Melagieną ir platino, ir neigė
Jau mažiausiai porą savaičių socialiniuose tinkluose plinta ekrano nuotraukos, kuriose matyti jaunas vyras su kauke, laikantis mikrofoną (iš to galima spėti, kad jis yra žurnalistas ar užsiima panašia veikla).
Vyrui už nugaros – ant žemės lavonmaišiuose gulintys kelios dešimtys kūnų. Po nuotrauka angliškai parašyta: „Ukrainos Sveikatos apsaugos ministerija: po Rusijos atakos Ukrainoje – 57 mirusieji, 169 sužeistieji“.
Vaizdą lydi komentarai, esą tai nėra iš tiesų mirę žmonės, tik juos vaidinantys. Mat kai kurie įžiūrėjo, kad kai kurie kūnai lavonmaišiuose juda.
„Nustokite judėti – jums reikėtų būti mirusiems! Psyop (psichologinė operacija, kurios tikslas yra perduoti tam tikrą atrinktą informaciją, siekiant paveikti auditorijos – asmenų, jų grupių, organizacijų, vyriausybių – jausmus, motyvus, samprotavimą ir galiausiai veiksmus ar sprendimus – red. past.)?“ – retoriškai klausiama vienoje dešiniąsias pažiūras atspindinčioje „Twitter“ paskyroje pavadinimu „Amuse“.
Panašiai vaizdą komentavo ir kai kurie kiti to paties socialinio tinklo vartotojai: „Tai tikra?! Jie bent turėtų nusisamdyti geresnius aktorius, melagienų gėda“, „Jiems reikia geresnių aktorių, kurie moka vaidinti mirusius“.
Šį kadrą įvairiose paskyrose pamatė po kelias dešimtis, kelis šimtus tūkstančių ar net kelis milijonus žmonių.
Kai minėtoje paskyroje „Amuse“ buvo atkreiptas dėmesys, kad vaizdas – ne iš Ukrainos, parašytas atsakymas: „Kažkas man pasakė, kad tai yra beprotiškas keturių matavimų dezinformacinis vaizdo įrašas (beje, jo paskyroje nebėra – red. past.) galimai iš Austrijos. Nesu tikras, kas jį platina – Ukraina ar Rusija. Be žurnalistų, dirbančių vietoje, turime šį chaosą.“
Platino ir per pandemijos įkarštį
Iš komentarų reikėtų suprasti, kad gulinčių žmonių, jei tai – tikrai aktoriai, ar palaikų, jei tai – mirusieji, scena įamžinta Ukrainoje, o priekyje stovintis žurnalistas pasakoja apie aukas.
Tačiau atvirkštinė vaizdo paieška atskleidžia, kad komentaruose esama klaidų ir net ne vienos. Ši scena užfiksuota ne Ukrainoje ir net neturi nieko bendro su karu, o gulintieji ant žemės nėra mirę. Jie tikrų ant žemės suguldytų lavonų – kitaip tariant, nejudančių kūnų, nevaidina, nebent perkeltine prasme.
Scena atitinka propagandos nuolat kartojamą naratyvą, esą karo nusikaltimai Ukrainoje tėra vaidyba. Ji internete tokiame kontekste platinama jau gerus metus.
Kadras su lavonmaišiuose gulinčiais žmonėmis pasirodė pirmomis Rusijos invazijos į Ukrainą dienomis. Tiesa, tuomet buvo aktyviai platinamas ir vaizdo įrašas, kuriame dar geriau matyti, kad kai kurie gulintieji juda.
Jį lydėjo tokie komentarai, kaip „Stebuklas! Mirę ukrainiečiai atgyja, numirę socialinėse medijose, bet „pagauti“ per tiesioginę transliaciją. Visa viešųjų ryšių nelaimė labai greitai griūna.“
Taip pat skaitykite: Internautai apsigavo: protesto akcijoje pamatė „atgijusias“ COVID-19 aukas
Abejonių dėl aiškinimų, esą scenoje „vaidinami“ žuvę ukrainiečiai, turėtų kilti jau dėl to, kad dar anksčiau įrašas suspėjo pabūti kitos melagienos – esą COVID-19 pandemija taip pat suvaidinta – dalimi. Tariamai žmonės lavonmaišiuose vaidino nuo šios infekcijos mirusius žmones, kurių, pagal populiarią sąmokslo teoriją, nėra tiek daug, kiek skelbiama, bet vaizdui pabloginti daug kas suvaidinama.
Vaidino klimato kaitos aukas
Iš tiesų įrašas su lavonmaišiuose gulinčiais kūnais buvo reportažas iš 2022 m. pradžioje Vienoje vykusio protesto prieš neveiksmingą klimato politiką. Ant grindinio sugulę jo dalyviai simbolizavo dėl klimato pokyčių mirštančius žmones.
Originaliame kadre matyti frazė „Wien: Demo gegen Klimapolitik“ (vok. „Viena: demonstracija prieš klimato politiką“), ne informacija apie žuvusius ir sužeistus ukrainiečius, o apie ją pasakoja portalo oe24.tv žurnalistas Marvinas Bergaueris.
Jis kalba vokiškai (dėl to galima suabejoti, ar filmuota Ukrainoje). Bent šiek tiek mokant vokiečių kalbą galima nugirsti žodžius „Austrija“, „klimato neutralumas“. Nieko panašaus į žodžius „Ukraina“, „COVID“, „koronavirusas“ ir pan. negirdėti.
Paieškojus internete galima rasti ir visą originalų 2 min. trukmės reportažą. Jis Austrijos naujienų portale oe24.at ir „YouTube“ buvo paskelbtas vasario 4 d. – likus beveik trims savaitėms iki Ukrainos užpuolimo ir pirmųjų žūčių.
Reportaže užfiksuotas protestas prieš klimato politiką, o „mirusieji“ simbolizavo galimas nieko nedarymo aukas.
Žurnalistas M.Bergaueris pasakoja, kad už jo nugaros ant žemės guli 49 tariami negyvėliai. Tai yra simbolinis skaičius – mokslininkų paskaičiavimu, toliau nesiimant veiksmų stabdyti klimato kaitą, kasdien dėl su klimatu susijusių veiksnių gali mirti tiek austrų.
Taip pat skaitykite: Protestas prieš klimato politiką paverstas melagiena apie karo Ukrainoje aukas
Ne vien tikrajame reportaže, bet ir melagienos versijoje nematyti jokių nuolaužų, apgriautų pastatų, kraujo pėdsakų, todėl ši vieta vargiai galėjo būti kuriame nors iš karo krečiamų Ukrainos regionų.
Apie akciją rašė naujienų agentūra „Austria Presse Agentur“, laikraštis „Der Standard“ ir kiti leidiniai.
Vadinamojo šoko protesto organizatoriai aiškino lavonmaišiais norėję iliustruoti Austrijos aktyvistų grupės „Fridays For Future“ žinią, kad šios šalies „anglies dvideginio emisijos 2100 m. sukels 49 mirtis per dieną“.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.