nė neslepia, kad pragmatizmas šiuo atveju susijęs su noru daryti įtaką sprendimams, kaip Italijai išleisti 209 mlrd. eurų, kuriuos šalis subsidijų ir paskolų pavidalu gaus iš Bendrijos atsigavimo fondo.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Matteo Salvini
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Matteo Salvini

„Tikiuosi dalyvauti pokalbiuose, per kuriuos nuspręsime, kaip bus leidžiamos lėšos – gerai ar blogai“, – praėjusią savaitę po diskusijų su M.Draghi pažymėjo M.Salvini.

Nujaučia, kad nubaustų rinkėjai

„Lygos“ atstovai tikina, kad partija taip elgtis nusprendė vardan nacionalinių interesų. Deputatas Jacopo Morrone, pavyzdžiui, tvirtino, esą M.Salvini „priėmė drąsų ir svarbų sprendimą, kuriuo atsakingai atsižvelgiama į šalies ekonominius sunkumus“.

Vis dėlto apžvalgininkai labiau linkę kalbėti apie šaltakraujiškus politinius skaičiavimus, o ne staigų atsitraukimą nuo ilgamečių pozicijų.

Taip, jei M.Draghi nesugebėtų suformuoti vyriausybės, tikėtina, kad po naujų rinkimų į valdžią ateitų M.Salvini vadovaujamas dešiniųjų aljansas. Bet „Lygos“ analitikai ne be pagrindo mano, kad valstybės paralyžiavimas tokiu svarbiu metu rinkėjams tikrai nepatiktų.

Apžvalgininkai labiau linkę kalbėti apie šaltakraujiškus politinius skaičiavimus, o ne staigų atsitraukimą nuo ilgamečių pozicijų.

O dabar, priėmus sprendimą paremti M.Draghi ir šiam jau dirbant palaikyti naująją vyriausybę, „Lygos“ reitingai netgi pakilo.

Regis, šis M.Salvini ėjimas rodo, kad partija nusiteikusi ilgesniam politiniam žaidimui – nuo kraštutiniams dešiniesiems įprastos retorikos pereiti prie nuosaikesnių pasisakymų.

Nors populistinio M.Salvini griaudėjimo dėka per jau minėtus 2019-ųjų rinkimus „Lygą“ parėmė net 34 proc. balsavusių rinkėjų, daug italų šia partija nepasitiki, nes jos lyderiai mėgsta tokius prieštaringus politikus kaip Donaldas Trumpas ar Viktoras Orbanas.

„Scanpix“ nuotr./Matteo Salvini
„Scanpix“ nuotr./Matteo Salvini

M.Salvini, beje, iš pradžių muistėsi, nežinodamas, ar leistis į kalbas su M.Draghi. Tačiau nuosaikusis „Lygos“ sparnas, ypač jo pavaduotojas Giancarlo Giorgetti, įžvelgė galimybę nusipurtyti toksišką įvaizdį ir įrodyti, kad partija gali būti brandi bei efektyviai administruoti valstybę.

Aišku, reikėjo atsižvelgti ir į verslo lyderių Šiaurės Italijoje, kurioje „Lyga“ populiari, pozicijas. O verslininkai mato Atsigavimo fondo milijardus.

M.Draghi efektas

Be abejo, apsispręsti padėjo ir M.Draghi asmenybė bei jo statusas. Kai tik jo buvo paprašyta formuoti vyriausybę, akcijų rinkos indeksas iškart šovė, o skolinimosi kaštai sumažėjo.

M.Draghi ne veltui nepartinis – bet kokiai Italijos partijai būtų sunku surasti geresnį kandidatą išvesti šalį iš krizės. Juk ekonomika praėjusiais metais susitraukė net 9 proc.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Mario Draghi
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Mario Draghi

„Draghi laikomas galingiausiu Italijos ginklu, kompetencijos Everestu. Nusistatyti prieš jį partijai žalingiau nei atrodyti nenuoseklia rinkėjų akyse“, – mano tyrimų centro „Trinita dei Monti“ analitikas Pierluigi Testa.

„Aš pasisakau už nacionalinį suverenitetą, ir kai pamačiau šią progą, iškart pasakiau, kad tai geriausias šansas stoti į nacionalinio suvereniteto pusę“, – tvirtino ir M.Salvini patarėjas ekonomikos klausimais Claudior Borghi.

Tiesa, kai kurie tikrai radikalių pažiūrų „Lygos“ rėmėjai gali nusivilti – juk M.Draghi vis kartoja, kad jo tikslas yra pagreitinti ES ekonomikos integraciją, skirti daugiau dėmesio centralizuotiems ES biudžetams, galioms rinkti mokesčius.

Kitaip tariant, tokios idėjos kaip tik kertasi su nacionaliniu suverenitetu. Bet „Lyga“ kol kas skelbia tikinti M.Draghi, kuris ramina, esą nepopuliarių reformų nebus imamasi. Be to, partija aiškina, kad čia ne „Lyga“ artėja prie Europos, o Europa prie „Lygos“.

„Sakyti, kad mes antieuropietiški, nes sakėme, jog kai kurios taisyklės neteisingos, yra nesąmonė. Čia ne mes pasikeitėme – Europa priartėjo prie mūsų idėjų“, – tvirtino partijai Europos Parlamente atstovaujantis Marco Zanni.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs