Uzbekų džihadistui Abdulkadirui Masharipovui gresia 40 nuosprendžių iki gyvos galvos, už kiekvieną auką ir už skerdynių rengimą. Teismas vyks Silivrio kalėjimo komplekse, esančiame toliau nuo Stambulo miesto centro.
Prieš teismą iš viso stos 57 įtariamieji, tarp jų ir A.Masharipovo žmona Zarina Nurullayeva, įtariama bendrininkė, kuriai gresia panaši bausmė kaip ir jos vyrui. Visi įtariamieji, išskyrus šešis, sulaikyti.
A.Masharipovas buvo suimtas per didžiulę policijos operaciją. Analitikų teigimu, jam prisipažinus duoti parodymai Turkijos tarnyboms padėjo išardyti mieste esantį platų džihadistų kuopelių tinklą.
Uzbekui pateikti įvairūs kaltinimai, tarp kurių „mėginimas sunaikinti konstitucinę tvarką“, „narystė ginkluotoje teroristinėje organizacijoje“ ir „daugiau nei viena žmogžudystė“.
Įsakymus davė rusų ekstremistas
Taksi automobiliu atvykęs į elitinį „Reina“ naktinį klubą prie Bosforo sąsiaurio krantų, A.Masharipovas nušovė apsauginį ir įsiveržęs į vidų AK-47 ginklu ėmė nesirinkdamas aukų šaudyti į persigandusius žmones ir susprogdino keletą granatų.
Kai kurie išpuolį išgyvenę žmonės, apimti panikos, šoko į Bosforo vandenis, o 34 metų A.Masharipovas, išpuolio metu įsimaišė į minią ir paspruko nepastebėtas, sukeldamas nerimą dėl daugiau išpuolių galimybės.
Atsakomybę už išpuolį vėliau prisiėmė IS ekstremistų grupuotė, kuri tuo metu užėmusi valdė didelius Turkijos kaimynių, Sirijos ir Irako, teritorijų plotus. Pirmą kartą šis džihadistų judėjimas atvirai prisiėmė atsakomybę už didžiulio masto ataką Turkijoje.
Vis dėlto, po 17 dienų trukusių paieškų, 2 000 policijos pareigūnų peržiūrėjus 7 200 valandų stebėjimo kamerų įrašų, Turkijos tarnybos A Masharipovą pagavo ir suėmė gyvenamajame Stambulo rajone Esenjurte.
Turkijos tarnybos sako, kad A. Masharipovas buvo apmokytas Afganistane ir prisipažino įvykdęs išpuolį, gavęs įsakymą iš Sirijos mieste Rakoje buvusios IS būstinės.
Kaip rašoma A.Masharipovui pateiktuose kaltinimuose, išpuolį įvykdyti įsakė Sirijoje įsikūręs rusų IS ekstremistas Islamas Atabijevas, žinomas slapyvardžiu Abu Jihad.
Tarp 39 žuvusiųjų naktiniame klube „Reina“ 27 buvo užsieniečiai iš tokių šalių, kaip Libanas, Saudo Arabija, Izraelis, Irakas ir Monakas; jie klube šventė Naujuosius metus. Kaip rašoma kaltinimuose, iš viso sužeisti 79 žmonės.
Teroristinius išpuolius įvykdę uzbekai
A.Masharipovas „Islamo valstybėje“ buvo žinomas Ebu Muhammedo Horasani slapyvardžiu ir buvo vienas iš kelių, buvusios sovietinės valstybės, Uzbekistano pilietybę turinčių asmenų, šiais metais apkaltintų įvykdžiusių teroristines atakas.
Spalio mėnesį Niujorke uzbekas apkaltintas aštuonių žmonių nužudymu, kai pikapu vienoje miesto gatvių rėžėsi į žmones. Balandžio mėnesį Stokholme po išpuolio sunkvežimiu, per kurį žuvo keturi žmonės, suimtas Uzbekistano pilietis.
Daugiausiai musulmoniška centrinės Azijos valstybė nuo nepriklausomybės buvo valdoma griežto autoritarinio Islamo Karimovo režimo, kuris ėmėsi griežtų priemonių prieš islamistų kovotojus. I.Karimovas mirė 2016 metų rugsėjį.
Beveik visi kiti teisiami įtariamieji irgi yra užsieniečiai, tarp jų Kinijos uigūrai ir kiti centrinių Azijos valstybių piliečiai.
Stambule ir Ankaroje vis dar galioja griežčiausi saugumo reikalavimai, tarnybos neretai praneša sustabdžiusios didelius išpuolius ir suėmusios šimtus įtariamų džihadistų.
2016 metais Turkiją sudrebino ne vienas džihadistų ir kurdų ekstremistų surengtas išpuolis. Tačiau nuo tada tokio masto išpuolių kaip „Reina“ naktiniame klube daugiau nebuvo.
Stambule ir Ankaroje vis dar galioja griežčiausi saugumo reikalavimai, tarnybos neretai praneša sustabdžiusios didelius išpuolius ir suėmusios šimtus įtariamų džihadistų.
Kažkada Stambulo futbolo žvaigždžių ir muilo operų aktorių pamėgtas naktinis klubas „Reina“ per išpuolį smarkiai apgadintas ir gegužės mėnesį nugriautas, teigta, kad pastatas neatitinka vietinių statybos įstatymų.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, sąjungininkų Vakaruose kaltinamas darantis nepakankamai, kad būtų sustabdytas IS iškilimas.
Tačiau Turkijos tarnybos neigia tokius kaltinimus, anot jų grupuotė šalyje laikoma teroristine nuo 2013 metų.