Propagandininkai Ukrainos oro pajėgas „sunaikino“ net kelis kartus, bet lėktuvai vis atgyja

Rusijos propagandos ruporas „RIA Novosti“ rugpjūčio pabaigoje paskleidė melagieną, neva rusų pajėgoms pavyko sunaikinti visas kvalifikuotas Ukrainos oro pajėgas. Dezinformacija neliko nepastebėta ir Lietuvoje – publikaciją išvertė į lietuvių kalbą ir platina portalas „Būkime vieningi“.
Ukrainos vėliava
Ukrainos vėliava / UNIAN paskelbta nuotr.

„Ukrainos oro pajėgas likvidavo Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos ir oro gynybos sistemos. Tai pirmadienį naujienų agentūrai RIA pranešė karinis-diplomatinis šaltinis“, – rašoma į lietuvių kalbą išverstoje medžiagoje (kalba netaisyta).

Į Lietuvos portalus melagiena atkeliavo išversta iš rusų kalbos
Į Lietuvos portalus melagiena atkeliavo išversta iš rusų kalbos

Įdomu tai, kad lietuvių vertimas skiriasi nuo originalaus rusų kalba parašyto teksto.

RIA publikacijoje tvirtinama, kad rusams pavyko „faktiškai likviduoti kvalifikuotą Ukrainos oro pajėgų sudėtį (rus. фактически ликвидировали квалифицированный летный состав воздушных сил Украины)“, – tai reiškia, kad rusų tvirtinimu, jiems neva pavyko numušti visus kvalifikuotus Ukrainos oro pajėgų pilotus, o ne sunaikinti visas Ukrainos oro pajėgas, kaip teigiama „Būkime vieningi“ vertime.

Dar viena vertimo krizė Lietuvoje veikiantį portalą ištiko bandant perteikti Vakarų reakciją į tariamą rusų pergalę.

Originalioje publikacijoje rusų kalba nėra sakinio, kad „naujų, norinčių užsidirbti pomirtinį draudimą ir kompensaciją už laidojimo paslaugas, neatsiranda“.

Iš tiesų originaliame „RIA Novosti tekste“ ši pastraipa skamba taip:

„Vakarų šalių bandymai įdarbinti sovietų lėktuvų pilotus pagal sutartis Lenkijoje ir kitose Rytų Europos šalyse žlugo: tie, kurie sutiko, „jau kapuose ir ligoninėse“, – skelbiama „RIA Novosti“ pranešime.

„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama melagiena
„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama melagiena

Pasikartojanti „pergalė“

Tai jau ne pirmas kartas, kuomet rusai praneša apie tariamą Ukrainos oro pajėgų likvidavimą.

Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas kovo 6 dieną jau buvo pareiškęs, esą sunaikinta „beveik visa kovinė Ukrainos aviacija“.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu apie tai, kad rusams pavyko Ukrainą palikti be oro pajėgų, vien per kovą pranešė net du kartus – kovo 9 dieną jis pareiškė, kad rusams pavyko „praktiškai sunaikinti“ Ukrainos pajėgas, o mėnesio pabaigoje tvirtino, kad „Ukrainos karinio jūrų laivyno nebėra, o oro pajėgos ir oro gynybos sistema praktiškai sunaikintos“.

Kovo 5 dieną apie tai, kad Ukrainoje nebeliko karinių oro pajėgų ir gynybos sistemų, tvirtino ir šalies vadovas Vladimiras Putinas.

Pastarąjį kartą Ukrainos oro gynybos sistemos tariamai likviduotos rugsėjo 12 rytą, apie tai pranešė naujienų portalas ren.tv ir portalas iz.ru.

Publikacijoje remiamasi gynybos ministerijos išplatintu vaizdo įrašu, kuriame naikintuvo pilotas teigia sunaikinęs Ukrainos oro gynybos sistemas, tačiau kuriame regione tai įvyko, nepatikslinama.

Ekrano nuotr. /Rusijos gynybos ministerijos išplatintas įrašas, kuriame kalbama apie Ukrainos oro gynybos sistemų sunaikinimą
Ekrano nuotr. /Rusijos gynybos ministerijos išplatintas įrašas, kuriame kalbama apie Ukrainos oro gynybos sistemų sunaikinimą

Prieštaringi skaičiai

„World Air Forces 2022“ duomenimis, prieš karą Ukraina turėjo 43 kovinius ir aštuonis mokomuosius MiG naikintuvus.

„Military Balance“ praneša apie 37 MiG'us. Nežinoma, kiek iš jų buvo pasirengę kovai.

„World Air Forces“ duomenimis, Ukrainos karinės oro pajėgos turėjo 26 naikintuvus Su-27 (ir šešis mokomuosius lėktuvus), „Military Balance“ nurodo 34. Kai kurie iš šių orlaivių taip pat buvo patobulinti ir vadinami Su-27-1M. Taip pat nežinoma, kiek orlaivių šiuo metu dar yra tinkami kovai.

Be to, Ukraina turėjo atakos lėktuvų Su-25 (taip pat iš dalies modernizuotų), kurių, remiantis „Flightglobal“ duomenimis, buvo 17, o pagal „Military Balance“ – 31, ir bombonešių Su-24, atitinkamai 12 arba 14.

Kovo pabaigoje Rusijos gynybos ministras S.Šoigu paskelbė, kad buvo sunaikinti 123 iš 152 Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kovinės sudėties orlaivių, 77 iš 149 sraigtasparnių, 152 vienetai iš 180 tolimojo ir vidutinio nuotolio oro gynybos sistemų.

Nors iš pradžių ministerija skelbė numuštų orlaivių skaičius, tačiau vėliau žiūrovai ėmė pastebėti, kad, nepaisant net kelis kartus tariamai įvykusio Ukrainos karinių oro pajėgų sistemų sunaikinimo, Rusija nuolat skelbia apie vieną ar kitą numuštą lėktuvą.

Šalies žiniasklaida ir net tinklaraštininkai aktyviai įsitraukė į propagandinę kovą, bandydami paaiškinti, kokiu būdu įvyksta toks masinis ukrainiečių karinių orlaivių „prisikėlimas“.

Imago/„Scanpix“ nuotr./Ramšteino oro bazė
Imago/„Scanpix“ nuotr./Ramšteino oro bazė

Naikintuvų dilema

Vienu pagrindinių propagandininkų paaiškinimų, kodėl Ukrainoje nesibaigia kariniai orlaiviai, propagandininkai pasirinko teiginį, neva šalis gauna jų iš Vakarų.

Tačiau pastarieji neskubėjo siųsti lėktuvų, mat buvo nuogąstaujama, kad tokia pagalba galėtų būti laikoma „kariniu įsikišimu“.

Kovo pradžioje Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda bendroje spaudos konferencijoje su NATO vadovu Jensu Stoltenbergu pareiškė, kad jo šalis neperduos karinių lėktuvų su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.

Tačiau jau kovo 9 dieną Varšuva pasiūlė savo turimus naikintuvus MiG-29 perkelti į JAV karinę bazę Vokietijos mieste Ramšteine. Iš ten esą jie galėtų būti perkelti į Ukrainą. Mainais už atiduotus MiG-29 Lenkija tikėjosi iš JAV gauti amerikietiškų naikintuvų F-16.

Nors naikintuvų ir negavo, Ukraina gavo orlaivių dalių iš užsienio, kad atkurtų savo lėktuvų tinkamumą skraidyti.

„Wikipedia“ nuotr./Ukrainietiškas Mig-29
„Wikipedia“ nuotr./Ukrainietiškas Mig-29

Atsarginės dalys buvo tiekiamos iš keleto šalių, kuriose buvo eksploatuojami MiG-29 naikintuvai, pavyzdžiui, Lenkijos. Tačiau apie pristatymus nebuvo labai viešai skelbiama. Lėktuvai buvo remontuojami Ukrainos lėktuvų gamyklose.

Tik liepos viduryje diskusijos apie lėktuvų perdavimą Ukrainai vėl atsinaujino.

Kaip skelbia „The Washington Post“, aukšto rango JAV pareigūnai tuomet pripažino, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės svarsto, ar aprūpinti Ukrainą naujais naikintuvais ir apmokyti jos pilotus, o tai labai padidintų Vakarų įsitraukimą į karą su Rusija.

Orlaivių dar yra

Nuo vasario 24 d. prasidėjusios invazijos Ukrainos oro pajėgos patyrė didelių sunkumų mūšiuose su Rusijos lėktuvais.

Ukrainiečiai bandė daug gausesnėms priešo oro pajėgoms priešintis sovietiniais MiG naikintuvais ir kitais Šaltojo karo laikų lėktuvais.

Nepaisant Rusijos pranešimų apie sunaikintas ukrainiečių oro pajėgas, galima nesunkiai atrasti jiems prieštaraujančių įrodymų.

Pavyzdžiui, rugsėjo 1 dieną pasaulio žiniasklaidą apskriejo Ukrainos karinių oro pajėgų paviešintas vaizdo įrašas, kuriame rodoma, kaip iš MiG-29 naikintuvo paleidžiamos greitaeigės AGM-88 HARM (angl. High-speed Anti-Radiation Missile) priešradarinės raketos.

Be to, Ukraina turi bepiločių orlaivių „Bayraktar TB-2“, naudoja kitus karinius dronus.

Gegužės 7 dieną Ukraine Weapons Tracker paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“ buvo išplatintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip Ukrainos Su-27 smogė Rusijos objektams garsiojoje Gyvačių saloje Juodojoje jūroje.

Kaip teigiama, vaizdas buvo nufilmuotas kariniu dronu TB-2, o apšaudymas atnešė priešininkų pozicijoms nemažai nuostolių.

Birželio pabaigoje Rusija paskelbė, kad atitraukia savo pajėgas iš Gyvačių salos, pavadinusi tai „geros valios gestu“, sudarysiančiu sąlygas Kyjivui eksportuoti žemės ūkio produktus.

Rugsėjo pradžioje Ukrainos kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas savo „Telegram“ paskyroje paskelbė, kad per tris dienas, nuo rugpjūčio 31 d. iki rugsėjo 2 d., pora nepilotuojamų orlaivių „Bayraktar TB-2“ sunaikino okupantų įrangą, kurios bendra kaina siekė apie 26,5 mln. JAV dolerių.

VIDEO: Vaizdo įraše – Lietuvos „Bayraktar Vanagas“ vykdo kovines užduotis ir sunaikina priešo taikinį

Tai 8 tankai T-72 (po 3 mln. dolerių), po vieną savaeigį artilerijos pabūklą „Akacija“ (1,6 mln. dolerių), PKM (0,6 mln. dolerių) ir haubicą (0,3 mln. dolerių).

Buvo apgadinti penki tankai T-72 ir viena PKM (vertė 1,85 mln. dolerių)

Bendra sunaikintos ir sugadintos rusiškos ginkluotės vertė siekia 28,35 mln. JAV dolerių.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų