Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Prie Vengrijos ambasados – palaikymo akcija iš Budapešto vejamam universitetui

Prie Vengrijos ambasados protestavo buvę Vidurio Europos Universiteto studentai. Solidarumo akcijos dalyviai sako atėję palaikyti iš Vengrijos vejamą universitetą, kurį uždaryti bando dešiniųjų populistų vyriausybė. Prieš ketvirtį amžiaus Budapešte įkurtas Vidurio Europos Universitetas (VEU) susilaukė Viktoro Orbano vyriausybės nemalonės. Vengrijos parlamente bus svarstomas įstatymas, kuris paralyžiuotų universiteto veiklą.
Akimirka iš VEU palaikymo akcijos.
Akimirka iš VEU palaikymo akcijos. / Birutės Sabatauskaitės nuotr.

Vengrų kilmės JAV filantropo Džordžo Sorošo įkurta aukštoji mokykla būtų priversta keisti savo pavadinimą, įkurti padalinį JAV, sudaryti naują veiklos sutartį su Budapešto miestu. Įstatymas taip pat panaikintų supaprastintą tvarką, leidžiančią akademikams, atvykstantiems dirbti ne iš ES valstybių, dėstyti be atskirų darbo leidimų. Manoma, kad šios nuostatos atvertų galimybes V.Orbano vyriausybei kištis į universiteto veiklą tiek sprendžiant darbuotojų įdarbinimo klausimus, tiek sudarant naują sutartį dėl universiteto veiklos Budapešte.

Prieš penkerius metus viešosios politikos magistro laipsnį VEU įgijusi ir Lietuvos viešajame sektoriuje dirbanti Gabija Baukutė Tamulevičienė sako, kad dar studijuodama Budapešte stebėjo ne vieną taikią protesto akciją. Tačiau, anot jos, pastarųjų metų įvykiai vis labiau kelia nerimą tiek dėl pačios Vengrijos pasirinkto kelio, tiek dėl pilietinės visuomenės padėties. „VEU akcentuoja minties ir žodžio laisvę, skatina pagrįstą kritiką. Man šis universitetas asocijuojasi su laisve ir teise į savo nuomonę. Ir, manau, kad būtent šita laisvė netinka V.Orbanui ir jo Fidesz partijai. Tad VEU uždarymas butų netektis ne tik universitetui, bet ir Vengrijos pilietinei visuomenei“, – teigia G.Baukutė Tamulevičienė.

2013 metais VEU sociologijos ir antropologijos magistro laipsnį įgijęs Povilas Junas, sako, kad ši aukštoji mokykla kuria terpę kritiniam mąstymui ir politiniam dalyvavimui, kuris itin svarbus tiek dabartinėje Vengrijoje, tiek daugelyje kitų šalių, kur auga ksenofobija, rasizmas, fašizmas ir nacionalizmas. Anot jo, dauguma studentų yra atleisti nuo mokesčio už studijas, gauna stipendijas, nemokamą apgyvendinimą bendrabutyje bei sveikatos draudimą. „VEU suteikia galimybę gauti aukšto lygio išsilavinimą. Universitetas taip pat suteikia geras finansines sąlygas, tad jame studijuoja daug studentų iš žemesnio pragyvenimo lygios šalių: buvusio sovietinio bloko, Artimųjų Rytų“, – primena VEU alumnas.

Šiuo metu Budapešte esanti Lyčių studijų doktorantė Rasa Navickaitė sako, kad galimybė perkelti VEU į kitą šalį yra labiau tikėtina nei universiteto uždarymas. „Jau dabar esama rimtų pasiūlymų iš kitų šalių, kurios mielai priimtų šį akademinį gigantą. Tai padaryti būtų garbė ir didžiulis postūmis bet kuriai Rytų Europos akademinei bendruomenei bei ekonominis ir kultūrinis pliusas bet kuriam miestui. Šitoje situacijoje daugiau praloš ne VEU, bet Vengrijos visuomenė“, – sako VEU doktorantė.

Tai kas vyksta Vengrijoje, labai liūdina mus visus, deja, jaučiamės bejėgiai pasipriešinti autoritarinei vyriausybei – kaip ir bejėgiai jaučiasi dauguma Vengrijos žmonių.

Rasa Navickaitė taip pat primena, kad Orbano vyriausybės veiksmai primena autoritarinį Rusijos modelį, kur vos prieš kelias savaites atimta licenzija iš Europos Universiteto Sankt Peterburge. „Tai kas vyksta Vengrijoje, labai liūdina mus visus, deja, jaučiamės bejėgiai pasipriešinti autoritarinei vyriausybei – kaip ir bejėgiai jaučiasi dauguma Vengrijos žmonių“.

Vakar VEU rektoriaus išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad universitetas išnaudos visas įmanomas teisines priemones likti Budapešte.

Per dvidešimt penkerius Vidurio Europos Universiteto gyvavimo metus šią aukštąją mokyklą baigė per 200 studentų iš Lietuvos. Tarp jų buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas ekonomikos klausimais Nerijus Udrėnas, Vilniaus dailės akademijos profesorė Griedrė Mickūnaitė, Britų tarybos direktorius Lietuvoje Artūras Vasiliauskas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas Rūstis Kamuntavičius ir kiti.

Šiuo metu universitete studijuoja beveik 1500 studentų iš daugiau nei šimto šalių. VEU paskelbus apie Vengrijos parlamente planuojamą svarstyti įstatymą, internete pradėta platinti peticiją raginanti išsaugoti mokslo įstaigą Budapešte. Per vieną platinimo dieną ją pasirašė per septynis tūkstančius žmonių.

Vidurio Europos Universitetas laikomas vienas geriausių regione – VEU politikos mokslų programa patenka tarp 50 stipriausių pasaulyje, dauguma kitų programą patenka į pasaulinio reitingo šimtuką.

Vakar Vilniaus meras išsiuntė laišką VEU rektoriui, kviesdamas universitetą perkelti į Lietuvos sostinę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos