„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Prahos parduotuvės nedraudžia įeiti ukrainiečiams – melas atsivijo juos iš Donbaso

Nesiliaujant pabėgėlių srautui iš Ukrainos, nemažėja ir melagienų apie juos. Viena naujausių − kad kai kurios Prahos parduotuvės jų neįsileidžia, esą bijodamos vagysčių. Tai yra melas − jokių panašių įspėjimų parduotuvės ant langų nebuvo iškabinusios, o apie tai pirmiausiai pranešusios žiniasklaidos priemonės apsigavo patikėjusios skaitytojų pranešimais.
Melagiena ėmė plisti internete įvairiomis kalbomis
Melagiena ėmė plisti internete įvairiomis kalbomis / Ekrano nuotr. iš „Telegram“

Peržiūrų − beveik milijonas

Įrašų, kad kelios Prahos parduotuvės nepageidauja matyti pabėgėlių iš Ukrainos, socialiniuose tinkluose pasirodė gegužės pabaigoje.

Vienas pirmųjų apie tai pranešė didžiausias Čekijoje leidinys anglų kalba Prague Morning“.

Jo paskyroje „Twitter“ buvo paskelbtos dviejų ((kaip galima suprasti iš vitrinų, kojinių ir drabužių) parduotuvių nuotraukos. Prie abiejų įėjimų matyti pakabinti Ukrainos vėliavos spalvų lapai. Melsvame fone galima įžiūrėti nupieštus delnus, tarytum stabdančius nuo kažkokio veiksmo. Kas parašyta geltoname fone, įžiūrėti sunku.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/„Prague Morning“ vieni pirmųjų pranešė apie tariamą draudimą ukrainiečiams lankytis parduotuvėse
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/„Prague Morning“ vieni pirmųjų pranešė apie tariamą draudimą ukrainiečiams lankytis parduotuvėse

Bet komentare prie fotografijų: „Kelios parduotuvės Prahoje pakabino įspėjimus „Українцом вхід заборонено“ (ukr. „Ukrainiečiams neleidžiama įeiti“).“

Leidinio atstovai teiravosi skaitytojų, ar mieste matė ką nors panašaus. „Esame gana šokiruoti“, − pridėjo žurnalistai.

Gerokai daugiau dėmesio nuotraukos sulaukė tą pačią dieną pasirodžiusios prorusiškame „Telegram“ kanale „Intel Slava Z“, turinčiame daugiau nei 400 tūkst. narių. Iki šiol įrašas apie parduotuves peržiūrėtas daugiau nei 133 tūkst. kartų.

„Prahos parduotuvėse pradėjo kabinti įspėjimus „Ukrainiečiams įeiti draudžiama“, − buvo prirašyta angliškai prie nuotraukų. − Pardavėjai ir vadovai sako, kad jiems pabodo nuolatinės vagystės ir baisus pabėgėlių elgesys.“

Identiškas komentaras, tik rusų kalba, pasirodė prie tų pačių nuotraukų „Telegram“ kanale „Rogandar News“. Šis įrašas peržiūrėtas 57 tūkst. kartų.

Tą pačią dieną abi nuotraukos ėmė plisti po socialinius tinklus su analogiškais ar panašiais komentarais anglų, prancūzų, italų, ispanų, lenkų, kitomis kalbomis.

Žinią apie čekų parduotuves esą siaubiančius ukrainiečių pabėgėlius iškart pasigavo rusiška žiniasklaida. Apie tai rašė ne vienas portalas, laikraščių ir televizijų interneto puslapiai. Įrašų buvo ir įvairiuose „Telegram“ kanaluose bei socialinio tinklo „Vkontakte“ paskyrose, kur jie peržiūrėti po 13-153 tūkst. kartų.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Melagiena ėmė plisti internete įvairiomis kalbomis
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Melagiena ėmė plisti internete įvairiomis kalbomis

Bene anksčiausiai − vėlyvą gegužės 25-osios vakarą Maskvos laiku − Prahos parduotuvių nuotraukos buvo paskelbtos „Telegram“ kanale „Укропский фреш“, kurio „redakcija“ skelbiasi esantys Donbaso, Zaporižės ir kai kurių Charkivo srities rajonų gyventojai. Šis įrašas peržiūrėtas daugiausiai − 927 tūkst. kartų.

Taip pat skaitykite: Internete paplito melagiena apie pabėgėlių užmuštą paauglį, policija ją paneigė

Kaip tik ten buvo pateiktas cituotas paaiškinimas, kad parduotuvės iškabino įspėjimus, nes pabodo nuolatinės vagystės. Taip pat nurodyta, kad nuotraukas atsiuntė vienas iš kanalo prenumeratorių Aleksandras M. Pastarosios frazės, dalijantis nuotraukomis socialiniuose tinkluose, vėliau nebeliko.

Žurnalistai įspėjimų nerado

Internete pasipylę pranešimai apie Prahos prekybininkus erzinančius pabėgėlius sudomino čekų žurnalistus. Dienraščio „Denik“ fotokorespondentas, vos „Prague Morning“ savo paskyroje „Twitter“ paskelbė nuotraukas, nuėjo iki vienos iš minėtų parduotuvių, bet jokių įspėjimų ukrainiečiams ant lango nerado.

Naujienos nustebinta pardavėja patikino, kad jie nebuvo iškabinę nieko panašaus.

Abiejų parduotuvių savininkai Čekijos televizijos kanalui „Seznam“ tvirtino, kad niekada nekabino tokių plakatų ir nedraudė ukrainiečiams lankytis.

Kojinių parduotuvės „Punčocháče Karlín“ savininkas Abdelis Fattah Salah laikraščiui „Aktualne“ nurodė turįs daug draugų iš Ukrainos ir Rusijos.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Melagiena, esą ukrainiečiams lankytis Prahos parduotuvėse, greičiausiai pasirodė šiame „Telegram“ kanale
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Melagiena, esą ukrainiečiams lankytis Prahos parduotuvėse, greičiausiai pasirodė šiame „Telegram“ kanale

„Nuotrauka yra 100 proc. pakeista. Esu iš Palestinos, taigi žinau, ką reiškia karas, − sakė jis. − Praradau daug draugų ir artimųjų. Negalėčiau būti prieš Ukrainą, tai yra nelaimė.“

Marcela Abdel Fattahová, šios parduotuvės šeimininkė, pasakojo po šių nuotraukų pasirodymo nieko daugiau neveikusi, tik atsakinėjusi klientams ir pažįstamiems, kad jos buvo melagingos: „Pas mus niekada nebuvo tokio ženklo. Nesidomiu politika ir jau tikrai nenoriu kam nors uždrausti įeiti į parduotuvę.“

Šios parduotuvės atstovai parodė, kaip atrodo jos langas − be jokių Ukrainos vėliavos spalvų įspėjimo. Toje vietoje, kur esą kabėjo draudimas ukrainiečiams, kabo baltas lapas su interneto parduotuvės adresu. Kaip tik ant jo kitoje nuotraukoje buvo „uždėta“ Ukrainos vėliava.

Kitos parduotuvės „Inside“ savininkės motina ir pardavėja Lenka Vrzalová taip pat patikino, kad panašaus įspėjimo jie nebuvo pakabinę.

„Skundiko“ nebeliko

Kilus audrai dėl tariamo draudimo ukrainiečiams lankytis parduotuvėse, „Prague Morning“ paskubėjo ištrinti savo įrašą ir paskelbė atsiprašymą.

„Atsiprašome. Gavome šias nuotraukas šį rytą „Facebook“ iš vieno savo skaitytojo, kuris nurodė padaręs jas vakar popiet, ir juo pasitikėjome. Mūsų klaida“, − paskelbė leidinys.

Kitame įraše jo atstovai patikslino, kad, sprendžiant iš šio asmens paskyros, jis yra Prahoje gyvenantis anglas.

Prancūzų žurnalistams „Prague Morning“ nurodė, kad nuotraukų siuntėjas atrodė patikimas − su 700-800 draugų, skelbiantis tikras nuotraukas. Tiesa, paaiškėjus, kad nuotraukos buvo pakeistos, jo paskyros esą nebeliko.

Čekijos prekybos inspekcijos teigimu, jei parduotuvė uždraudžia patekti kuriai nors žmonių grupei, nesvarbu, slovakams, vokiečiams ar ukrainiečiams, pažeidžia diskriminacijos draudimą. Tokiu atveju gresia bauda.

Jungtinių Tautų duomenimis, Europoje buvo užregistruota per 4,8 mln. pabėgėlių iš Ukrainos. Čekijoje − 367 tūkst.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs