Prancūzijos prezidento rinkimuose laukiama įtemptos M.Le Pen ir E.Macrono dvikovos

Prancūzija sekmadienį balsuos pirmajame valstybės vadovo rinkimų ture, prezidentui Emmanueliui Macronui viliantis atremti savo pozicijas sustiprinusios kraštutinių dešiniųjų lyderės Marine Le Pen iššūkį ir užsitikrinti antrą kadenciją.
Emmanuelis Macronas
Emmanuelis Macronas / „Scanpix“/AP nuotr.

Šių rinkimų baigtis turės didžiulės reikšmės krypčiai, kuria ateityje judės Prancūzija ir visa Europa. Po sekmadienio balsavimo paaiškės, kurie du kandidatai susirungs balandžio 24 dieną vyksiančiame antrajame rinkimų ture.

Viešosios nuomonės apklausos prognozuoja, kad tai bus E.Macronas ir M.Le Pen. Šie du politikai rungėsi ir 2017 metų rinkimų antrajame ture. Tąsyk triumfavo centristas E.Macronas, tapęs jauniausiu šalies istorijoje prezidentu.

Rinkėjams nusigręžus nuo tradicinių socialistų ir dešiniojo sparno partijų, pastaraisiais dešimtmečiais dominavusių Prancūzijos politinėje arenoje, trečia vieta sekmadienį prognozuojama kraštutinių kairiųjų politikui Jeanui-Lucui Melenchonui. Jis pats sako vis dar tikįs, kad jam pavyks prasimušti į antrąjį rinkimų turą.

Prieš penkerius metus E.Macronas nesunkiai įveikė M.Le Pen. Tačiau pastaraisiais metais ši ultradešiniųjų stovyklos veteranė ir aktyvi kovotoja prieš imigraciją stengėsi susikurti nuosaikesnės politikės įvaizdį, ir naujausios viešosios nuomonės apklausos rodo, kad jai pavyko prisivyti E. Macroną.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Marine Le Pen
AFP/„Scanpix“ nuotr./Marine Le Pen

„E.Macroną įveikti įmanoma“

E.Macronas į rinkimų kampaniją įsitraukė paskutinę minutę, tvirtindamas, kad visą dėmesį skiria pastangoms nutraukti Rusijos karą prieš Ukrainą. Tuo metu M.Le Pen skersai išilgai išmaišė šalį, bandydama palenkti į savo pusę rinkėjus kalbomis jiems rūpimais kasdieniais klausimais.

Prezidentas tik praėjusį šeštadienį sudalyvavo pirmame didžiuliame savo rinkimų kampanijos renginyje – į roko muzikos koncertą panašiame mitinge, kuriame demonstravo tikėjimą savo pergale. Visgi jis įspėjo, kad pralaimėjimas M.Le Pen įmanomas.

„Pažiūrėkite, kas nutiko su „Brexitu“, su daugeliu kitų rinkimų: tai, kas atrodė neįtikėtina, iš tikrųjų įvyko“, – sakė E.Macronas, turėdamas omenyje ir stulbinamą Donaldo Trumpo pergalę prieš Hillary Clinton 2016 metų JAV prezidento rinkimuose.

Iškart po Rusijos invazijos į Ukrainą E.Macrono populiarumo kreivė šoktelėjo į viršų, tačiau pastarosiomis savaitėmis M.Le Pen sparčiai mažino atsilikimą nuo prezidento, nors šis dar visai neseniai atrodė neįveikiamas.

Pirmadienį viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų agentūros „Harris Interactive“ paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad jei E.Macronas ir M.Le Pen susitiktų antrajame rinkimų ture, prezidentas laimėtų surinkęs 51,5 proc. balsų, o M.Le Pen gautų 48,5 procento. Tai iki šiol mažiausia E.Macrono persvara prieš M.Le Pen apklausose.

„Paaiškėjo, jog žmonių kalbos, kad Emmanuelis Macronas bus automatiškai perrinktas, yra melagiena“, – sakė kraštutinių dešiniųjų lyderė.

„Visiškai įmanoma nugalėti Emmanuelį Macroną ir iš esmės pakeisti šios šalies politiką“, – pridūrė ji.

Kitos apklausos rodo kiek didesnį E.Macrono atotrūkį, tačiau jis visgi nėra pakankamas, kad prezidentas galėtų būti tikras dėl savo pergalės.

Remiantis taip pat pirmadienį paskelbtais „Ifop-Fiducial“ apklausos rezultatais, E.Macronas turėtų gauti 53 proc. balsų, o M.Le Pen – 47 procentus.

„Marine Le Pen baigiantis kampanijai įgijo pagreitį... Antrasis turas turėtų būti daug labiau įtemptas nei 2017 metais“, kai E. Macronas laimėjo surinkęs daugiau nei 66 proc. balsų, sakė „Harris Interactive“ vadovas Jeanas-Danielis Levy.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų