Protestuotojas iš Ukrainos Dmytro Bulatovas: „Prašiau, kad mane nužudytų, nes nebegalėjau kentėti to skausmo“

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį į Lietuvą atskraidintas Automaidano lyderis ukrainietis Dmytro Bulatovas kelias dienas pasigydė Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (RVUL) ir, kaip buvo žadėjęs, susitiko su žiniasklaidos atstovais. Vyras neslėpė, kad jaučiasi vis dar labai blogai. O per savaitę, kai buvo pagrobtas, išgyveno tokį skausmą ir kankinimus, kuriuos vis dar sunku prisiminti.
Automaidano lyderio ukrainiečio Dmytro Bulatovo spaudos konferencija
Automaidano lyderio ukrainiečio Dmytro Bulatovo spaudos konferencija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Aš labai dėkingas daugybei žmonių, kurie padėjo man patekti į Vilnių, suteikė čia medicinos pagalbą. Aš iš savo pusės noriu papasakoti, kas atsitiko, – spaudos konferenciją pradėjo D.Bulatovas. – Ir jeigu bus laiko – pasikalbėkime apie šių dienų įvykius. Pastaruoju metu neskaitau žinių, tai būtų sunku man apie tai kalbėti, todėl norėčiau pats sužinoti, kokie dabar Ukrainos reikalai.“

Skundžiasi sveikatos problemomis

D.Bulatovas prisipažino, kad jaučiasi vis dar prastai – jam svaigsta galva, susilpnėjo regėjimas. „Sausio 22 dieną išvažiavau su savo automobiliu, turėjau kelis susitikimus. Man buvo pranešta, kad valdžia areštuoja sąskaitas. Tai sužinojęs, palikau automobilį ir taksi nuvažiavau prie bankomato nusiimti pinigų iš savo sąskaitų. Jaudinausi, kad mane sulaikys su automobiliu. Bet prie bankomato pamačiau apie dešimt žmonių, kurie buvo panašūs į atitinkamų struktūrų atstovus. Tiesiog laukiau, kol jie išsiskirstys“, – apie pagrobimo dienos įvykius pasakojo D.Bulatovas.

Jis teigė, kad viskas vyko Kijevo centre, belaukdamas gatvėje jis gavo stiprų smūgį į galvą, buvo nutemptas į mikroautobusą, kur jį dar mušė, po to jam užmovė maišą ant galvos ir išvežė nežinoma kryptimi.

„Kai mane atvežė į kažkokią vietą, ten tebuvo tik medinė lova. Man uždėjo plaukiojimo akinius ir prigrasino jų nenusiimti. Tik išėjus tiems žmonėms trumpam nusiimdavau akinius. Kambaryje buvo šilta, testovėjo kibiras gamtiniams reikalams“, – pasakojo ukrainietis.

Mušė per galvą

Jis pasakojo buvęs mušamas per galvą. Jau pirmą dieną jį paguldė ant grindų, užspaudė nosį ir pradėjo mušti, kol jis ėmė springti savo krauju. „Mušė mane nedaug, bet labai stipriai. Tai buvo stiprūs žmonės, profesionalai, jaučiau, kad jie užsiima Rytų kovomis, nes mušė labai skaudžiai“, – prisiminimais dalijosi D.Bulatovas.

Jis prisipažino, kad po pirmos dienos per tardymus jau sakė tai, ką tie žmonės norėjo girdėti – apie pinigus, kuriuos duoda JAV, kokie santykiai su užsienio šalimis ir t.t. D.Bulatovas teigė išgirdęs kaltinimus, kad yra JAV šnipas, gaunantis pinigus iš tos šalies. Tai esą tęsėsi kiekvieną dieną.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Automaidano lyderio ukrainiečio Dmytro Bulatovo spaudos konferencija
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Automaidano lyderio ukrainiečio Dmytro Bulatovo spaudos konferencija

Kankinimai su kiekviena diena stiprėjo. D.Bulatovas pasakojo buvęs mušamas kažkokiomis lazdomis, smūgiai buvo taikomi per galvą. „Lazdos buvo ne medinės, minkštesnės. Kartais man atrodė, kad mano smegenys maišosi su kaulais. Nežinau, kiek laiko taip mane mušė, bet nieko baisesnio savo gyvenime nesu patyręs“, – patirtą siaubą pasakojo D.Bulatovas.

„Tenorėjau, kad viskas baigtųsi“

„Jausmas buvo toks, lyg man lietų metalą ant veido. Tenorėjau, kad viskas baigtųsi. Skaudėjo siaubingai. Po to man liepdavo į kamerą kalbėti, kad visos šios protesto akcijos Maidane yra apmokėtos JAV, kad man buvo mokama už organizuojamą Automaidaną. Po tų baisių kankinimų visa tai turėjau pasakoti į vaizdo kamerą“, – vis dar sunkiai kalbėjo ukrainietis.

Tardymai tęsėsi – smūgiai per galvą, grasinimai išdurti akis ir t.t. „Vieną dieną atėjo ir pagrasino nupjauti ausį. Jie ir nupjovė man ausies gabaliuką, net nepajutau, kiek jie nupjovė, bet tuo gabaliuku jie man braukė per veidą“, – kankinimų istoriją tęsė D.Bulatovas.

JAV ambasadorius davė 50 tūkst. dolerių, kuris buvo skirtas degalams organizuojant Automaidaną – tokią istoriją D.Bulatovas sakė kartojęs nuolat, kad tik kankinimai baigtųsi. Bet esą juo greičiausiai nebebuvo tikima, nes kankinimai tęsėsi.

„Prašiau, kad mane nužudytų“

Jausmas buvo toks, lyg man lietų metalą ant veido. Tenorėjau, kad viskas baigtųsi. Skaudėjo siaubingai. Po to man liepdavo į kamerą kalbėti, kad visos šios protesto akcijos Maidane yra apmokėtos JAV, kad man buvo mokama už organizuojamą Automaidaną, – pasakojo D.Bulatovas.

„Jie liepė man atsiklaupti prie medinių durų, ištiesti rankas ir pasakė, kad mane nukryžiuos ir prikals vinimis. Nežinau, ar tai buvo vinys. Jie sakė, kad moka prikalti, todėl nepažeis man raumenų. Jie mane prikalė prie tų durų. Tuo momentu jie pradėjo mušti mane per nugarą, kaulus. Mušdavo per tas pačias vietas, negalėjau net ištrūkti. Jau prašiau, kad mane nužudytų, nes nebegalėjau kentėti tokio skausmo“, – kalbėjo D.Bulatovas.

Po šito kankinimo D.Bulatovas sakė šiek tiek pamiegojęs, bet kai bandė stotis, jam svaigo galva. Paskui jį išvedė, įmetė į mikroautobusą ir kažkur nuvežė. „Tikėjausi, kad mano kančios baigėsi. Mane išmetė praktiškai toje vietoje, kur mane ir rado. Labai prastai mačiau. Tai buvo miškas šalia Vyšinkos kaimo“, – kaip buvo paliktas miške, prisiminė ukrainietis.

Per keliolika minučių jis pasiekė artimiausią namą, kuriame degė šviesa. „Buvo šalta. Pradėjau belstis, bet žmonės, matyt, išsigando, manęs neįleido. Ėjau nuo vieno namo prie kito, griuvau. Pagaliau vieni žmonės, nors neįleido į namus, pažadėjo paskambinti tuo numeriu, kurį pasakysiu“, – pasakojo Dmytro.

Paskambinus nurodytam draugui, anot D.Bulatovo, pastarasis iš pradžių nepatikėjo, kad skambina tikrai dėl jo. Žmonės esą norėjo iškviesti miliciją, bet D.Bulatovas teigė prašęs to nedaryti, nes bijojęs, kad milicija yra kartu su jį kankinusiais asmenimis. Žmonės sutiko, tačiau į namus tie žmonės sumušto ukrainiečio neįsileido. D.Bulatovas pasakojo klaidžiojęs po kaimą, kol vienas gyventojas vis dėlto jį įsileido.

D.Bulatovas teigė, kad pirmomis dienomis, kai jį gydė Kijeve, šalia jo nuolat būdavo Vitalijus Klyčko.

Nemiega be raminamųjų

Jie liepė man atsiklaupti prie medinių durų, ištiesti rankas ir pasakė, kad mane nukryžiuos ir prikals vinimis. Nežinau, ar tai buvo vinys. Jie sakė, kad moka prikalti, todėl nepažeis man raumenų. Jie mane prikalė prie tų durų. Tuo momentu pradėjo mušti mane per nugarą, kaulus, – kalbėjo D.Bulatovas.

Ukrainietis taip pat teigė, kad jau ne vienerius metus nerūko, nevartoja alkoholio, taip pat ir narkotikų. Tačiau jis daug sportuoja, mėgsta žiemos sportą, o tai esą greičiausia ir leido išgyventi bei nesušalti, kai lauke buvo 25 laipsniai šalčiai.

„Man sakė, kad daugelis abejojo, kadangi man neužaugo barzda per tą laiką. Dabar aš irgi nesiskutau tris dienas. Tad jei dar kas turi abejonių, tikrai galime atlikti eksperimentą su mano plaukų augimu“, – kalbėjo D.Bulatovas Vilniaus ligoninėje.

Jis dėkojo RVUL medikams už gerą priežiūrą. „Vis dar negaliu miegoti be raminamųjų. Sunkiai tai išgyvenu, man prasideda vizijos, kyla prisiminimai. Man sunku skaityti, todėl nesinaudoju socialiniais tinklais, bet gydytojai žada, kad man pagerės. Jeigu nori žurnalistai, ko nors paklausti, turėtų klausti asmeniškai. Man vis dar skauda galvą, suprastėjo regėjimas, bet tikiu, kad man pagerės, kaip ir žada gydytojai“, – sakė D.Bulatovas.

Jo teigimu, užpuolikai kalbėjo tik rusiškai su tam tikru akcentu. Tačiau jis teigė negalįs nieko kaltinti, kadangi tikslių duomenų neturi, o tai tik jo nuomonė.

Gydytojas: D.Bulatovo būklė gerėja

RVUL gydytojas Paulius Gradauskas sakė, kad į ligoninę D.Bulatovas atvyko jau su susiūta ausimi, skruostu, tai gerai gyja, taip pat daugybe kraujosrūvų. Kaulų lūžių nerasta. Abiejose plaštakose yra žaizdos iš abiejų pusių. Vidinių sužalojimų irgi nėra, bet buvo kepenų veiklos sutrikimų, taip pat – anemija (mažakraujystė).

Lietuvos gydytojai chirurginių veiksmų nesiėmė, tai padaryta dar Ukrainoje. Gydomas ukrainietis vaistais ir ramybe, jo būklė esą gerėja.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Automaidano lyderio ukrainiečio Dmytro Bulatovo spaudos konferencija
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Automaidano lyderio ukrainiečio Dmytro Bulatovo spaudos konferencija

Ukrainos žurnalistams kilo klausimų, kodėl informacija apie D.Bulatovo būklę buvo slepiama, kai jis gydytas Ukrainos Borisovo klinikoje. Automaidano aktyvistas teigia, kad gulėdamas ligoninėje jis vis dar bijojo, jog milicija yra kartu su jo kankintojais. Tačiau jis prisipažino tuo metu sunkiai suvokęs, kas vyksta. Jį kankino baimė ir nepasitikėjimas visais.

Aš atsisakydavau politikų paramos, nes norėjau, kad Automaidanas būtų visiškai nepriklausomas. Iš fondų paramos mes nespėjome gauti, tai buvo paprastų žmonių parama, už kurią mes esame labai dėkingi, – teigė D.Bulatovas.

„Man pasakė, kad atvažiavo milicija manęs areštuoti. Buvo sunku visa tai suvokti. Aš norėjau tik miegoti“, – apie savo būklę pasakojo D.Bulatovas, teigdamas, kad pasitikėjo tuo metu vos keliais asmenimis, tarp kurių buvo V.Klyčko, Petro Porošenka.

D.Bulatovas teigė turįs daugybę nuotraukų, kurias padarė gydytojai ir kurios liudija, kaip žiauriai su juo buvo elgiamasi. Esą šios nuotraukos perduotos Lietuvos užsienio reikalų ministerijai, bus atliekama ekspertizė.

„Al Jazeera“ televizijos žurnalistas paklausė, kad jeigu kankintojams sakyta informacija, jog JAV davė pinigų Automaidanui, yra neteisinga, tai iš kur vis dėlto buvo finansuojami Automaidano protestai. D.Bulatovas teigė, kad iš pradžių finansavo viską savo lėšomis, vėliau prisidėjo kai kurie turtingi žmonės, paprasti Ukrainos piliečiai. Aš atsisakydavau politikų paramos, nes norėjau, kad Automaidanas būtų visiškai nepriklausomas. Iš fondų paramos mes nespėjome gauti, tai buvo paprastų žmonių parama, už kurią mes esame labai dėkingi“, – teigė D.Bulatovas.

Dingęs buvo daugiau nei savaitę

Protestuotojų, kurie automobiliais patruliuoja Kijevo gatvėse, grupės lyderis sausio pabaigoje buvo dingęs daugiau nei savaitę ir galiausiai atsirado netoli Kijevo. Vyras teigia buvęs pagrobtas, kankintas ir ir galiausiai paliktas numirti. Jis teigė nežinąs, kas yra jo pagrobėjai.

D.Bulatovui teisėsauga pateikė įtarimus dėl dalyvavimo riaušėse, o valdžios pareigūnai neoficialiai teigė, kad pagrobimas galėjo būti fiktyvus. Netrukus įtarimai bei skirtos kardomosios priemonės jam buvo panaikinti ir jis išvyko gydytis į Vilnių.

Atvykęs į Lietuvą D.Bulatovas, kuris teigė patyręs žiaurių kankinimų, netekęs dalies ausies, taip pat jam buvę prikaltos plaštakos, supjaustytas veidas, prašė kelių dienų ramybės, kad galėtų pailsėti.

„Aš tęsiu pradėtą kovą, toliau eisiu į priekį ir sieksiu demokratijos Ukrainoje. Aš nesitrauksiu“, – teigė D.Bulatovas pareiškime, kurį išplatino Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai