Didžiausia pasaulyje ginklų importuotoja pamažu atsigręžia į Vakarus: Jungtinės Valstijos siekia stiprinti ryšius Indokinijos ir Ramiojo vandenyno regione, tikėdamosi sulaikyti kylančią Kiniją, ir atgrasyti Indiją nuo karinės priklausomybės nuo Rusijos.
Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto duomenimis, per pastaruosius du dešimtmečius Rusija Indijai tiekė 65 proc. ginklų, kurių vertė viršijo 60 mlrd. dolerių, tačiau karas Ukrainoje paspartino Naująjį Delį diversifikuoti savo ginklų bazę.
Šalies gynybos ministras Rajnathas Singhas anksčiau nurodė, kad Indija planuoja per ateinantį dešimtmetį gynybos užsakymams išleisti beveik 100 mlrd. dolerių.
„Tikėtina, kad su Rusija nepasirašysime jokios didelės karinės sutarties, – agentūrai „Reuters“ komentavo Nandanas Unnikrishnanas, Naujojo Delio analitinio centro „Observer Research Foundation“ Rusijos ekspertas. – Vašingtonui tai būtų raudona linija“.
Keturi Indijos vyriausybės šaltiniai, tarp jų ir neseniai į pensiją išėjęs aukšto rango saugumo pareigūnas, nurodė, kad Maskva siūlo tokią karinę techniką kaip pažangiausi „Kamov“ sraigtasparniai, „Suchoj“ ir „MiG“ naikintuvai ir, žinoma, bendrus gamybos Indijoje projektus.
Indijos ir Rusijos užsienio reikalų ir gynybos ministerijos neatsakė į prašymus pateikti komentarus, pažymėjo „Reuters“.
Rusija viešai ragino Indiją stiprinti ryšius gynybos srityje, tačiau šalies premjeras Narendra Modi sutelkė dėmesį į vietinę gamybą, naudojant vakarietiškas technologijas, nurodė ekspertai ir pareigūnai.
Tokie sprendimai geriau įkūnija N.Modi programą „Make in India“, kuria siekiama skatinti vietinę gamybą, ypač tada, kai jis ruošia iškelti savo kandidatūrą gegužę vyksiančiuose visuotiniuose rinkimuose.
Šalies gynybos ministras Rajnathas Singhas anksčiau nurodė, kad Indija planuoja per ateinantį dešimtmetį gynybos užsakymams išleisti beveik 100 mlrd. dolerių.
Praėjusiais metais Indija ir Jungtinės Valstijos pasirašė sutartį, pagal kurią bendrovė „General Electric“ atidarė naują filialą Indijoje savo naikintuvams gaminti – tai pirmoji tokia JAV išimtis šaliai, kuri nėra oficiali Vašingtono sąjungininkė.
Anot „Reuters“, Vašingtonas ir Naujasis Delis taip pat planuoja paspartinti technologinį bendradarbiavimą ir bendrą gamybą įvairiose srityse – nuo karinės aviacijos iki žvalgybos.
Tačiau Indijos ryšių su Jungtinėmis Valstijomis perspektyvai kenkia Kinija, kurios kariai su Indijos kovotojais dar nuo 2020 m. yra įsitraukę į konfrontaciją abiejų šalių pasienyje Himalajų masyve.
Ekspertas: Kadangi karas Ukrainoje tęsiasi, kyla klausimų, ar Rusija galės mums tiekti atsargines dalis...
Per vieną kruviniausių per penkis dešimtmečius susirėmimų ten žuvo 24 kariai. Branduolinių ginklų turinčios kaimynės 1962 m. kariavo karą, tačiau jų daugiau kaip 3 200 km ilgio siena vis dar ginčytina.
Indijai tenka eiti lynu, norint balansuoti tarp Vakarų ir Rusijos – didžiausios jos ginklų ir naftos atsargų pardavėjos. Sustabdžius tokią prekybą, Maskva priartėtų prie Pekino – vienintelės kitos didelės ekonomikos šalies, su kuria ji turi reikalų.
„Ginklų pirkimu perkama įtaka, – „Reuters“ pažymėjo į pensiją išėjęs saugumo pareigūnas. – Uždarydami ją, jūs darote ją pavaldžią Kinijai“.
Prekyba su Rusija energetikos ir kitose srityse padėtų „išlaikyti ją kuo toliau nuo Kinijos“, pridūrė analitikas N.Unnikrishnanas.
Pareigūnų teigimu, Rusijos ginklų eksportas iš esmės stabilizavosi po pirmųjų sutrikimų, įpusėjus karo veiksmams Ukrainoje. Tai pakurstė susirūpinimą dėl Indijos operatyvinės parengties, tačiau baimės visiškai neišsisklaidė.
„Kadangi karas Ukrainoje tęsiasi, kyla klausimų, ar Rusija galės mums tiekti atsargines dalis, – įvardijo valstybinio Manoharo Parrikaro gynybos studijų ir analizės instituto Eurazijos ekspertas Swasti Rao. – Tai skatina diversifikaciją“.
Indija domisi prancūziškais naikintuvais savo naujausiam lėktuvnešiui ir nori gaminti povandeninius laivus su prancūzų, vokiečių ar ispanų technologijomis, o karinius orlaivius su amerikiečių ir prancūzų varikliais, nurodė šaltiniai.
„Indijos daugialypė orientacija bus tęsiama, siekiant užmegzti ryšius su Rusija ir subalansuoti juos su Vakarais, tačiau tai nebus vienodas pasiskirstymas“, – pažymėjo S.Rao.