Prahai apkaltinus Rusijos slaptąsias tarnybas 2014 metais surengus aukų pareikalavusį sprogdinimą Čekijos teritorijoje, pirmadienį savo postus paliko 18 rusų diplomatų, kuriuos čekų žvalgyba identifikavo kaip šnipus. Tuo metu Rusija išsiuntė 20 čekų diplomatų, dirbusių Maskvoje.
„Rusijos federacija turi laiko iki rytojaus 12 val. (vietos, 13 val. Lietuvos laiku) leisti visiems išsiųstiems diplomatams grįžti į Čekijos ambasadą Maskvoje“, – žurnalistams sakė šalies naujasis diplomatijos vadovas Jakubas Kulhanekas.
„Jei jie negalės grįžti, aš sumažinsiu Rusijos ambasados darbuotojų skaičių Prahoje, kad tai atitiktų dabartinę situaciją Čekijos ambasadoje Maskvoje“, – pridūrė jis.
Po susitikimo su į URM iškviestu Rusijos ambasadoriumi Aleksandru Zmejevskiu, J.Kulhanekas teigė, kad Maskvos atsakas yra „neproporcingas ir, tiesą sakant, paralyžiavo ambasadą“.
Šiuo metu Čekijos ambasadoje Maskvoje dirba penki diplomatai ir 19 techninių darbuotojų – daug mažiau nei darbuotojų Rusijos ambasadoje Prahoje.
„18 Rusijos diplomatų išsiuntimas nekėlė pavojaus Rusijos ambasados veikimui“, – sakė J.Kulhanekas, ministru paskirtas tik trečiadienį.
Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministerija perspėjo Prahą, kad ultimatumų tonas Maskvai nepriimtinas, ir sakė, kad ketvirtadienį į URM bus iškviestas Čekijos ambasadorius Vitezslavas Pivonka.
„Sprendžiant iš kai kurių Čekijos politikų pareiškimų, jie bando Kafką paversti realybe. Mes siūlome Prahai palikti ultimatumus komunikacijai NATO viduje. Su Rusija toks tonas yra nepriimtinas“, – žurnalistams sakė Rusijos URM atstovė Marija Zacharova.
„Rytoj pokalbis su Čekijos ambasadoriumi bus pratęstas Rusijos URM“, – pridūrė ji.
Laikinai čekų URM vadovavęs vidaus reikalų ministras Janas Hamačekas antradienį pareiškė esąs pasirengęs išsiųsti iš Prahos visus rusų diplomatus.
„Esu viskam pasirengęs. Netgi kurti santykius nuo nulio. Tai reiškia, kad išsiųstume visus juos (diplomatus) namo“, – socialiniame tinkle „Facebook“ sakė J.Hamačekas.
„Aš tikėjausi šiek tiek kitokios Rusijos pusės reakcijos, bet gerai. Esame priversti pateikti atsaką virtine etapų. Šiandien buvo „Rosatom“, kas jiems (Rusijai) nepatiks. Ir mums reikia konsultuotis dėl kitų galimybių“, – pridūrė jis.
J.Hamačekas taip pat pareiškė, kad jo šalis prašo Europos Sąjungos ir NATO partnerių iš solidarumo išsiųsti Rusijos diplomatų.
Čekijos vyriausybė, remdamasi žvalgybos ataskaita, pareiškė, kad Rusijos karinės žvalgybos agentūra GRU 2014 metais surengė du sprogdinimus, iš kurių vienas pražudė du žmones ir padarė reikšmingos materialinės žalos.
Tuos sprogdinimus tirianti čekų policija ieško dviejų vyrų, laikomų įtariamaisiais 2018 metais Anglijos Solsberyje įvykdyto buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimo byloje.
Praha pirmadienį taip pat nusprendė pašalinti rusų atominės energetikos milžinę „Rosatom“ iš konkurso dėl naujo bloko statymo vienoje Čekijos branduolinėje elektrinėje.
J.Hamačekas pridūrė, jog čekų vyriausybė nebesvarstys galimybės įsigyti rusiškos vakcinos nuo COVID-19 „Sputnik V“.