Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Premjeras: Lenkija nori dalyvauti vadinamojoje NATO branduolinio dalijimosi programoje

Atsakydama į Rusijos vykdomą taktinių branduolinių ginklų dislokavimą Baltarusijoje, Lenkija norėtų savo teritorijoje priimti JAV branduolinius ginklus, penktadienį pareiškė lenkų premjeras Mateuszas Morawieckis.
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis / „AFP“/„Scanpix“

Apie tai skelbia lenkų televizijos kanalas „Polsat News“.

Pasak premjero, Lenkija nori būti įtraukta į NATO vadinamąją branduolinio dalijimosi (Nuclear Sharing) programą.

„Atsižvelgiant į tai, kad Rusija ketina dislokuoti taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje, tuo labiau prašome visos NATO dalyvauti branduolinio dalijimosi programoje," – spaudos konferencijoje Briuselyje po Europos Vadovų Tarybos atsakydamas į atitinkamą klausimą teigė M.Morawieckis.

Tačiau jis pažymėjo, kad galutinis sprendimas priklausys nuo JAV partnerių.

„Pareiškiame, kad esame pasirengę šiuo klausimu veikti greitai“, – sakė lenkų vyriausybės vadovas.

„Nenorime sėdėti rankas sudėję, kol [Rusijos prezidentas Vladimiras] Putinas eskaluoja įvairius grasinimus“, – teigė ministras pirmininkas.

Minima programa yra NATO branduolinio atgrasymo politikos dalis. Pagal ją branduolinės kovinės galvutės tampa prieinamos valstybėms narėms, neturinčioms savo branduolinių ginklų. Nuo 2009 metų lapkričio pagal šią programą JAV branduoliniai ginklai yra Belgijoje, Vokietijoje, Italijoje, Nyderlanduose ir Turkijoje.

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka antradienį pareiškė, kad didelė dalis Rusijos taktinių branduolinių ginklų jau atgabenta į jo šalį.

Anksčiau šiemet rusų prezidentas paskelbė apie planuojamą trumpojo nuotolio branduolinių ginklų dislokavimą Rusijos kaimynės sąjungininkės Baltarusijos teritorijoje. Šis žingsnis laikomas perspėjimu Vakarams, kurie didina karinę paramą Ukrainai.

V.Putinas pabrėžė, kad Rusija išlaikys jų kontrolę.

Taktiniai branduoliniai ginklai skirti sunaikinti priešo karius ir ginklus mūšio lauke. Jų veikimo nuotolis palyginti nedidelis, o galingumas daug mažesnis nei tarpžemyninėse balistinėse raketose įrengtų branduolinių galvučių, galinčių sunaikinti ištisus miestus.

Rusija nenurodė, kiek branduolinių ginklų bus išsiųsta į Baltarusiją. JAV vyriausybė mano, kad Rusija turi apie 2 000 taktinių branduolinių ginklų, įskaitant bombas, kurias gali gabenti lėktuvai, trumpojo nuotolio raketų kovines galvutes ir artilerijos sviedinius.

2022 metų vasario 24 dieną Rusija pasinaudojo Baltarusijos teritorija, kad įžengtų į Ukrainą iš šiaurės, ir savo sąjungininkės teritorijoje laikė savo pajėgas ir ginklus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?