Vietoj šių galutinių tikslų M.Saakašvilis pažadėjo naujas reformas. Pareiškimas dėl prioritetų pakeitimo padarytas praėjusią savaitę artėjant JAV viceprezidento Joe Bideno (Džo Baideno) vizitui į Tbilisį - po to, kai nauji Baltųjų rūmų gyventojai pareiškė, kad būtina "perkrauti" santykius su Rusija.
Penkių dienų karinis konfliktas su Rusija kilo pernai rugpjūtį, kai Tbilisis pamėgino jėga susigrąžinti į savo kontrolę Pietų Osetiją. Gruzijai pralaimėjus, Maskva pripažino Pietų Osetijos ir kitos buvusios Gruzijos autonomijos - Abchazijos suverenitetą, bet tai griežtai pasmerkė Vakarai.
M.Saakašvilis, atėjęs į valdžią per "rožių revoliuciją" 2004 metais ne kartą pabrėžė, kad šalies teritorijos vientisumo atkūrimas, kaip ir jos įstojimas į Šiaurės Atlanto aljansą - kelerių metų reikalas.
Tačiau praėjusią savaitę parlamente jis, kalbėdamas šiais klausimais, pabrėžė kitas problemas. "Aš atėjau čia šiandien ne paskelbti, kad viskas bus lengva, ar pranešti mūsų laimėjimų", - sakė M.Saakašvilis.
Politikos reformos, kurių tikslas - suteikti daugiau laisvės žiniasklaidai, padaryti rinkimų įstatymų ir konstitucijos pataisas, taip pat surengti pirmalaikius vietos savivaldos rinkimus buvo nauji Gruzijos prezidento prioritetai.
"Okupuotos teritorijos..., be abejo, yra Gruzijos politinės programos dalis, bet visiškai kitokiu požiūriu nei tai buvo prieš vienus ar dvejus metus... Tai labai skiriasi nuo to, ką Saakašvilis žadėjo, kai pradėjo savo antrąjį prezidentavo laikotarpį", - sakė agentūrai "Reuters" diplomatas iš Vakarų, pageidavęs neskelbti savo pavardės.
"Akivaizdu, kad priėmimo į NATO procesas yra tolesnė perspektyva nei buvo iki rugpjūčio", - sakė jis.
M.Saakašvilį, kurio vyriausybei tenka kovoti su pasaulinės ekonomikos krizės padariniais, rimtai kritikuoja oponentai, kurie tris mėnesius rengė gatvių akcijas, reikalaudami jo atsistatydinimo.
Nors opozicijos, kaltinančios M.Saakašvilį uzurpavus valdžią, suvaržius laisves ir darant spaudimą spaudai, taip pat sukėlus karą su Rusija, protesto akcijos baigėsi praėjusią savaitę, prezidentui tenka skaitytis su faktu, kad jis nėra toks populiarus, kaip anksčiau.
Dabar vyriausybei būtina spręsti ekonomikos problemas, kurios tolydžio gali sukelti naują socialinio nepasitenkinimo bangą.
Remiantis prognozėmis, Gruzijos ekonomika, kuri pastaraisiais metais sparčiai augo, 2009 metais sumažės pusantro procento.
Naujos realijos
M.Saakašvilis tikėjosi aktyvesnės partnerių Vakaruose paramos. Jie, nors griežtai kritikavo Rusiją dėl karo, atkūrė ankstesnius santykius su Maskva ir nesugebėjo pasipriešinti jos veiksmams, dėl kurių iš Gruzijos pasitraukė Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) ir Jungtinių Tautų (JT) stebėtojų misijos.
"Ši vyriausybė labai tiki euroatlantine integracija ir besąlygišku savo santykių su Vakarais efektu rusams ... Daugelį iš mūsų nustebino tai, kad Vakarai nepateisino šių lūkesčių", - sakė agentūrai "Reuters" Centrinės Azijos ir Kaukazo šalių instituto direktorius tyrimams Svante Cornellis .
"Aš nemanau, kad Gruzijos vyriausybė turi kitą išeitį nei prisitaikyti prie šių naujų realijų", - pridūrė jis.
Kai kurie analitikai mano, kad Vakarai nusivylė M.Saakašviliu, kuris pernelyg susipriešino santykiuose su Rusija.
Akivaizdi parama M.Saakšviliui buvo J.Bideno vizitas į Gruziją. Jis kritikavo Maskvos veiksmus, paragino kitas šalis nepripažinti Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybės ir pažadėjo, kad "perkrovimas" santykiuose su Rusija nevyks suvaržant Gruzijos interesus.
Tačiau J.Bidenas taip pat nurodė, jog būtina tolesni demokratiniai pertvarkymai Gruzijoje, ir pažymėjo, kad Gruzijos prarastų teritorijų susigrąžinimas bus ilgas procesas, kuriame nėra vietos kariniam sprendimui.
Kai kurie analitikai neatmeta naujos Rusijos agresijos galimybės, pažymėdami, kad Maskvoje yra jėgų, nepatenkintų, kad Gruzijoje dar nepasikeitė valdžia, o dabartinis prezidentas neketina keisti provakarietiško kurso.
"Maskvoje, be abejo, yra tų, kurie mano, kad pernai iškeltas uždavinys nebuvo užbaigtas ... Galbūt jie jaučiasi esą pažeminti, nes nesugebėjo nušalinti Saakašvilio", - sakė analitikas iš Vakarų.
2009 07 28
Praėjus metams po karo su Rusija dėl separatistinio regiono Tbilisis pakeitė toną
Praėjus vieniems metams po karo su Rusija dėl separatistinio regiono Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis santūriau žada susigrąžinti atskilusias Abchaziją ir Pietų Osetiją į Tbilisio kontrolę ir įstoti į NATO.
Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą