Prieš „Brexit“ – nerimas dėl Jungtinėje Karalystėje gyvenančių ES piliečių statuso

Artėjant „Brexit“, nerimaujama dėl Jungtinėje Karalystėje gyvenančių Europos Sąjungos (ES) piliečių teisių – baiminamasi panašaus į „Windrush“ kartos deportacijos skandalo. Savo ruožtu aktyvistai tikina, kad nuolatinio gyventojo statuso suteikimo schema veikia ne taip efektyviai, kaip tikina Londonas.
„Brexit“ rėmėja
„Brexit“ rėmėja / „Scanpix“/AP nuotr.

Antradienį europarlamentaras, „Brexit“ koordinatorius Guy Verhofstadtas paragino Europos Parlamentą (EP) prieš pritariant Jungtinės Karalystės (JK) išstojimo sutarčiai pasirūpinti, kad būtų išspręsti visi klausimai, susiję su šioje šalyje gyvenančiais ES piliečiais.

„Nenorime, kad ES piliečiai taptų dar vieno „Windrush“ skandalo Britanijoje aukomis“, – EP kalbėjo G.Verhofstadtas.

2018-aisiais paaiškėjo, kad „Windrush“ kartai – prieš 1973-uosius legaliai į šalį iš Tautų Sandraugos valstybių atvykusiems asmenims –iškilo deportacijos grėsmė, buvo pažeidžiamos jų teisės. Daugiausia tai buvo senyvo amžiaus asmenys.

Pasak G.Verhofstadto, būtina užtikrinti, jog laiku nesikreipę dėl nuolatinio gyventojo statuso ES piliečiai nebūtų deportuoti.

Europarlamentaras ragino skirti daugiau pagalbos pažeidžiamiems piliečiams, taip pat užtikrinti planuojamos įsteigti institucijos, skirtos nagrinėti ES piliečių skundus, nepriklausomybę.

Anot G.Verhofstadto, preliminarų nuolatinio gyventojo statusą turintiems asmenims turi būti suteiktas nuolatinio gyventojo statusas.

Spalį JK vidaus reikalų ministras Brandonas Lewisas interviu vokiečių laikraščiui „Die Welt“ sakė, kad ES piliečiams, kurie laiku nebus pateikę prašymo suteikti nuolatinio gyventojo statusą, bus taikomos „egzistuojančios imigracijos taisyklės“.

Paklaustas, ar tai reiškia deportaciją, B.Lewisas atsakė: „Teoriškai – taip.“

Galutinį žodį dėl „Brexit“ sutarties tars Europos Parlamentas: teoriškai jis gali susitarimą vetuoti, net jei jam pritars Bendruomenių rūmai. JK premjeras Borisas Johnsonas jau kreipėsi į Bendriją su prašymu, kad išstojimas būtų atidėtas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Naujausia B.Johnsono pergalė ir pralaimėjimas: kas laukia „Brexit“?

Užsienio žiniasklaidos cituojami šaltiniai praneša, kad ES sutiks tai padaryti, tačiau kol kas nežinoma, kokiam laikui.

Kiek liko laiko?

Remiantis Londono ir Briuselio suderėta skyrybų sutartimi, po „Brexit“ Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ES piliečiai išsaugos savo teises.

Tiesa, jie turi pateikti prašymą dėl nuolatinio gyventojo statuso, leidžiančio toliau gyventi ir dirbti JK, suteikimo. Tam Jungtinės Karalystės vyriausybė jau pradėjo Nuolatinio gyventojo statuso suteikimo ES piliečiams programą (EUSS).

Nuolatinio gyventojo statusas bus suteiktas tiems, kurie JK apsigyveno prieš 2020-ųjų gruodžio 31-ąją ar dieną, kai šalis pasitrauks iš Bendrijos be sutarties. Be to, šie asmenys nepertraukiamai JK turi būti gyvenę 5 metus

Jei asmuo JK pradėjo gyventi prieš 2020-ųjų gruodžio 31-ąją (ar iki Londonui pasitraukiant be sutarties), tačiau neturi 5 metų nepertraukiamo gyvenimo „stažo“, jam bus suteiktas preliminarus nuolatinio gyventojo statusas.

Turintiems šį statusą asmenis bus leidžiama Jungtinėje Karalystėje pasilikti 5 metus ir vėliau kreiptis dėl nuolatinio gyventojo statuso.

Daugiau informacijos anglų kalba rasite čia.

ES piliečiai prašymą dėl nuolatinio ar preliminaraus nuolatinio gyventojo statuso suteikimo privalo pateikti iki 2021-ųjų birželio 30 dienos. Jei Jungtinė Karalystė iš Bendrijos be sutarties pasitrauktų jau šio mėnesio pabaigoje, 2020-ųjų gruodžio 31-oji taptų vėliausia data pateikti prašymą dėl nuolatinio gyventojo statuso suteikimo.

Aktyvistų nerimas

Nors JK vyriausybė stengiasi padėti, kai kurie ES piliečiai jaučia nuoskaudą esantys priversti kreiptis dėl nuolatinio gyventojo statuso šalyje, kurioje gyvena metų metus.

B.Valperga:„Daug tų, kurie (JK) praleido visą gyvenimą, jaučiasi įskaudinti, nes turi kreiptis dėl statuso, kurį jau turi.“

„Jaučiamas tikras susierzinimas. Žmonės niekada negalvojo, kad jiems reikės visų šių dokumentų. Daug tų, kurie (JK) praleido visą gyvenimą, jaučiasi įskaudinti, nes turi kreiptis dėl statuso, kurį jau turi. Ir, tuomet, dažnai gauna tik preliminarų nuolatinio gyventojo statusą“, – euractiv.com teigė EUSS pareigūnė Bianca Valperga.

„Daug ES piliečių nebesijaučia laukiami“, – portalui sakė nevyriausybinės organizacijos „New Europeans“ įkūrėjas Rogeris Casale'as. Jis apibūdino preliminarų nuolatinio gyventojo statusą kaip „pilkąją zoną“.

Anot migrantams padedančios grupės „Migrant Voice“, daugumai žmonių statuso suteikimo sistema atrodo pakankamai lengva, jie gauna tokį atsakymą, kokio tikėjosi. Vis dėlto, „Migrant Voice“ ir kiti aktyvistai jau kalba apie 2020-ųjų gruodžio termino atšaukimą: tikina, kad procesas bus lėtesnis, nei mano vyriausybė.

Tokios organizacijos kaip Jungtinis komitetas imigrantų gerovės klausimais nerimauja, kad ES piliečiai ir jų šeimos nariai, kurie nesikreips per EUSS, bus palikti be jokio teisinio statuso.

Nepaisant vyriausybės kalbų apie gerą valią, yra abejojančių tinkamu departamentų pasiruošimu. Euractiv.com rašo, kad pavyzdžiui, Darbo ir pensijų departamento duomenų bazė yra sukaupusi tik pastarųjų septynerių metų duomenis, o tai potencialiai gali sukelti problemų ES piliečiams, nedirbusiems tuo laikotarpiu.

VIDEO: EK pirmininkas J.-C.Junkeris apie pasiektą JK ir ES „Brexit“ susitarimą: galite būti laimingi

Be to, Vidaus reikalų ministerijos prašymų sistema nekaupia informacijos apie praeityje pateiktus prašymus. Vadinasi, ES piliečiai, kuriems neteisingai buvo suteiktas preliminarus nuolatinio gyventojo statusas, turės išsaugoti visus dokumentus ir pradėti procesą iš naujo.

JK vidaus reikalų ministerijos skaičiavimais, 5–10 proc. besikreipiančiųjų dėl nuolatinio ar preliminaraus nuolatinio gyventojo statuso gali susidurti su sunkumais. Kitaip tariant, apie 200–400 tūkst. žmonių.

Euractiv.com rašo, kad dabartinis vyriausybės konsultacinių centrų tinklas gali nesugebėti susidoroti su tokiu mastu.

Ch.Desira teigė manąs, kad daugybė žmonių kreipsis terminui pasibaigus, todėl „tikimės, kad daug sudėtingų atvejų atsiras vėliau“.

Imigracijos advokatas Christopheris Desira teigė manąs, kad daugybė žmonių kreipsis terminui pasibaigus, todėl „tikimės, kad daug sudėtingų atvejų atsiras vėliau“.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, iš viso dėl nuolatinio ar preliminaraus nuolatinio gyventojo statuso jau kreipėsi pusė (1,8 mln.) Jungtinėje Karalystėje gyvenančių ES piliečių.

Vis dėlto, manoma, kad tikrasis šių piliečių skaičius – gerokai didesnis.

Turite klausimų dėl „Brexit“ poveikio Jūsų gyvenimui Jungtinėje Karalystėje? Kreipkitės el. paštu e.kristopaityte@15min.lt 15min padės rasti atsakymus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis