Atnaujinta 23.19 val. Opozicinės parlamentinės politinės jėgos kviečia ukrainiečius iš visų regionų vykti į Kijevą dalyvauti proeuropietiškų aktyvistų protesto akcijoje, pareiškė Ukrainos opozicinės partijos „Batkivščina“ („Tėvynė“) parlamentinės frakcijos lyderis Arsenijus Jaceniukas.
„Šiandien mes kreipiamės į visą Ukrainą – atvykite, prašome, į Kijevą dalyvauti maidane. Nėra ko veikti miestuose… čia (Kijeve) šiandien vyksta pagrindinė kova už Ukrainą“, – pareiškė jis sekmadienio vakarą per spaudos konferenciją.
A.Jaceniukas pažymėjo, kad atvykusieji iš regionų bus aprūpinti Kijeve visomis normalaus gyvenimo sąlygomis.
Atnaujinta 23.00 val. Kijeve per konfliktą, kuris kilo prie paminklo bolševikinio perversmo Rusijoje lyderiui Vladimirui Leninui, nukentėjo aštuoni milicininkai, pranešė sostinės pareigūnai.
„Per konfliktą prie paminklo nukentėjo aštuoni milicininkai. Kai kurių būklė sunki, jiems nudegimai ir lūžiai“, – nurodė spaudos tarnyba.
Sykiu milicija pažymėjo, jog kol kas dėl šio incidento niekas nebuvo suimtas.
Kaip buvo pranešta anksčiau, maždaug 60 žmonių su kaukėmis mėgino užlipti ant Lenino paminklo ir apmėtyti jį degiomis medžiagomis.
Atvykę į incidento vietą milicininkai mėgino atstumti tvarkos pažeidėjus nuo paminklo. Bet jie į pareigūnus pradėjo mėtyti dūminius užtaisus ir sprogstamuosius paketus.
Po to aktyvistai užrašė baltais dažais ant paminklo frazę „Nacijos šlovė“.
Kai paminklą ėmė supti didelės milicijos pajėgos, teisės pažeidėjai atsitraukė, tačiau po to pribėgdavo ir mėtydavo į milicininkus, ratu apjuosusius paminklą, įvairus daiktus.
Incidentas truko maždaug pusvalandį.
Atnaujinta 22.31 val. Kijevo centre protesto akciją tęsiantys proeuropietiški demonstrantai pastatė barikadas skersai Kreščatiko iš abiejų Nepriklausomybės maidano pusių, taip pat nuo Instituto gatvės pusės.
Barikadoms, skirtoms apsiginti nuo specialaus padalinio „Berkut“ karių, pastatyti buvo panaudotos milicijos tvorelės, kuriomis anksčiau buvo atitverta eglutė, taip pat dar nepastatyti eglutės elementai ir kitos medžiagos.
Tačiau protestuotojai paliko pravažiavimus greitosios pagalbos tarnybos mašinoms. Šiuo metu Nepriklausomybės maidane tebėra daugiau kaip 15 tūkst. žmonių.
Į susirinkusius aktyvistus nuo scenos besikreipiantys politikai ragina aktyvistus demonstruoti tik taikiai ir prašo nereaguoti į provokacijas.
Atnaujinta 21.55 val. Su riaušėmis, kurios sekmadienį kilo Kijevo centre, susiję daugiau kaip 300 ultraradikalios organizacijos „Brolija“ narių, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerija. „Milicija iš dalies nustatė neramumų sostinėje iniciatorius... dėl neteisėtų veiksmų prie ministrų kabineto atsakingi maždaug 100 piliečių, kurių veiksmus koordinavo Andrijus Feščukas. Su teisės pažeidimais prie prezidento administracijos susiję daugiau kaip 300 radikaliai nusiteikusių organizacijos “Brolija„ narių, kurie veikė vadovaujami Dmytro Korčynskio“, – sakoma pareiškime, kurį VRM paskelbė savo „Facebook“ puslapyje.
Čia (Kijeve) šiandien vyksta pagrindinė kova už Ukrainą.
D.Korčynskio vadovaujama „Brolija“ savo provokaciniais veiksmais žinoma dar nuo 2000 metų.
Atnaujinta 21.35 val. Ukrainos vidaus reikalų ministerijos ligoninę sekmadienį buvo atvežti 35 tvarkos palaikymo pareigūnai, kurie per susirėmimus su demonstrantais patyrė įvairaus sunkumo traumų.
Savo ruožtu sostinės milicijoje nurodė, kad, pirminiais duomenimis, iš šimto nukentėjusių milicininkų 28 yra patrulių tarnybos darbuotojai, septyni specialaus pajėgų būrio „Berkuto“ kariai ir 65 vidaus kariuomenės kariai.
Iš jų 14 milicininkų nukentėjo per susirėmimus prie Kijevo miesto administracijos pastato.
Atnaujinta 21.18 val. Kijeve sekmadienį į greitosios pagalbos medikus kreipėsi 22 traumas patyrę proeuropietiškų protesto akcijų, vykstančių Ukrainos sostinės centre, dalyviai.
Kijevo miesto valstybinės administracijos Sveikatos apsaugos departamentas pranešė, kad iš žmonių, kurie kreipėsi į medikus, 14 buvo hospitalizuota.
Pagrindinė kreipimosi į medikus priežastis – traumos ir cheminiai akių nudegimai.
Atnaujinta 20.17 val. Šiuo metu gausios milicijos pajėgos telkiamos prie ligoninės, kurioje gydoma Julija Tymošenko, skelbia naujienų agentūra „Interfaks“. Tarp opozicijos atstovų sklando gandai, kad ketinama J.Tymošenko pervežti iš ligoninės į koloniją.
Tuo tarpu teismas uždraudė rengti masines akcijas rajone, kuriame įsikūrusi V.Janukovyčiaus rezidencija. Anksčiau pranešta, kad rezidencijos link judėjo apie 300 automobilių, tačiau jiems kelią pastojo specialiosios pajėgos.
Atnaujinta 18.51 val. Ukrainos ministro pirmininko Mykolos Azarovo atstovas spaudai sekmadienį pareiškė, kad padėtis Kijeve kontroliuojama, ir pažymėjo, jog žmonės turi teisę rengti taikius mitingus.
„Tai, kas nepažeidžia teisės ir taikinga, yra legalu. Kas peržengia teisės ribas, turi būti pažabota“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Vitalijus Lukjanenka.
Paklaustas, ar padėtis Kijeve kontroliuojama, jis atsakė teigiamai. „Suprantama, kad taip“, – sakė V.Lukjanenka.
Jis pridūrė, kad vyriausybės vadovas M.Azarovas pirmadienį, kaip numatyta, susitiks su ministrais, o trečiadienį pirmininkaus kabineto sesijai.
Tuo tarpu opozicijos aktyvistas kreipėsi į demonstrantus, susirinkusius aikštėje priešais prezidento administracijos pastatą Kijevo centre, ir paragino juos grįžti į Nepriklausomybės aikštę bei nepasiduoti provokacijoms, pranešė „Interfax“ korespondentas.
„Kijevo centre yra 500 tūkstančių adekvačių žmonių ir 200 radikalų. Nepasiduokite jų provokacijoms“, – sakė jis. Kai kurie demonstrantai jau palieka aikštę, bet kiti nesitraukia ir skanduoja šūkius.
Atnaujinta 17.52 val. Įvykio vietoje dirbantys žurnalistai teigia, jog protestuotojų automobiliai, kurie stovėjo gretimose gatvėse, ištampyti. Dabar gatves blokuoja policijos autobusai. Nurodoma, kas prezidento administracijos pastatuose šiuo metu policijos pareigūnų ir karių gali būti daugiau nei protesto dalyvių artimiausiose gatvėse. Neramumai rimsta.
Opozicijos lyderiai šalies gyventojus nuo pirmadienio ragina neiti į darbą ir nesitraukti iš Maidano aikštės.
Teigiama, kad paties prezidento Viktoro Janukovyčiaus Kijeve nėra.
Žmonės socialiniame tinkle „Twitter“ rašo, kad mieste buvo pastebėti rusų specialiųjų pajėgų „Vitiazj“ autobusai. Kol kas ši informacija nepatvirtinta oficialių šaltinių.
Opozicijos lyderiai šalies gyventojus nuo pirmadienio ragina neiti į darbą ir nesitraukti iš Maidano aikštės. Jie siūlo tęsti visuotinę nepaklusnumo akciją.
Tuo tarpu Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas savo „Twitter“ paskyroje paliko įrašą „Žiema atėjo“ ir sniege paliktų pėdsakų nuotrauką. Kol kas apie įvykius Ukrainoje jis neužsimena.
Oficialiame Ukrainos prezidento tinklalapyje paskelbtas kreipimąsis į tautą, tačiau jis skirtas šeštadienio vakare ir naktį įvykusiams mitingo išvaikymui. Sekmadienio įvykių jis kol kas nekomentuoja.
Žinomas Rusijos visuomenės veikėjas Aleksejus Navalnas viešai pareiškė, kad palaiko Ukrainos eurointegraciją ir to paties linki Rusijai.
Atnaujinta 17.30 val. Pranešama, kad susidūrimų metu nukentėjo virš 100 policijos pareigūnų ir 12 karių. Opozicijos lyderiai įspėti, kad neramumams tęsiantis prieš civilius gyventojus gali būti panaudotos gausios kariuomenės pajėgos.
Policija su opozicijos atstovais derasi dėl Miesto tarybos pastato ir Profesinių sąjungų rūmų. Šias patalpas užėmę protestuotojai. Miesto tarybos pastate buvo planuota įkurti laikiną veiksmų koordinavimo centrą.
Su „Berkut“ vadovais nuvyko derėtis opozicijos atstovai, tarp kurių yra ir Petro Porošenko. Anksčiau jis specialiai 15min.lt davė išskirtinį interviu.
Vitalijus Kličko megafonu ragina žmones skirstytis nuo karščiausio Kijevo taško – prezidento administracijos rūmų ir grįžti į Maidano aikštę. Dalis žmonių taip ir padarė, tačiau dalis grįžo į neramumų vietą. Tarp jų yra savo veidus dangstančių asmenų. Opozicijos atstovai perspėja, jog jie gali būti provokatoriai
Atnaujinta 16.55 val. Prie prezidento administracijos pastato atvyko rezervinės riaušių policijos pajėgos. Protestuotojai išvaikyti. Statomos policijos barikados. Nuo žemės surenkami akmenys.
Opozicijos atstovai prabilo apie tai, jog prezidento administracijos pastato šturmas galėjo būti sąmoninga provokacija, norint specialiųjų „Berkut“ pajėgų pagalba išvaikyti taikią demonstraciją. Žmonės raginami laikytis rimties.
Ukrainos opozicijos lyderiai pareiškė, kad neturi nieko bendra su susidūrimais, vykstančiais prie prezidento administracijos pastato.
Ukrainos opozicijos lyderiai pareiškė, kad neturi nieko bendra su susidūrimais, vykstančiais prie prezidento administracijos pastato. Opozicijos lyderių nuomone, toje vietoje vykstančius smurtinius incidentus režisuoja valdžia, kad galėtų pateisinti susidorojimą su proeuropietiškų mitingų dalyviais. „Mes žinome, kad prezidentas nori ... paskelbti nepaprastąją padėtį šalyje“, – žurnalistams sakė buvęs ekonomikos ministras Arsenijus Jaceniukas, paklaustas apie susidūrimus prie prezidento administracijos pastato.
Atnaujinta 16.44 val. Kijevo Nepriklausomybės aikštėje ir Kreščatike vykstančios protesto akcijos dalyviai pateko į miesto tarybos pastatą, pranešė „Hromadske TV“.
Šiuo metu Kijevo miesto valstybinės administracijos salėje yra maždaug 100 žmonių.
„Jeigu kils kažkokių klausimų dėl valstybinių įstaigų užgrobimo, pabrėžiu: tai Kijevo tarybos patalpos, bendruomeninė nuosavybė, todėl kiekvienas kijevietis, laikantis konstitucijos ir Ukrainos įstatymų, jeigu gatvėje šalta, tai valstybė ir valdžia privalo aprūpinti šiltu maistu, gėrimu, (užtikrinti) žmonių poilsį“, – pareiškė visuomenės veikėjas, partijos „Naujoji jėga“ lyderis Jurijus Zbitnevas.
„Mes suprantame, kad situacija ypatinga, forsmažorinė ir kvaziteisinė, todėl šiandien mes prisiimame atsakomybę, kad šitoje salėje ir šitoje patalpoje būtų tvarka, įstatymų ir konstitucijos laikymasis“, – pridūrė jis.
Opozicinės partijos „Laisvė“ narys Jurijus Levčenka paragino žmones elgtis padoriai, neiti į kitas patalpas ir būti Kijevo miesto administracijos aktų salėje.
„Hromadske TV“ taip pat praneša, kad akcijos dalyviai pateko į Profesinių sąjungų rūmus aikštėje.
Atnaujinta 16.42 Įvykio vietoje dirbantys žurnalistai praneša, jog mato sužeistus žmones. Pranešama, kad 15 policijos pareigūnų prireikė medicininės pagalbos.Prasidėjusį smurto proveržį jau ėmė kritikuoti ir opozicijos lyderiai. Pasak jų, prezidento administracijos šturmą pradėjo ne taikūs mitinguotojai, o dešinieji ultranacionalistai, tarp kurių yra futbolo fanų.
Teigiama, jog šie žmonės specialiai ruošėsi susirėmimams su policija. Opozicijos atstovai mitingo dalyvius ragina laikytis rimties ir nepasiduoti provokacijoms.
Taip pat ima aiškėti atvaryto ekskavatoriaus istorija. Pranešama, jog jis priklauso miesto komunalinio ūkio bendrovei ir buvo nuvarytas neteisėtai.
Po dujų atakos žmonės skirstosi nuo prezidento administracijos pastato, tačiau abejojama, ar tuo neramumai baigsis.
Atnaujinta 16.19 val. Nors patys opozicijos lyderiai minią ragina susilaikyti nuo šturmo, atmosfera kaista. Derybos vyksta jau daugiau nei valandą. Įtampą dar labiau didina policijos į minią paleistos garsinės granatos.
Tvrain.ru tiesioginės transliacijos metu užfiksuota, kaip minioje griaudėja sprogimų virtinė. Apimti panikos žmonės bėga toliau nuo sprogimų epicentro. Dalis protestuotojų lieka gulėti ant žemės. Juos nutempia šalia stovintys žmonės. Kol kas tikslios informacijos apie sužeistus žmones nėra.
Reportaže pranešama, kad sprogimus galėjo išprovokuoti žmonių į pastatą paleisti fakelai ir prasidėjęs judėjimas. Blogeris Ilja Varlamovas rašo, kad į žmones mėtomos granatos su ašarinėmis dujomis. Mitingo dalyviai dedasi dujokaukes.
Įvykių vaizdo įrašą galite pamatyti čia.Tiesioginė transliacija iš Kijevo:
Live streaming video by Ustream