„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Prancūzų policija dėl paauglio nužudymo ruošiasi naujiems smurtiniams protestams

Prancūzijos policija ketvirtadienį ruošėsi naujiems smurtiniams protestams po to, kai policininkas nušovė paauglį. Valdžia stengiasi suvaldyti aštrėjančią krizę.
Protestai Prancūzijoje
Protestai Prancūzijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Remiantis vidaus saugumo pažyma, laukiama, kad ateinančios naktys „taps miesto smurto teatru“, o „veiksmai bus nukreipti prieš tvarkos palaikymo pajėgas ir valstybės simbolius“, sakė policijos šaltinis.

Viename Paryžiaus priemiestyje, Klamarte, jau paskelbta naktinė komendanto valanda nuo ketvirtadienio 21 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku iki pirmadienio 6 val. ryto vietos (7 val. Lietuvos) laiku.

Prancūzijoje dvi naktis vyko protestai po to, kai antradienį 17-metis Nahelis buvo nušautas iš arti sustabdžius eismą. Tai buvo užfiksuota vaizdo įraše.

„Nekaltinu policijos, kaltinu vieną asmenį: tą, kuris atėmė mano sūnaus gyvybę“, – pirmajame interviu žiniasklaidai po šaudymo kanalui „France 5“ sakė Nahelio motina Mounia.

Ji teigė, kad atsakingas 38 metų pareigūnas, kuris ketvirtadienį buvo sulaikytas ir apkaltintas netyčine žmogžudyste, „pamatė arabų veidą, mažą vaiką, ir norėjo atimti jam gyvybę“.

Manoma, kad riaušes paskatino ilgalaikis nepasitenkinimas policijos darbu ir rasiniu profiliavimu Prancūzijos neturtinguose ir daugiataučiuose priemiesčiuose.

Ketvirtadienį taikai palaikyti buvo pasitelkta apie 40 000 policijos pareigūnų – daugiau nei keturis kartus daugiau nei trečiadienį.

Naktį į trečiadienį Paryžiuje ir kituose miestuose buvo padegti automobiliai, šiukšliadėžės, mokyklos ir valstybinės įstaigos, o visoje šalyje suimta apie 150 žmonių.

Ketvirtadienį po 21 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku buvo sustabdytos Paryžiaus autobusų ir tramvajų paslaugos, pranešė Paryžiaus regiono vadovė.

Prezidentas Emmanuelis Macronas paragino laikytis ramybės ir pareiškė, kad protestų smurtas yra nepateisinamas.

Riaušės – naujas iššūkis E.Macronui, kuris siekė pamiršti didžiausias per pastarąją kartą demonstracijas, kurias sukėlė prieštaringai vertinamas pensinio amžiaus ilginimas.

Susirūpinimas dėl policijos

Susirėmimai pirmiausia kilo pasirodžius vaizdo įrašui, kuris prieštaravo policijos teiginiams, kad paauglys važiavo į pareigūną.

„Pirmieji žodžiai, kuriuos jis ištarė, buvo, kad atsiprašytų, o paskutiniai – kad atsiprašytų šeimos“, – vėlai ketvirtadienį televizijai BFMTV sakė pareigūno advokatas Laurentas-Franckas Lienardas.

Vis dažniau reiškiamas susirūpinimas dėl to, kad policija, naudodama ginklus, stabdo vairuotojus, kurie atsisakė sustoti patikrinti, ar laikomasi kelių eismo taisyklių.

Praėjusiais metais 13 žmonių buvo nužudyti atsisakę sustoti policijos atliekamam eismo patikrinimui, o 2017 metais pakeistas įstatymas, kuriuo pareigūnams buvo suteikti didesni įgaliojimai naudoti ginklą, dabar yra kruopščiai nagrinėjamas.

Žaliųjų partijos lyderė Marine Tondelier teigė, kad „tai, ką matau šiame vaizdo įraše, yra policijos įvykdyta egzekucija 17-mečiui vaikui 2023 metų Prancūzijoje, vidury baltos dienos“.

Trečiadienio vakarą protestai buvo išplitę Tulūzoje, Dižone ir Lione, taip pat keliuose Paryžiaus regiono miestuose.

Ministrė pirmininkė Elisabeth Borne, kalbėdama į šiaurę nuo Paryžiaus esančiame miestelyje, kuriame buvo padegtas mero biuras, sakė, kad „akivaizdu, jog reikia vengti bet kokios eskalacijos“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs