Prancūzijoje prie savivaldybių vyksta prieš smurtinius protestus nukreiptos demonstracijos

Prancūzijoje prie savivaldybių pirmadienį prasidėjo demonstracijos, nukreiptos prieš smurtinius protestus, kurie kilo po to, kai policija nušovė paauglį, nors pasirodė pirmųjų ženklų, kad neramumai slopsta.
Protestai Paryžiuje
Protestai Paryžiuje / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

Vyriausybė kovoja su riaušėmis ir plėšikavimu po to, kai antradienį policijos pareigūnas, sustabdęs vieną automobilį, nušovė 17-metį Nahelį M., ir atgaivino senus kaltinimus Prancūzijos policijai dėl rasizmo.

Šeštą neramumų naktį iš eilės į šiaurę nuo Paryžiaus žuvo ugniagesys, mėginęs gesinti degančias transporto priemones, tačiau neaišku, ar tai susiję su smurtiniais protestais, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Pirmadienio demonstracijos, pavadintos „piliečių mobilizacija respublikinei tvarkai sugrąžinti“, įvyko po to, kai vieno Paryžiaus priemiesčio mero namas buvo taranuotas liepsnojančiu automobiliu.

Šalies merų asociacija savo pareiškime pažymėjo, kad „visur Prancūzijoje vyksta rimti neramumai, kurių metu itin žiauriai smurtaujama prieš respublikos simbolius“.

Siekdama numalšinti krizę, kuri tapo vienu didžiausių iššūkių prezidentui Emmanueliui Macronui nuo jo atėjimo į valdžią 2017-aisiais, Vidaus reikalų ministerija naktį iš sekmadienio į pirmadienį visoje šalyje vėl dislokavo 45 000 policininkų ir žandarų – tiek pat, kiek ir ankstesnes dvi naktis.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, dėl neramumų visoje šalyje iš viso buvo sulaikyti 157 žmonės – tai daug mažiau nei ankstesnėmis naktimis. Trys policijos pareigūnai taip pat buvo sužeisti.

Nuo antradienio per riaušes sulaikyta 3 200 žmonių. Jų amžiaus vidurkis – 17 metų, bet kai kurie iš jų buvo 12 ar 13 metų vaikai, sakė vidaus reikalų ministras Geraldas Darmaninas, apsilankęs rytiniame Reimse.

Tyrėjai pirmadienį pradėjo apklausti automobilio, kurį Nahelis vairavo neturėdamas vairuotojo pažymėjimo, keleivį, naujienų agentūrai AFP sakė policijos šaltinis.

Tuo tarpu mirtiną šūvį paleidusio 38-erių policininko, kuris dabar kaltinamas tyčiniu nužudymu lengvinančiomis aplinkybėmis, šeimai surinkta 930 000 eurų.

„Grasinama mirtimi“

Į netoli Paryžiaus esančio L’Hai le Rozo mero konservatoriaus Vincent'o Jeanbruno namus įsirėžė liepsnojantis riaušininkų automobilis. Incidento metu lūžo mero žmonos, kuri buvo namuose su penkerių ir septynerių metų vaikais, koja.

Šį išpuolį pasmerkė įvairūs, taip pat ir kairiųjų pažiūrų politikai, o prokurorai pradėjo tyrimą dėl pasikėsinimo nužudyti.

„Nėra abejonių, kad jie norėjo sudeginti namą“, o kai „suprato, kad viduje kažkas yra, nė nesustoję, paleido petardų seriją“, vėlai sekmadienį TF1 sakė V.Jeanbrunas.

„Niekada nebūčiau pagalvojęs, kad mano šeimai bus grasinama mirtimi“, – pridūrė jis.

Į šiaurę nuo sostinės esančiame Sena-Sen-Deni priemiestyje 24 metų ugniagesys žuvo gesindamas gaisrą požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje, sakė G.Darmaninas.

Vidaus reikalų ministerija pridūrė, kad atliekamas tyrimas siekiant nustatyti transporto priemonių gaisrų aplinkybes.

Policijos šaltinis, prašęs neminėti jo pavardės, nurodė, kad su riaušėmis tai greičiausiai nesusiję: „To būtų per daug. Tikėtina, kad taip nėra, tai nėra miesto smurto paveikta teritorija.“

Alžyriečių kilmės Nahelio močiutė Nadia sekmadienį sakė, kad riaušininkai tik pasinaudojo jo mirtimi kaip pretekstu, ir ragino laikytis ramybės.

Nors atrodo, kad smurto mažėja, vis dar kyla klausimų dėl jo ištakų.

„Negaliu pritarti žmonėms, kurie daužo ir degina daiktus, kas galėtų?“ – sakė 52 metų moterų asociacijos įkūrėja Nahelio gimtajame Nantero mieste Fatiha Abdouni.

Vis dėlto „dabar turime įsiklausyti į jaunimo nusivylimą ir pyktį“, pridūrė ji.

Pasak F.Abdouni, skurdžiuose Paryžiaus priemiesčiuose jaunimas kasdien susiduria su „sunkumais, nelygiomis galimybėmis mokytis, dirbti, apsirūpinti būstu“ – smurtui sukelti reikėjo tik kibirkšties, kuria tapo Nahelio M. mirtis.

Regiono pareigūnai didžiajame Paryžiaus regione Il de Franse, su Vokietija besiribojančiame Grand Este ir Provanso-Alpių-Žydrojo Kranto regione paskelbė apie dešimtis milijonų eurų neatidėliotinos paramos remontuoti viešiesiems pastatams ir padėti smulkiajam verslui.

Išsiaiškinti priežastis

Prezidentui Emmanueliui Macronui, šie protestai yra naujas iššūkis. Sausio viduryje Prancūzijoje buvo kilusios demonstracijos, išprovokuotos prieštaringai vertinamo pensinio amžiaus ilginimo, kai kurios jų virto smurtinėmis.

Vėlų sekmadienio vakarą susitikęs su svarbiausiais ministrais E.Macronas nurodė „pradėti kruopštų ir ilgalaikį darbą, kad būtų išsamiai išsiaiškintos priežastys, lėmusios šiuos įvykius“, sakė prezidentūros darbuotojas, prašęs neskelbti jo pavardės.

Pirmadienį prezidentas susitiks su abejų parlamento rūmų vadovais, o antradienį – su daugiau kaip 220 nuo neramumų nukentėjusių miestų merais, pranešė Eliziejaus rūmai.

Neramumai sukėlė susirūpinimą užsienyje, nes rudenį Prancūzijoje vyks pasaulio regbio čempionatas, o 2024 metų vasarą – Paryžiaus olimpinės žaidynės.

Atkreipdamas dėmesį į krizės rimtumą, E.Macronas atidėjo sekmadienį turėjusį prasidėti valstybinį vizitą į Vokietiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų