Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Prancūzijos prezidentas E. Macronas užtvirtins teisės į abortą įtraukimą į Konstituciją

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) penktadienį vadovaus specialiai ceremonijai Paryžiuje, kurioje teisė į abortą bus patvirtinta kaip konstitucinė.
Kin-Wai YUEN/SIPA / Kin-Wai YUEN/SIPA
Kin-Wai YUEN/SIPA / Kin-Wai YUEN/SIPA

Ši procedūra Prancūzijoje buvo teisėta nuo 1975 metų, tačiau E. Macronas pernai pažadėjo geriau ją apsaugoti po to, kai Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas 2022-aisiais panaikino pusę amžiaus galiojančią teisę į abortą ir leido atskiroms valstijoms ją uždrausti arba apriboti.

Pirmadienį abiejų parlamento rūmų kongresas, susirinkęs specialioje Versalio rūmų salėje, per istorinį balsavimą pritarė tam, kad nėštumo nutraukimas būtų įtrauktas į pagrindinį šalies dokumentą kaip „garantuota laisvė“, ir sukėlė feministų džiaugsmą.

Ceremonija rengiama Tarptautinę moters dieną, praėjus metams nuo tos dienos, kai prezidentas pažadėjo konstitucionalizuoti šią teisę.

Šiam žingsniui pritaria didžioji Prancūzijos visuomenės dalis, nors kai kurie konservatoriai išlieka nusiteikę priešiškai.

Prancūzijos vyriausybė yra teigusi, kad dabar bandys užtikrinti geresnes šios teisės apsaugos priemones Europos Sąjungos mastu.

„Dabar Prancūzija turi imtis šios kovos Europos lygmeniu“, – trečiadienį sakė vyriausybės atstovė spaudai Prisca Thevenot (Priska Teveno).

„2022 metais prezidentas sakė, kad nori įtraukti teisę į abortą į Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartiją“, – pridūrė ji.

Anot Leah Hoctor (Lijos Hoktor) iš Reprodukcinių teisių centro, iki šiol nė viena šalis savo pagrindiniame dokumente nebuvo taip aiškiai apsaugojusi teisės į nėštumo nutraukimą.

Kai kurios šalys konstitucijose užsimena apie teisę, kitos aiškiai įvardija abortus, tačiau tik tam tikromis aplinkybėmis.

„Pavyzdys progresyviesiems“

Europos parlamentinio seksualinių ir reprodukcinių teisių forumo atstovas Neilas Datta (Nilas Data) teigė, kad Prancūzija šiuo žingsniu siunčia aiškų signalą.

Jis teigė, kad „tai gali suteikti postūmį tobulinti abortus reglamentuojančius teisės aktus, panašiai kaip „Roe prieš Wade'ą“ („Rou prieš Veidą“) panaikinimas Jungtinėse Valstijose suteikė postūmį prieš abortus nusistačiusioms grupėms visame pasaulyje“.

Anot jo, Prancūzija „galėtų būti pavyzdys progresyviesiems visose Europos šalyse ir už jos ribų“.

Net ir nekeisdamos konstitucijos, „jos galėtų [...] patobulinti savo teisės aktus“.

Nacionalinės asamblėjos pirmininkė Yael Braun-Pivet (Jael Braun-Pivė) – pirmoji moteris šiame poste – perskaitė istorinio pirmadienio balsavimo rezultatus: 780 įstatymų leidėjų balsavo „už“, o 72 – „prieš“.

Ketvirtadienį į Paryžių taip pat atvyko daugiau kaip 20 jos kolegių parlamento pirmininkių iš viso pasaulio.

Ketvirtadienio vakarą E. Macronas socialiniame tinkle „X“ paskelbė savo, Y. Braun-Pivet ir atvykusių įstatymų leidėjų grupinę nuotrauką.

„Esate pavyzdys daugeliui moterų, sveikos atvykusios į Paryžių, – rašė jis. – Šią kovo 8-ąją drauge perduosime visuotinę žinią – moterų laisvę pasirinkti abortą. Iki pasimatymo rytoj.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs