„Negalime lažintis dėl savo pensijų ateities“, – sakė E.Borne parlamentui, aktyvavusi Prancūzijos konstitucijos 49 straipsnio 3 dalį.
Ji sulaukė kairiosios opozicijos atstovų, kurie protestuodami garsiai sugiedojo Prancūzijos nacionalinį himną „Marselietę“, šūksnių.
Sprendimas buvo priimtas likus kelioms minutėms iki numatyto balsavimo, nes vyriausybė neturėjo garantijų, kad Nacionalinėje Asamblėjoje, Prancūzijos parlamento žemuosiuose rūmuose, įstatymo projektas sulauks daugumos palaikymo.
Keli prezidentūrai artimi šaltiniai anksčiau ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad E.Macronas nusprendė aktyvuoti minimą straipsnį po karštligiškų susitikimų su aukšto rango pareigūnais, įskaitant ministrę pirmininkę, iš kurių paaiškėjo, kad parlamente nėra daugumos reformai priimti.
Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų opozicija ketvirtadienį pareiškė, kad ketina inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe dėl sprendimo priimti pensijų reformą be balsavimo parlamente.
Marine Le Pen, kraštutinių dešiniųjų kandidatė 2022 metų prezidento rinkimuose, dabar vadovaujanti „Nacionalinio sambūrio“ (RN) deputatams parlamente, pavadino šį vyriausybės sprendimą visiška prezidento E.Macrono nesėkme ir pareiškė, kad jo premjerė E. Borne negali likti savo poste.
Parlamento aukštieji rūmai – Senatas – anksčiau ketvirtadienį pritarė reformai 193 balsais prieš 114. Šio rezultato iš esmės buvo tikėtasi, nes konservatyvi dauguma pasisako už vėlesnį pensinį amžių.
Prancūzijos lyderis nori padidinti pensinį amžių nuo 62 iki 64 metų, kad darbuotojai daugiau lėšų įmokėtų į sistemą, kuri, vyriausybės teigimu, yra linkusi į deficitą.
Pensijų sistemos pakeitimai buvo bene svarbiausia E.Macrono vizijos, kaip padidinti Prancūzijos ekonomikos konkurencingumą, dalis.
Profesinių sąjungų lyderiai ragino įstatymų leidėjus balsuoti prieš reformos planą, kuris, pasak jų yra „neteisingas ir žiaurus“.
Trečiadienį visoje šalyje prieš įstatymo projektą protestavo beveik 500 000 žmonių. Ketvirtadienį studentai planavo žygiuoti prie Nacionalinės Asamblėjos rūmų, o šiukšlių išvežimu besirūpinantys darbuotojai tęsė streiką, dėl ko Prancūzijos sostinėje prisikaupė šiukšlių.