„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Psichikos sutrikimų turintis Gvantanamo kalinys grąžintas į Saudo Arabiją

Psichikos sutrikimų turintis kalėjimo Gvantanamo įlankoje kalinys sugrąžintas į Saudo Arabiją, pirmadienį pranešė JAV gynybos departamentas.
Gvantanamo kalėjimas
Gvantanamo kalėjimas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Įtariama, kad Mohammedas al Qahtani turėjo tapti lėktuvų užgrobėjų grupės 20-uoju nariu per 2001 metų rugsėjo 11 dienas atakas Jungtinėse Valstijose, įvykdytas teroristų tinklo „al Qaeda“.

Kalinys buvo kankinamas tardytojų JAV karinėje bazėje Kuboje, kur jis praleido beveik du dešimtmečius.

2008 metais vyriausybė nutraukė M.al Qahtani iškeltą bylą, atsižvelgdama į įkalinimo įstaigoje jo patirtą smurtą. Vasarį JAV institucijos rekomendavo jį paleisti ir grąžinti į tėvynę.

„2022 metų vasario 4 dieną gynybos sekretorius [Lloydas] Austinas informavo Kongresą apie ketinimą repatrijuoti M.al Qahtani į Saudo Arabiją. Po konsultacijų su mūsų partneriais Saudo Arabijoje įvykdėme reikalavimus atsakingam perkėlimui“, – nurodė Gynybos departamentas išplatintame pranešime.

„Jungtinės Valstijos dėkoja Saudo Arabijai ir kitiems partneriams už norą palaikyti JAV pastangas parengti apgalvotą ir nuodugnų procesą siekiant atsakingai mažinti kalinių skaičių ir galiausiai uždaryti Gvantanamo įlankos įstaigą“, – rašoma pranešime.

M.al Qahtani buvo vienas pirmųjų kalinių, išsiųstų į Gvantanamą 2002 metų sausį.

2001 metų rugpjūčio 4 dieną M.al Qahtani išskrido į Orlandą Floridoje, tačiau vyrui nebuvo leista atvykti į Jungtines Valstijas, ir jis buvo išsiųstas atgal į Dubajų.

Galiausiai 2001 metų gruodį M.al Qahtani buvo sučiuptas Afganistane.

M.al Qahtani kankinimai Gvantaname buvo plačiai dokumentuoti ir paskatino tarptautinių žmogaus teisių gynimo organizacijų raginimus uždaryti šį kalėjimą. Suimtajam buvo taikomos tokios priemonės kaip ilgalaikė izoliacija, trukdymas miegoti, seksualinis pažeminimas ir kitokie prievartos būdai.

Periodinės peržiūros taryba, susidedanti iš kelių JAV nacionalinio saugumo agentūrų atstovų, 2021 metų birželį nusprendė, kad M.al Qahtani kalinimas „nebereikalingas“ siekiant apsisaugoti Jungtines Valstijas nuo „didelės grėsmės“.

Taryba akcentavo jo „labai pablogėjusią psichinės sveikatos būklę ir prieinamą šeimos paramą“ Saudo Arabijoje.

Sausį Jungtinės Valstijos leido paleisti penkis iš 39 Gvantaname tebekalinamų asmenų.

Dar dešimt asmenų, įskaitant tariamą Rugsėjo 11-osios išpuolių organizatorių Khalidą Sheikhą Mohammedą, žinomą kaip KSM, laukia karinės komisijos teismo.

JAV karinio jūrų laivyno valdomas sulaikymo centras buvo įkurtas po 2001 metų išpuolių, Jungtinėms Valstijoms pradėjus „karą su terorizmu“.

JT teisių ekspertai šį kalėjimą yra pavadinę „liūdniausiai pagarsėjusia“ vieta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų