Pagrindinė kalbėtoja, pristatoma „vokiečių politologe“ Christiane Reimann, įraše rodoma kalbanti nuo scenos.
Teigdama, kad „metas išsklaidyti mitus apie karą Ukrainoje“, ji pažėrė visą puokštę kontroversiškų teiginių.
„Pati mačiau, kas ir kaip pradėjo karą Ukrainoje, ir tai nebuvo Putinas!“ – galiausiai nuo scenos pareiškė Ch.Reimann.
Ji taip pat kartojo rusų propagandos teiginius apie Ukrainoje neva engiamus ir žudomus rusus, kuriuos taip reikėjo „gelbėti“, kad net teko pradėti karą.
Pasisakydama prieš ginkluotės perdavimą kariaujančiai Ukrainai, Ch.Reiman pareiškė, esą tai „kreditas, kurio karo nustekenta Ukraina nebus pajėgi grąžinti“.
Galiausiai, jos ugningą kalbą vainikavo populiarus sovietmečio hitas „Te visad šviečia saulė“, Berlyno širdyje atliktas rusų kalba.
Eklektiškieji pacifistai
Visos šios kalbos skambėjo rugpjūčio 5 d. Berlyne vykusioje demonstracijoje, kurios šūkiu tapo „Taika pasaulyje. Pervertinimo diena. Už taikos, laisvės ir džiaugsmo ateitį“, kurioje dalyvavo apie 4 500 dalyvių.
Renginį organizavo vokiečių aljansas „Wir sind Viele“ (liet. „Mūsų yra daug“). Šis judėjimas Vokietijoje išgarsėjo per COVID-19 pandemiją, dėl šios priežasties daugumą narių pritraukė kovodamas prieš taikytus suvaržymus.
Šiuo metu dienotvarkė tapo ganėtinai eklektiška – „Wir sind Viele“ pasisako už „nepriklausomą žiniasklaidą be propagandos“, „holistinę kūno, proto ir sielos sveikatos sistemą be farmacijos lobistų įtakos“, lobizmo draudimą, švietimo sistemą be spaudimo siekti rezultatų ir dar daug kitų dalykų.
Agresijos faktą pripažino pats V.Putinas
Dėl 2022 m. vasario 24 d. įvykusios Rusijos invazijos į Ukrainą V.Putinas pasisakė oficialiai – ir labai atvirai.
2022 m. vasario 24 d. lygiai 6.00 val. oficialioje Rusijos prezidento administracijos interneto svetainėje buvo paskelbtas V.Putino kreipimasis dėl „specialiosios karinės operacijos“ – karinės invazijos į Ukrainą – pradžios:
„Todėl, vadovaudamasis JT Chartijos 7 dalies 51 straipsniu, gavęs Rusijos Federacijos Tarybos sankciją ir vykdydamas draugystės ir savitarpio pagalbos sutartis su Donecko Liaudies Respublika ir Luhansko Liaudies Respublika, kurias šių metų vasario 22 d. ratifikavo Federalinis Susirinkimas, priėmiau sprendimą pradėti specialiąją karinę operaciją.“
V. Putinas taip pat paragino kitas šalis „laikytis toliau nuo konflikto“, grasindamas „pasekmėmis, kokių dar nematė“. V. Putinas skelbė, kad Rusija esą „neturi tikslo okupuoti šalies“.
Pasmerkė agresiją
Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja rezoliucijoje ES-11/1 „Agresija prieš Ukrainą“ Rusijos Federacijos veiksmus taip pat apibrėžė kaip agresiją.
Dėl šios priežasties, kalbant apie teisinį 2022 m. įvykių aiškinimą, situacija yra visiškai aiški – kalbame apie Rusijos Federacijos įvykdytą ginkluotą agresiją prieš Ukrainą. Arba kitaip – apie tai, kad būtent Rusija užpuolė Ukrainą.
Prisipažino pradėjęs karą
Prieš visavertę karinę invaziją į Ukrainą Maskva vengė atvirai deklaruoti savo dalyvavimą kare Ukrainos pietryčiuose.
Tačiau labai svarbus yra vieno iš prokremliškų kovotojų lyderių, buvusio vadinamosios Donecko liaudies respublikos gynybos „ministro“ Igorio Girkino (Strelkovo) pareiškimas:
„Karo nuleistuką vis dėlto paspaudžiau aš. Jei mūsų būrys nebūtų peržengęs sienos, viskas būtų baigęsi kaip Charkive, kaip Odesoje. Būtų buvę kelios dešimtys žuvusių, sudegintų, suimtų. Ir tuo viskas būtų pasibaigę. O praktiškai karo, kuris tebesitęsia iki šiol, smagratį pradėjo mūsų grupė“.
Yra žinoma, kad I.Girkinas yra į pensiją išėjęs Rusijos Federacijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) karininkas, aktyviai dalyvavęs Krymo okupacijoje.
Be to, esama įrodymų, kad jis naudojosi FSB parama ir po atsistatydinimo.
15min verdiktas: Melas. Yra begalės įrodymų, kad Rusija dalyvavo pradedant karą Ukrainos pietryčiuose, Donecko ir Luhansko sričių ribose 2014 metais. Be to, V.Putinas atvirai paskelbė apie karinės invazijos į Ukrainą pradžią 2022 metų vasarį. Todėl Ch.Reimann teiginį, kad karą „pradėjo ne Putinas“, galima laikyti klaidingu.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.