Protestuose Rusijoje – ne tik jaunimas ir liberalai, bet trūksta Šiaurės Kaukazo

Po opozicionieriaus Aleksejaus Navalno sulaikymo daugiau nei 100-e Rusijos miestų vyko protestai, kuriuose dalyvavo ne tik liberali inteligentija, kaip buvo įprasta anksčiau. Demonstracijų beveik nebuvo Šiaurės Kaukaze: analitikas mano, kad A.Navalno darbotvarkė regiono galėjo nepasiekti dėl praeityje išsakytų komentarų apie imigrantus iš šių respublikų.
Protestuotojai Sankt Peterburge
Protestuotojai Sankt Peterburge / „Scanpix“/AP nuotr.

Aleksandras Baunovas carnegie.ru rašo, kad šeštadienio protestuose dalyvavo ne tik, kaip įprasta, liberalai ir A.Navalno rėmėjai. Daug išėjusių į gatves pabrėžė, kad nelaiko A.Navalno idealiu lyderiu Rusijai ar opozicijai, kad juos paragino išeiti ne pats opozicionierius, o tai, ką valdžia jam padarė: apnuodijo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ ir įkalino vos grįžusį į Rusiją.

A.Baunovas pastebi, kad priešingai nei anksčiau, trūko juokingų šūkių ir plakatų, nebuvo daug pasisakymų apie teisę, demokratiją ir konstituciją.

VIDEO: Rusijoje A.Navalno sulaikymas įžiebė masinius protestus: su dešimtimis tūkstančių žmonių pareigūnai kovojo smūgiais

Priešingai nei protestuose po opozicionieriaus Boriso Nemcovo nužudymo 2015-aisiais, šeštadienio protesto Maskvoje dominuojanti grupė nebuvo liberali inteligentija.

„Navalnas jiems mažiau didvyris nei buvo Nemcovas. Tačiau daug tų, kurie išėjo į gatves palaikyti Navalno, nebūtų išėję palaikyti Nemcovo“, – rašo A.Baunovas.

Ne visiems liberalams priimti A.Navalno praeities pasisakymai: jis lygino imigrantus su tarakonais ir dalyvavo nacionalistų maršuose. Tiesa, pastaraisiais metais A.Navalnas šias temas nustūmė į paraštes ir daugiausia dėmesio skyrė kovos su korupcija darbotvarkei.

Ankstesnių dienų A.Navalno nacionalizmą prisimena vyresnio amžiaus, nusivylę, liberalios partijos „Jabloko“ tipo rėmėjai, teigė politologė Jakterina Šulman Londono universiteto koledžo organizuotoje diskusijoje.

„Tačiau jų nėra labai daug, jie nekalba labai garsiai“, – tikino J.Šulman.

Pasak analitikės, šiuo metu A.Navalno praeities nacionalizmas nėra svarbus faktorius, apie jį Rusijoje visai nekalbama, „nes dabar atsitiko daug labiau visuomenės dėmesio vertų dalykų nei tai, ką jis kalbėjo 2010 metais“. J.Šulman teigimu, A.Navalno nacionalizmas buvo pasitelktas ir kaip valstybės šmeižto kampanijos dalis.

Pasikeitė ir demografinė sudėtis

Pasak A.Baunovo, nėra sociologinių duomenų, tačiau spėjimai, kad protestuose dalyvaus daugiausia jauni žmonės, nepasitvirtino.

Valdžia siekė apjuodinti A.Navalną ir bendražygius tvirtindama, kad jie naudojasi nepilnamečiais, kviesdami juos protestuoti, televizijoje opozicionieriai vadinti „politiniais pedofilais“. Sociologė Aleksandra Archipova „Laisvosios Europos radijui“ teigė, kad iš apklaustų 365 protesto dalyvių, vos 4 proc. buvo jaunesni nei 18 metų.

„Aršiausi protestuotojai Maskvoje neatrodė kaip tipiški prodemokratinių protestų rėmėjai. Juos būtų galima apibūdinti kaip jauną, miestietišką postindustrinį proletariatą. Jie greičiausiai yra žmonės, kurie dirba paslaugų srityje, biurų darbuotojai, kurie yra nepatenkinti savo darbais, atlyginimais ir perspektyvomis“, – carnegie.ru rašo A,Baunovas.

VIDEO: 15/15: V.Jurkonis: Rusijos režimas dar sprendžia dėl realaus Navalno įkalinimo

A.Baunovos nurodo, kad protestai Maskvoje buvo mažiau taikūs nei ankstesnės demonstracijos – nuo pat pradžių vyko protestuotojų ir pareigūnų susidūrimai.

„Šeštadienio protestai neabejotinai buvo prieš režimą, elitą, korupciją, tačiau nebūtinai liberalūs, už Vakarus ir už demokratiją“, – carnegie.ru rašo A.Baunovas.

Protestai be Šiaurės Kaukazo

Nors šeštadienį protestai vyko daugiau nei 100-e Rusijos miestų, Šiaurės Kaukazas nebuvo aktyvus. Keli šimtai protestuotojų susirinko Savropolyje ir Piatigorske, 56 jų buvo sulaikyti, skelbia nepriklausoma stebėtojų grupė „OVD-Info“.

Dagestano sostinėje Machačkaloje 72 žmonės buvo sulaikyti dar prieš protestui prasidedant.

VIDEO: Jautri kova prieš režimą: A.Navalno sąjungininkė grojo pianinu, kol policija veržėsi į jos namus

Ivanas U.Klyszczas iš Tartu universiteto ridl.io pastebi, kad Šiaurės Kaukaze problemos – tokios pat, kaip ir likusioje Rusijoje. O ekonominiai sunkumai itin dideli – respublikose nedarbo lygis skaičiuojamas dviženkliais skaičiais.

Pasak autoriaus, nacionalistinės A.Navalno simpatijos galėjo atitolinti regioną nuo jo darbotvarkės. „Navalno diskursas praeityje sukosi aplink nacionalizmo idėją, neapimančią nacionalinių mažumų, ypač iš Šiaurės Kaukazo ir imigrantų iš Vidurio Azijos“, – rašo I.U.Klyszczas.

Autorius pastebi, kad praeityje A.Navalnas dalyvavo maršuose su šūkiu „Nustokime maitinti Kaukazą“. Ir nors jis vėliau tokius idėjas nustūmė į šoną, žala vis tiek galėjo būti padaryti.

Kita priežastimi Ivanas U.Klyszczas įvardija Šiaurės Kaukazo respublikose vykdomas represijas prieš protestuotojus ir politiką, kuri apsunkina pilietinės visuomenės vystymąsi.

Vis dėlto netikėtu šeštadienio protestų Maskvoje simboliu tapo 20 metų čečėnas Saidas-Muhamadas Džumajevas, plikomis rankomis mušęsis su OMON pareigūnais.

Socialiniuose tinkluose prasidėjo kampanija su grotažyme #ДжумаевНашГерой (#Džumajevasmūsųdidvyris), šiuo metu jauno vyro ieško policija.

Tiesa, Čečėnijos vadovybei S.M.Džumajevo kova įspūdžio nepaliko. Dūmos parlamentas ir artimas Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo sąjungininkas Adamas Delimchanovas paviešino vaizdo kreipimąsi, kuriuo baugino S.M.Džumajevą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų