PSO spręs, ar skelbti aukščiausio lygio perspėjimą dėl beždžionių raupų

Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai ketvirtadienį susirinks spręsti, ar beždžionių reikalų protrūkis turi būti pripažintas tarptautinio masto ekstremalia visuomenės sveikatai padėtimi ir pasiųstas aukščiausio laipsnio pavojaus signalas, kokį tik gali paskelbti ši Jungtinių Tautų agentūra.
Beždžionių raupai
Beždžionių raupai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Per PSO ekstremaliųjų situacijų komiteto antrąjį posėdį dėl beždžionių raupų bus išnagrinėti duomenys apie blogėjančią padėtį, daugiau kaip 70-yje šalių nustačius beveik 14 tūkst. šios virusinės ligos atvejų.

Nuo gegužės pradžios apie beždžionių raupų atvejus vis dažniau pranešama iš šalių, nepriklausančių Vakarų ir Centrinės Afrikos regionui, kur ši virusinė liga ilgą laiką buvo endeminė.

Birželio 23 dieną PSO sušaukė ekspertų komiteto posėdį, kad šis patartų, ar skelbti tarptautinio masto ekstremalią visuomenės sveikatai padėtį.

Tačiau dauguma ekspertų, tuo metu rengusių rekomendaciją PSO vadovui Tedrosui Adhanomui Ghebreyesusui, nusprendė, kad padėtis dar nėra tokia rimta, nors ir išreiškė didelį susirūpinimą dėl protrūkio masto ir paragino imtis intensyvių atsakomųjų veiksmų ligos plitimui pažaboti.

Dabar, daugėjant užsikrėtimo atvejų ir ligai per pastarąją savaitę išplitus į dar šešias šalis, šaukiamas antras posėdis.

Jei komitetas rekomenduos PSO vadovui pripažinti, kad šis protrūkis atitinka tarptautinio masto ekstremalią visuomenės sveikatai padėtį, jis taip pat pasiūlys laikinų priemonių, turinčių užtikrinti geresnę prevenciją, sulėtinti ligos plitimą ir reguliuoti pasaulinį sveikatos apsaugos sistemų atsaką.

Tačiau nėra nustatytas laikas, kada šios išvados bus viešai paskelbtos.

Informacinė kova

96 proc. užregistruotų užsikrėtimo šia virusine liga atvejų yra susiję su homoseksualiais vyrais, „daugiausia tais, kurie pastaruoju metu turėjo daug anoniminių ar naujų partnerių“, trečiadienį spaudos konferencijoje sakė PSO beždžionių raupų ekspertė Rosamund Lewis.

Pasak PSO, paprastai jie yra jauno amžiaus ir daugiausia gyvena miestuose.

Komitetas išnagrinės naujausias tendencijas ir duomenis, kovos priemonių veiksmingumą ir pateiks rekomendacijas, kokių veiksmų šalys ir bendruomenės turėtų imtis protrūkiui suvaldyti.

Koks bebūtų komiteto sprendimas dėl tarptautinio masto ekstremalios visuomenės sveikatai padėties, „PSO ir toliau darys viską, ką gali, kad padėtų šalims sustabdyti infekcijos plitimą ir išgelbėti žmonių gyvybes“, – spaudos konferencijoje sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Pasak jo, PSO tvirtina, perka ir siunčia testus į daugelį šalių. Visgi jis pabrėžė, kad viena iš galingiausių kovos su beždžionių raupais priemonių yra informacija.

„Dėl to PSO toliau bendradarbiauja su pacientais ir bendruomenių atstovais, kad parengtų ir pateiktų informaciją, reikalingą paveiktoms bendruomenėms“, – sakė PSO vadovas.

PSO ekstremaliųjų situacijų vadovas Michaelas Ryanas sakė, kad LGBTQ bendruomenė yra viena iš labiausiai įsitraukusių ir atsakingų. Anot jo, ji dešimtmečius sunkiai dirbo kovojant su ŽIV, „todėl esame visiškai tikri, kad ši bendruomenė gali glaudžiai įsitraukti, tai daro ir darys“.

Pirmieji žmonių užsikrėtimo į raupus panašiais beždžionių raupais atvejai buvo užfiksuoti 1970 metais. Beždžionių raupai nėra tokie pavojingi ir užkrečiami kaip raupai, pasaulyje galutinai išnaikinti iki 1980 metų.

„Baugus ir varginantis dalykas“

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) informavo, kad iki pirmadienio 27-iose Europos ekonominės erdvės šalyse buvo patvirtinti 7 896 beždžionių raupų atvejai.

Daugiausiai užsikrėtimo atvejų – 2 835 – užregistruota Ispanijoje. Vokietijoje jų patvirtinta 1 924, Prancūzijoje – 912, Nyderlanduose – 656, Portugalijoje – 515.

„Labai tikėtina, kad tam tikras seksualinis elgesys palengvino ir gali dar labiau palengvinti beždžionių raupų plitimą homoseksualių vyrų grupėse“, – teigiama pranešime.

Danijos bendrovė „Bavarian Nordic“ yra vienintelė laboratorija, gaminanti licencijuotą vakciną nuo beždžionių raupų, ir skiepų šiuo metu itin trūksta.

JAV protrūkio epicentre Niujorke, kur užregistruota daugiau kaip 460 užsikrėtimo atvejų, iki sekmadienio buvo suleista arba suplanuota suleisti 21 500 vakcinos dozių. 20-40 metų amžiaus vyrai stovėjo ilgose eilėse, kad gautų skiepą.

JAV valstybės sekretoriaus patarėja pasauliniams viešiesiems reikalams Loyce Pace sakė, kad dėl COVID-19 ir kitų sveikatos krizių pasauliui „labai sunku“ kovoti dar ir su beždžionių raupais.

„Žinau, kad tai gali būti baugus... ir, tiesą sakant, varginantis dalykas“, – sakė ji žurnalistams Ženevoje.

Vis dėlto „jau daug daugiau žinome apie šią ligą, jau anksčiau sugebėjome sustabdyti jos protrūkius ir, svarbiausia, turime medicininių ir kitokių kovos priemonių“, sakė L.Pace.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis