Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Prisaikdinamas Zimbabvės prezidentu E.Mnangagwa žarstė pažadus

Zimbabvės prezidentu penktadienį prisaikdintas Emmersonas Mnangagwa siekė nuraminti užsienio investuotojus, žadėdamas kovą su skurdu, korupcija ir dideles permainas šalyje, pasibaigus politinei dramai, išvertusiai iš posto jo pirmtaką veteraną lyderį Robertą Mugabe.
Emmersonas Mnangagwa prisaikdintas Zimbabvės prezidentu
Prisaikdinamas Zimbabvės prezidentu E.Mnangagwa žarstė pažadus / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Savo inauguracinėje kalboje naujasis prezidentas pristatė dramatiškų permainų programą, žadančią pakeisti R.Mugabe politikos kursą daugelyje sričių.

E.Mnangagwa pažadėjo vyriausybės kompensacijas baltiesiems ūkininkams, kurių žemes buvo konfiskavęs jo pirmtakas. Naujasis prezidentas taip pat sakė, kad vyriausybė saugos tarptautines investicijas šalyje ir atnaujins bendradarbiavimą su užsienio galiomis.

Be to, 2018 metams numatyti rinkimai įvyks kaip planuota, sakė jis.

„Nuolankiai kreipiuosi į jus prašydamas, kad praeitis liktų praeityje“, – sakė jis 60 tūkst. vietų nacionaliniame sporto stadione sostinės Hararės pakraštyje tūkstančių savo šalininkų, garbingų svečių ir užsienio diplomatų akivaizdoje.

E.Mnangagwa: „Turime dirbti kartu – jūs, aš ir mes visi, kurie sudarome šią tautą. Šiandien čia stoviu tam, kad pasakyčiau, jog mūsų šalis yra pasiruošusi pradėti tvirto bendradarbiavimo programą su visomis pasaulio šalimis“.

„Turime dirbti kartu – jūs, aš ir mes visi, kurie sudarome šią tautą, – kalbėjo E.Mnangagwa. – Šiandien čia stoviu tam, kad pasakyčiau, jog mūsų šalis yra pasiruošusi pradėti tvirto bendradarbiavimo programą su visomis pasaulio šalimis“.

Davęs priesaiką naujasis valstybės vadovas gavo simbolinę grandinę ir juostą, o po to priėmė sveikinimus ir ištikimybės pažadus iš šalies kariuomenės ir saugumo tarnybų vadovų. Šalia jo stovėjo žmona Auxilia.

Prezidentą sveikino ir dangumi praskridę kariniai lėktuvai ir sraigtasparniai.

Savo kalboje E. Mnangagwa neužmiršo atiduoti duoklės savo pirmtakui R. Mugabe, kurį pavadino vienu iš „mūsų tautos tėvų“.

„Mugabe paliko griuvėsius“

„Mes džiaugiamės ir daug ko tikimės iš Mnangagwos. Labai ilgą laiką gyvenome diktatūroje“, – sakė 23 metų Sharon Mauyakufa.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Grace Mugabe
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Grace Mugabe

37 metus šaliai vadovavęs 93 metų R. Mugabe buvo kariuomenės priverstas atsistatydinti po to, kai lapkričio 6 dieną atleido E.Mnangagwa iš viceprezidento posto, jo sutuoktinei 53 metų Grace Mugabe panorus tapti Zimbabvės vadove.

Praėjus dviem dienoms po atstatydinimo E. Mnangagwa pabėgo iš šalies ir sugrįžo tik trečiadienį, kai, pasak jo, Zimbabvėje prasidėjo „visiškos demokratijos“ era.

Tačiau naujojo šalies vadovo kritikai perspėja, kad dėl savo negailestingumo „Krokodilo“ pravardę gavęs E. Mnangagwa gali būti ne mažiau autokratiškas nei jo politinis mentorius. Jis yra kaltinamas vadovavęs 9-ajame dešimtmetyje kariuomenės vykdytoms etninėms žudynėms ir prisidėjęs prie smurto per 2008 metų rinkimus, kai R. Mugabe buvo iškilęs pavojus pralaimėti.

Neseniai iš posto atleisto „valstybės priešo“ E.Mnangagwos tapimas 16 mln. gyventojų šalies prezidentu buvo pažymėtas 21 sveikinimo salve.

„Dėkojame tau, mūsų kary“, – skelbė vienas iš transparantų stadione.

„E.Mnangagwa atėjo geru laiku – kai ekonomikoje pasirodė ženklai sugrįžimo į 2008-uosius... kada žmonės badavo“, – sakė 27 metų buhalterė Nozithelo Mhlanga.

„Mugabė nepaliko nieko, išskyrus griuvėsius, skurdą ir korupciją“, – pridūrė ji.

R. Mugabe sveikata – silpna

Silpstančios sveikatos R.Mugabe savo politine įpėdine buvo nusprendęs paskirti žmoną Grace, tačiau kariuomenės vadai neleido jam įgyvendinti šio plano.

Per inauguracijos ceremoniją buvo nušvilptas policijos komisaras Augustine'as Chihuri, laikytas vienu Grace rėmėjų. Pats R.Mugabe joje nedalyvavo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zimbabvės diktatorius Robertas Mugabe
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Zimbabvės diktatorius Robertas Mugabe

E.Mnangagwa ketvirtadienį vykusiose derybose pažadėjo savo pirmtakui ir jo žmonai užtikrinti „maksimalų saugumą ir gerovę“.

Tuo tarpu į ceremoniją atvykusį opozicijos lyderį Morganą Tsvangirai, vadovaujantį Demokratinių permainų judėjimui, minia sutiko audringais plojimais.

„Afrikos Gandhi“

Naujo Zimbabvės prezidento inauguracijoje dalyvavo Zambijos prezidentas Edgaras Lungu, Botsvanos prezidentas Ianas Khama ir Afrikos Ghandhi vadinamas Zambijos nepriklausomybės lyderis Kennethas Kaunda – visi jie buvo pasitikti džiaugsmingais sveikinimais.

J.Zuma: „Norime pabrėžti būtinybę išsaugoti taiką ir stabilumą.“

Didelę įtaką regione turinčios Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Jacobas Zuma į ceremoniją negalėjo atvykti, nes buvo numatęs priimti naująjį Angolos vadovą.

„Norime pabrėžti būtinybę išsaugoti taiką ir stabilumą“, – J.Zuma perspėjo sveikinimo pareiškime.

Tuo tarpu Londone įsikūrusios įmonės „ EXX Africa“, konsultuojančios rizikos klausimais, analitikas Robertas Besselingas savo pateiktoje analizėje pabrėžia šalies vadovybės būtinybę užtikrinti ekonominį stabilumą.

„Mnangagwos administracija taip pat ieškos pagalbos užsienio bankuose, kad gautų naujos finansinės paramos“, – rašė jis.

R.Mugabe beveik be jokio pasipriešinimo valdė šalį nuo 1980 metų, kai šalis paskelbė nepriklausomybę nuo Britanijos. Jo ilgai trukęs valdymo laikotarpis buvo paženklintas žiaurių represijų prieš R. Mugabe oponentus, masinės emigracijos, rinkimų klastojimų ir ekonomikos kracho po 2000 metų žemės reformų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./PAR prezidentas Jacobas Zuma su žmona Thobeka Madiba
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./PAR prezidentas Jacobas Zuma su žmona Thobeka Madiba

Tačiau antradienį į prezidento apkaltos procesą susirinkusiems parlamentarams buvo perskaitytas R.Mugabe atsistatydinimo laiškas.

R.Mugabe, kuris buvo vyriausias valstybės vadovas pasaulyje, paskutinį kartą viešumoje pasirodė praėjusį penktadienį.

Paskutinę savaitę prieš R.Mugabe atsistatydinimą Hararės gatvėse pasirodė karinė transporto priemonės, tūkstančiai žmonių išėjo į gatves protestuoti prieš ilgametį šalies vadovą.

Žlugus Zimbabvės ekonomikai, šalį užklupo hiperinfliacija ir ji buvo priversta savo valiutą pakeisti JAV doleriu. Daugelis tikisi, kad naujasis vadovas sugebės įgyvendinti investuotojams palankias reformas šalyje.

Savo pirmoje kalboje po sugrįžimo į Hararę E.Mnangagwa pažadėjo sukurti naujų darbo vietų. Šiuo metu nedarbas šalyje siekia daugiau nei 90 procentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos