Demonstrantai protestavo prieš vyriausybės sprendimą atidėti šalies derybas dėl narystės Europos Sąjungoje (ES), šalį toliau purtant krizei po rinkimų.
Tūkstančiai žmonių Tbilisyje susirinko trečią vakarą iš eilės.
Sakartvelą krečia neramumai nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalio 26 dieną vykusiuose parlamento rinkimuose, kurie, proeuropietiškos opozicijos teigimu, buvo suklastoti.
Opozicija boikotuoja naująjį parlamentą, o provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili per šalies Konstitucinį Teismą siekia panaikinti rinkimų rezultatus. Šeštadienį ji išskirtiniame interviu naujienų agentūrai AFP pareiškė, kad nesitrauks iš posto, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai.
Chaosas Tbilisyje šeštadienį tęsėsi kelias valandas. Sostinės centro gatvėse policija vaikėsi ir mušė protestuotojus. Dešimtys jų buvo sulaikyti.
Demonstrantai įrengė barikadų pagrindiniame Tbilisio prospekte. Kaukėti riaušių policijos pareigūnai panaudojo gumines kulkas, ašarines dujas ir vandens patrankas. Demonstrantai svaidė pirotechnikos priemones. Iš vieno parlamento pastato lango veržėsi liepsnos.
Protestai vyko ir daugelyje kitų Sakartvelo miestų.
Vidaus reikalų ministerija pareiškė, kad „kai kurių proteste dalyvavusių asmenų veiksmai tapo smurtiniai“ ir kad policija „deramai, pagal įstatymą atsakys į kiekvieną pažeidimą“.
Per dvi dienas šalyje buvo sulaikyta daugiau kaip 100 žmonių.
Ministro pirmininko Iraklio Kobachidzės ketvirtadienio pareiškimas, kad Sakartvelas nesieks pradėti stojimo derybų su Europos Sąjunga iki 2028 metų pabaigos, sukėlė įnirtingą opozicijos reakciją.
Kritikai kaltina daugiau kaip dešimtmetį valdžioje esančią partiją „Sakartvelo svajonė“ kreipiant šalį nuo ES Rusijos link. Valdžia tokius kaltinimus neigia.
Šimtai valstybės tarnautojų, taip pat ir iš Užsienio reikalų, Gynybos bei Švietimo ministerijų, paskelbė pareiškimus, kuriais išreiškė nepritarimą I. Kobachidzės sprendimui. Reikšdami protestą atsistatydino daug Sakartvelo ambasadorių.
„Stabilus pereinamasis laikotarpis“
Penktadienį AFP žurnalistai matė, kaip riaušių policija šaudė iš vandens patrankų ir ašarinėmis dujomis į prie parlamento Tbilisyje susirinkusius proeuropietiškus protestuotojus, kurie svaidė kiaušinius ir petardas.
Vėliau kilo susirėmimai tarp protestuotojų ir policijos, kuri ėmėsi valyti teritoriją prie parlamento ir mušė demonstrantus bei žurnalistus.
Sakartvelo specialiųjų tyrimų tarnyba pranešė pradėjusi tyrimą dėl teisėsaugos pareigūnų įtariamo piktnaudžiavimo įgaliojimais protestuotojų ir žiniasklaidos atstovų atžvilgiu.
Daugiau kaip 100 mokyklų ir universitetų protestuodami sustabdė akademinę veiklą.
S.Zurabišvili šeštadienį interviu AFP pavadino save „vienintele teisėta šalies institucija“ ir teigė, kad kol nebus naujų rinkimų, tęsis jos mandatas.
Teisėtumo krizės ištiktas naujasis šalies parlamentas yra sakęs, kad gruodžio 14 dieną išrinks naują prezidentą. Trečiadienį „Sakartvelo svajonė“ kandidatu į prezidentus, kurio vaidmuo yra daugiausia reprezentacinis, iškėlė kraštutinių dešiniųjų politiką, buvusį futbolininką Micheilą Kavelašvilį.
Pagal „Sakartvelo svajonės“ 2017-aisiais prastumtas konstitucijos pataisas prezidentas pirmą kartą bus renkamas ne visuotiniu balsavimu – jį išrinks 300 narių rinkikų kolegija.
Dėl šio naujo proceso iš anksto aišku, kad kitas prezidentas bus „Sakartvelo svajonės“ kandidatas.
Tačiau 72 metų S.Zurabišvili sakė, kad „kai rinkimai neatspindi žmonių valios, parlamentas nėra teisėtas, kaip ir vyriausybė, kaip ir prezidentas, kurį jie turi išrinkti kitą savaitę“.
Paryžiuje gimusi S.Zurabišvili, buvusi prancūzų diplomatė, sakė šeštadienį įkūrusi nacionalinę tarybą iš opozicinių partijų ir pilietinės visuomenės atstovų, užtikrinsiančią šalyje stabilumą.
„Aš būsiu šio teisėto, stabilaus pereinamojo laikotarpio atstovė“, – sakė ji.