Prancūzijoje išteisintas gydytojas, iš gailesčio marindavęs pacientus

Prancūzų gydytojas, kuris numarino septynis mirtinai sirgusius pacientus, trečiadienį buvo išteisintas po ilgo ir emocingo teismo proceso, kuris atgaivino visuomenę itin skaldančius debatus dėl eutanazijos.
Nicolas Bonnemaisonas
Nicolas Bonnemaisonas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Eutanazija

Šalies pietvakariuose esančio Po miesto teisėjas paskelbė, kad Nicolas Bonnemaisonas buvo išteisintas dėl visų kaltinimų, kurie jam buvo pateikti.

Po šių teisėjo žodžių teismo salėje kilo audringi plojimai, o pats 53 metų ligoninės priimamojo gydytojas, kuriam grėsė laisvės atėmimas iki gyvos galvos, šypsojosi laikydamas savo advokato ranką.

Ši byla sulaukė visos šalies dėmesio ir emocijų, vis daugėjant raginimų Prancūzijoje legalizuoti eutanaziją.

Šiuo metu ji yra legali Nyderlanduose, Belgijoje ir Liuksemburge.

Prancūzų teismo sprendimas buvo priimtas tą pačią dieną, kai Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad pagalbos nusižudant draudimas yra nesuderinamas su žmogaus teisėmis.

Be to, antradienį Prancūzijos aukščiausias administracinis teismas davė leidimą numarinti vegetatyvinės būklės ligonį su suparalyžiuotomis rankomis ir kojomis, priimdamas sprendimą byloje, kurį supriešino paciento šeimą ir buvo iškart užblokuotas Europos Žmogaus Teisių Teisme.

N.Bonnemaisonas, kuris jau yra išbrauktas iš gydytojų registro, buvo kaltinamas tuo, kad „nunuodijo itin pažeidžiamus žmones“ – penkias moteris ir du vyrus, kurie mirė nuo 2010 metų kovo iki 2011 metų liepos, netrukus po to, kai buvo paguldyti į ligoninę šalies pietvakariuose esančiame Bajonos mieste, kurioje jis dirbo.

Jo teismo procesas prasidėjo birželio 11 dieną. Teismas išgirdo daug ir kartais skausmingų įrodymų, susijusių ir su užuojautos, gydytojo vienatvės priimant sprendimus, jo galių pavojingumo temomis, taip pat – vaizdingus agonijos apibūdinimus.

„Niekas iš čia neis namo nepaveiktas po to, kas čia buvo pasakyta“, – antradienį darydamas baigiamąjį pareiškimą pripažino kaltintojas Marcas Mariee (Markas Marjė).

Be kitų, teisme kalbėjo aukų šeimos – kai kurios dėkingos N.Bonnemaisonui, o kitos manančios, kad jis jų neinformavo, – ir vienas gydytojas, kurio vardas kažkada mirgėjo antraštėse dėl to, kad jis numarino kentėjusį pacientą.

Ši visuomenę itin skaldanti praktika Prancūzijoje yra nelegali, bet prezidentas Francois Hollande'as per savo rinkimų kampaniją 2012 metais žadėjo pasirūpinti jos legalizavimu.

Pagal Prancūzijos 2005 metų įstatymą yra leidžiama pasyvi eutanazija, kai žmogus sukelia mirtį nesuteikdamas gyvybei palaikyti būtino gydymo ar jį nutraukdamas.

Praėjusių metų pabaigoje F.Hollande'o įsteigta komisija rekomendavo legalizuoti pagalbą nusižudant, kai gydytojas gali duoti pacientui visas būtinas mirtinas medžiagas savo gyvybei nutraukti, bet tą paskutinį veiksmą turi atlikti pacientas.

N.Bonnemaisono advokatai trečiadienį sveikino sprendimą, kuris, kaip jie tikisi, privers politikus greičiau modifikuoti įstatymus dėl eutanazijos.

„Nėra nei didvyrių, nei kankinių ... Šis sprendimas yra didžiulis“, – sakė Benoit Ducos-Aderis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų