Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 08 27 /19:31

Prancūzija ir Alžyras pasirašė deklaraciją dėl „negrįžtamos pažangos“ šalių santykiuose

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir jo Alžyro kolega Abdelmadjidas Tebboune'as šeštadienį paskelbė apie „naują, negrįžtamą pažangos dinamiką“ santykiuose tarp dviejų šalių.
Emmanuelis Macronas
Emmanuelis Macronas / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Apie tai buvo paskelbta baigiantis E.Macrono vizitui, kuriuo siekta užbaigti ne vieną mėnesį trukusios įtampos laikotarpį.

Vizitas buvo surengtas praėjus mažiau nei dviem mėnesiams po to, kai Alžyras paminėjo 60-ąsias nepriklausomybės nuo Prancūzijos metines. Nepriklausomybę šalis paskelbė po aštuonerius metus trukusio karo, 1962-aisiais užbaigusio daugiau kaip 130 metų trukusį Prancūzijos kolonijinį valdymą Alžyre.

E.Macronas Alžyre apsilankė tuo metu, kai Europos šalys aktyviai ieško tiekėjų, galinčių pakeisti rusiškų energijos išteklių importą. Tokių tiekėjų sąraše yra ir Alžyras – didžiausias Afrikos dujų eksportuotojas, kuris taip pat ieško naujų rinkų už Šiaurės Afrikos ir Sahelio regiono ribų.

Dviejų valstybių lyderiai šeštadienį pasirašytoje bendroje deklaracijoje pažymėjo, kad „Prancūzija ir Alžyras nusprendė pradėti naują erą ... ir sukurti atnaujintos partnerystės pamatus, laikydamiesi konkretaus bei konstruktyvaus požiūrio ir sutelkdami dėmesį į būsimus projektus bei jaunimą“.

Per pasirašymo ceremoniją prancūziškai kalbėjęs A.Tebboune'as gyrė „nuostabų, sėkmingą vizitą, ... kuris leido draugiškai atnaujinti santykius, o be tokios asmenybės, kaip prezidento Macrono, tai būtų buvę neįmanoma“.

Paryžiaus ir Alžyro santykius per daugelį metų buvo ištikusi ne viena krizė.

Šalių santykiai ypač smarkiai pašlijo praėjusių metų pabaigoje, kai E.Macronas suabejojo Alžyro valstybės egzistavimu iki Prancūzijos okupacijos ir apkaltino vyriausybę kurstant „neapykantą Prancūzijai“.

A.Tebboune'as tuomet atšaukė savo šalies ambasadorių ir uždarė oro erdvę Prancūzijos kariniams orlaiviams.

Visgi įprasti diplomatiniai santykiai ir skrydžiai į Prancūzijos karines bazes, esančias piečiau Afrikoje, vėliau buvo atnaujinti.

Vizito metu E.Macronas, be kita ko, paskelbė apie planus suformuoti bendrą istorikų komisiją, kuri nagrinėtų kolonijinį laikotarpį ir jį užbaigusį aštuonerių metų karą.

Tačiau toks pasiūlymas Prancūzijoje supykdė ir kairiojo, ir dešiniojo sparno politikus.

Alžyre Prancūzijos prezidento vizitas taip pat sulaukė prieštaringų vertinimų.

„Istorija negali būti rašoma meluojant ... pavyzdžiui, apie tai, kad Alžyrą sukūrė Prancūzija“, – rašoma prancūzų kalba leidžiamo laikraščio „Le Soir“ redakcijos straipsnyje.

„Tikimės, kad E.Macronas per šį vizitą paneigs šią didžiulę netiesą“, – pažymėjo leidinys, apkaltinęs Prancūzijos prezidentą „stokojant drąsos ... pripažinti savo paties ir savo šalies klaidas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos