Teisės aktas, kuris buvo priimtas 136 balsais prieš 78 ir keturiems parlamentarams susilaikius, dabar turi būti pateiktas prezidentui, kuris gali jį pasirašyti, perduoti nagrinėti konstituciniam teismui arba pasinaudoti veto teise.
Uolus katalikas ir konservatorius prezidentas Marcelo Rebelo de Sousa, perrinktas į šį postą vos praėjusią savaitę, viešai dar nėra paskelbęs savo nuomonės šiuo klausimu.
Įstatymų leidėjai pernai vasarį pritarė pasiūlymams, kuriais siekiama pakeisti galiojantį įstatymą, ir surengė balsavimą, nepaisant Bažnyčios kampanijos surengti nacionalinį referendumą šiuo klausimu.
„Teisė rinktis“
Įstatymo projektas numato teisę į savižudybę su pagalba suaugusiems pacientams „ypatingos kančios ir nepataisomos žalos“ sveikatai atvejais.
Gydytojai ir psichiatrai turi patvirtinti paciento sprendimą, jeigu jo paties sugebėjimas priimti „laisvą ir informacija paremtą“ sprendimą kelia abejonių.
Eutanaziją yra įteisinusios trys Europos valstybės – Belgija, Nyderlandai ir Liuksemburgas. Tuo metu kitos numato galimybę nepagydomai sergantiems pacientams atsisakyti gyvybės palaikymo arba sulaukti pagalbos numirti.
„Žmonės nusipelnė teisės rinktis“, – prieš balsavimą sakė buvęs gydytojas onkologas Jorge Espirito Santo, daug metų kovojęs už eutanazijos įteisinimą Portugalijoje.
Jis taip pat sakė, kad tikisi „istorinės dienos“.
Didelę įtaką Portugalijoje turinti Katalikų Bažnyčia vykdė kampaniją prieš šį įstatymo projektą, įtraukdama į ją katalikų ir kitų tikinčiųjų bendruomenių atstovus.
„Bažnyčios pozicija nesikeičia“, – prieš balsavimą naujienų agentūrai AFP sakė Portugalijos vyskupų konferencijos atstovas tėvas Manuelis Barbosa.
„Žinoma, mes tikimės, kad šiam įstatymui nebus pritarta“, – pridūrė jis.
Gruodžio mėnesį kaimyninės Ispanijos parlamentas nedidele balsų persvara priėmė įstatymo projektą, įteisinantį eutanaziją ir savižudybę su pagalba nepagydomų ligų atvejais arba kai ligonis patiria nuolatines nepakeliamas kančias, nepaisant Katalikų Bažnyčios ir konservatyvių partijų prieštaravimų.