„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Propagandos patyčios iš našlių: už žuvusius vyrus davė kailinių, o vėliau juos atėmė

Rusijos atlygis kare prieš Ukrainą žuvusių karių artimiesiems virsta farsu. Grupė separatistų našlių iš Donbaso neseniai prieš kamerą širdingai dėkojo už kailinius, gautus iš Maskvos, bet vėliau į viešumą prasprūdo informacija, kad dovanos po filmavimo buvo atimtos. Šis dosnumo gestas iš pradžių buvo anonsuotas, o vėliau rodomas propagandos ir net asmeninės naudos sumetimais.
Moterys gavo 21 kailinį paltą, bet po filmavimo bent iš kelių jie buvo atimti
Moterys gavo 21 kailinį paltą, bet po filmavimo bent iš kelių jie buvo atimti / Ekrano nuotr. iš „Telegram“

Įteikė 21 kailinius

Susirašinėjimų programėlės „Telegram“ kanale „Lentač“ nuo vasario 8-osios „kabo“ beveik minutės trukmės filmukas, jau spėtas peržiūrėti daugiau nei 111 tūkst. kartų.

Vieninteliame kadre matyti keliolika moterų, stovinčių lauke ir laikančių kailinius puspalčius.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Moterys gavo 21 kailinį paltą, bet po filmavimo bent iš kelių jie buvo atimti
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Moterys gavo 21 kailinį paltą, bet po filmavimo bent iš kelių jie buvo atimti

Greta paaiškinta, kad „Strelkovo bendražygis“ Jevgenijus Skripnikas žuvusių kareivių iš Donecko liaudies respublikos (DLR) našlėms padovanojo 21 kailinį paltą. Pinigų jiems esą skyrė „privatus verslininkas“, o atsiuntė Strelkovo žmona.

Viena iš nufilmuotų moterų pasakoja, kad „šiandien netikėtai sulaukė tokios pagalbos“, už ją padėkojo. Tuomet kitos ima choru kartoti „ačiū“.

Moteris darsyk žuvusiųjų šeimų vardu išreiškia nuoširdžią padėką, kad jomis pasirūpino ir perdavė tokią netikėtą pagalbą. „Dėkingos iš visos širdies“, – tikina ji.

Už kadro stovintis ir greičiausiai filmuojantis vyras paaiškina, kad kailiniai – „nuo rusų aktyvo mūsų sostinėje, kuris mūsų nepamiršta, nors ir yra ten, kaip sakoma, už fronto linijos“.

„Tokie momentai paaiškina, kad mes – viena šeima“, – apibendrina jis.

Pats J.Skripnikas kitą dieną savo kanale „Telegram“ paviešino vienos moters (tiesa, jos veido nematyti) su kailiniais nuotrauką. Greta taip pat nurodyta, kad „dovaną Valentinai, Novorusijos herojaus našlei“ – kailinius – perdavė „Rusų aktyvas Maskvoje“, Aleksandras ir Miroslava.

https://t.me/donbass_skripnik/6718

Akcija sulaukė ir žiniasklaidos bei įvairių tinklalapių dėmesio (čia, čia, čia, čia)

J.Skripnikas, kaip teigiama, taip pat kovojo Donbase, o dabar Rusijos socialiniame tinkle „Vkontakte“ nuolat skelbia separatistams į regioną atvežtos įrangos nuotraukas.

„Rusų aktyvas Maskvoje“ esą kaip tik ir tiekia į frontą karinę įrangą ir įvairius daiktus – dronus, krosneles, automobilius, generatorius, peilius.

Dovana – nuo I.Girkino žmonos

Atvirkštinė vaizdų paieška internete nuveda į keletą straipsnių įvairiomis kalbomis, kuriuose atskleista daugiau detalių, kas iš tiesų įvyko.

Prancūzijos faktų tikrinimo tinklalapis „Les Vérificateurs“ patvirtino, kad filmuota tikrai Donbase – jo rytinėje dalyje esančioje Makijivkoje, ir net nustatė tikslią vietą.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka, aprašęs tikrąją kailinių istoriją, patvirtino, kad nufilmuotos „Donecko liaudies respublikos ir Luhansko liaudies respublikos karių, žuvusių kovoje su Ukrainos kariuomene, žmonos“.

Istorija prasidėjo, kai vasario 2 d. Miroslava Reginskaja, vieno iš buvusių separatistinės DNR liaudies milicijos vadų, buvusio gynybos ministro Igorio Girkino (kaip tik jis minimas komentare „Telegram“), pranešė apie būsimą kailinių perdavimą.

Vasario 6-ąją kaip tik jos paskyroje socialiniame tinkle „Vkontakte“ bene pirmą kartą buvo publikuota moterų padėka už kailinius.

Anot prancūzų žurnalistų, kailinius padovanojo moterų paminėtas Aleksandras Vasiljevičius, pristatomas kaip Maskvoje įsikūręs verslininkas. Paltai esą atkeliavo iš Maskvoje įsikūrusios parduotuvės „Sobolluxury“.

M.Reginskajos žodžiais, dvi dešimtis kailinių padovanojo verslininkas Aleksandras Boriakas, įkūręs kailinių siuvimo įmonę „Пушнина Югры“ („Jugros kailiai“), kuri užpernai nutraukė veiklą.

Ekrano nuotr. iš vk.com/Kad moterys už kare žuvusius vyrus gaus po kailinį paltą, buvo paskelbta iš anksto
Ekrano nuotr. iš vk.com/Kad moterys už kare žuvusius vyrus gaus po kailinį paltą, buvo paskelbta iš anksto

Moteris ir minėtas J.Skripnikas nusprendė kailinius padovanoti moterims, „kurių vyrai gynė Donbasą“.

Suklydo, todėl atėmė

Ši istorija turėjo tęsinį. Viena iš žuvusių DNR separatistų našlių papasakojo, kad po filmavimo kailiniai buvo atimti. Ji tai patvirtino ne tik invazijai į Ukrainą oponuojančiai Rusijos organizacijai „Feministinis antikarinis pasipriešinimas“ (FAS), bet ir leidiniui „Novaja gazeta“.

Moteris tvirtino, kad kailiniai buvo atimti ne tik iš jos, bet ir dar bent trijų apdovanotųjų. FAS sužinojo, esą iš pradžių buvo pasakyta, kad drabužiai yra prastos kokybės, ir pažadėta juos pakeisti. Vėliau našlės išgirdo, kad įvyko klaida ir iš tiesų dovanos buvo skirtos kitiems žmonėms.

Tą patį ji patvirtino ir susirašinėdama su „Novaja gazeta“ korespondentu: „Man šiandien parašė iš tos parduotuvės, kuri atidavė kailinius, bet jie apskritai nieko nežino: nei kam kailiniai buvo dovanoti, nei kam buvo skirti. Manome, kad J.Skripnikas tuo ir pasinaudojo. Aš asmeniškai šioje istorijoje nejaučiau nieko kito, tik gėdą.“

Našlė užsiminė FAS apie kailinių dovanojimą sužinojusi darbe – našlėms buvo pažadėta brangių dovanų iš Maskvos už tai, kad suvaidins vaizdo įraše.

„Taip būna dažnai – ką nors atveža iš Maskvos ir nufilmuoja, mes visada esame dėkingi“, – sakė ji. Bet kartu patikslino, kad kai kurios moterys tokiuose vaizdo įrašuose ir nuotraukose nėra žuvusių Donbaso separatistų našlės. Neaišku, kiek išties žuvusių kariškių žmonų buvo pakviesta į kailinių dalybas.

Kai viešumoje ėmė plisti įrašas apie kailinių dovanojimą, komentaruose po juo prabilo viena iš juos gavusių moterų, vardu Valentina.

Tinklalapiui „Holod“ ji papasakojo kvietimą į dovanų dalybas gavusi iš savo viršininko – J.Skripniko bičiulio. Našlė patvirtino, kad iš jos ir dar bent trijų moterų kailiniai po filmavimo buvo atimti.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Kailinių dovanojimo akcija netruko sulaukti kritikos ir patyčių
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Kailinių dovanojimo akcija netruko sulaukti kritikos ir patyčių

„Mes visiems padėkojome, ypač Olgai Vasiljevai (to buvo paprašyta, bet nenurodyta, kas ji tokia – red. past.), bet po filmavimo, kai jau ketinome išsiskirstyti, ta pati Olga Vasiljeva, matyt, išrinko kažką iš ekipažo ir liepė kailinius pasiimti“, – komentaruose viename iš „Telegram“ kanalų rašė Valentina.

Valentina paatviravo po to pradėjusi gauti grasinimų ir komentarų, kad esanti „nacių agentė“ iš CIPsO (ЦИПcО – Informacinių psichologinių operacijų centro)

„Nenoriu jokio rezonanso, man labai skaudu, kad su mumis taip elgiamasi, štai ir viskas, – sakė ji. – Man nerūpi kailiniai, tiesiog noriu ramybės.“

Našlė dar pridėjo, kad vaizdo įrašas apskritai neturėjo patekti į internetą: moterims buvo pažadėta, kad jis bus išsiųstas tik asmeniškai O.Vasiljevai ir M.Reginskajai.

Nuo torto iki išmaniojo laikrodžio

Iš vaizdo įrašo ir lydinčių kailinių dovanotojų komentarų neįmanoma patikrinti, ar tikrai visos matomos moterys yra Donbase žuvusių vyrų našlės.

Bet jis atkartoja Rusijos nuolat transliuojamą propagandą apie paramą kare dalyvaujantiems žmonėms ir jų artimiesiems.

Dažnai matomos dovanos žuvusiųjų šeimoms ir iš privačių asmenų, ir iš valdžios institucijų.

„Novaja gazeta“ primena ne vieną atvejį, kai žuvusiųjų šeimos sulaukė atlygio. Kostromoje Vidaus reikalų ministerijos regioninis departamentas žuvusio kario sūnui padovanojo išmanųjį laikrodį. Vietos televizija net parodė reportažą apie tai, o jį pradėjo fraze: „Naujųjų metų išvakarėse svajonės pildosi, tai tikrai žino šešiametis berniukas iš Kostromos, kurio tėvas žuvo kare.“

Kursko srityje žuvusiųjų motinoms buvo įteikta atvirukų ir rankšluosčių. Tačiau po kritikos socialiniuose tinkluose įrašas apie tai buvo ištrintas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mobilizuoti Rusijos rezervistai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mobilizuoti Rusijos rezervistai

Penzoje karių artimieji gavo po Evangeliją ir galėjo sudalyvauti psichologiniuose mokymuose „Kelias į save“, kosmetikos seminare „Žiemos harmonija“ bei felinoterapijos (gydymo per kontaktą su katėmis) užsiėmime.

Dagestane pareigūnai Ukrainoje žuvusių karių artimiesiems įteikė gėlių ir tortą.

Istorijos apie tai, kaip žuvusiųjų artimieji gavo po naują automobilį „Lada“ arba jį įsigijo už gautus pinigus, sulaukė nemažai internautų pašaipų. Greičiausiai todėl panašiai įvertintas ir atvejis su kailiniais.

„DNR moterys gavo kailinių vietoj visiškai naujos „Lada“, atrodo vis dar laimingos, atrodo, kad tai buvo geri mainai“, – toks sarkastiškas komentaras pridėtas prie moterų nuotraukos viename tinklalapyje.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“