Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pusantrų metų talibų nelaisvėje buvę prancūzai sugrįžo į gimtinę

Du prancūzai televizijos žurnalistai, pusantrų metų praleidę Talibano nelaisvėje Afganistane, ketvirtadienį parskrido į gimtinę, kur juos pasitiko išsiilgę artimieji.
Talibano atstovai
Talibano atstovai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Bendraamžiai 48 metų operatorius Stephane'as Taponier ir žurnalistas Herve Ghesquiere'as 9 val. (10 val. Lietuvos) laiku išlipo iš lėktuvo netoli Paryžiaus esančiame kariniame aerodrome.

Besišypsantys ir laimingi vyrai iš karto pateko į savo artimųjų glėbį, o vėliau paspaudė ranką juos pasitikusiam prezidentui Nicolas Sarkozy.

Vyrai, kurie atrodė atsipalaidavę ir esantys geros sveikatos, ant kilimo ir leidimosi tako pabendravo su televizijų filmavimo grupių atstovais.

Pasak S.Taponier ir H.Ghesquiere'o, pagrobėjai su jais elgėsi gerai, tačiau jiems nepatiko Afganistano kalnų maistas, o laiką jie leido klausydamiesi radijo ir mankštindamiesi.

„Nebūdavome uždaryti tik 15 minučių per parą. Turėdavome vos dvi tualetines pertraukėles – auštant ir vakare“, – sakė H.Ghesquiere'as, kuris atrodė pavargęs, bet kalbėdamas vis nusišypsodavo ar nusijuokdavo.

„Mūsų nė karto nemušė“, – sakė žurnalistas ir pridūrė, jog pagalvoja apie kažkur kitur laikomus įkaitus, su kuriais blogai elgiamasi.

„Maistas nebuvo iš įkaitams skirto meniu, tai buvo labiau Afganistano kalnų meniu – mažai ir visuomet tas pats“, – sakė H.Ghesquiere'as ir pridūrė: „Jis buvo išties bjaurus“.

Pasak žurnalisto, jie netgi įdomiai padiskutuodavo su savo pagrobėjais. Prancūzams pagelbėdavo jų vertėjas Reza Dinas, kurį talibai sučiupo drauge su jais.

„Privalai būti tvirtas... Stūmėme laiką padedami mūsų vertėjo Rezos, kuris dabar taip pat yra su savo šeima Kabule“, – sakė jis.

„Jaučiamės tikrai labai gerai, – savo ruožtu sakė S.Taponier. – Mums nė karto negrasino, tačiau gyvenimo sąlygos vis dėlto buvo labai sunkios“.

H.Ghesquiere'as patvirtino, kad jis ir S.Taponier pernai aštuonis mėnesius buvo laikomi uždaryti po vieną.

Kiek anksčiau televizijos kameros užfiksavo jaudinančią akimirką, kaip iš lėktuvo išlipę vyrai apsikabino su artimaisiais ir paspaudė rankas į aerodromą jų pasitikti atvykusiems prezidentui ir jo žmonai Carlai Bruni-Sarkozy.

Du prancūzai valstybinės televizijos žurnalistai ir su jais dirbęs vertėjas R.Dinas buvo paleisti ketvirtadienį, pranešė Prancūzijos vyriausybė, tačiau paleidimo iš Talibano nelaisvės aplinkybės tebėra neaiškios.

Drauge su žurnalistais pagrobti du afganai buvo paleisti anksčiau, sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe.

Ministras paneigė, kad už įkaitų išlaisvinimą buvo sumokėta išpirka, ir pridūrė, kad Afganistano prezidentas Hamidas Karzai padėjo Paryžiui užtikrinti žurnalistų paleidimą.

Šie prancūzai yra ilgiausiai nelaisvėje karo nuniokotame Afganistane laikyti vakariečiai.

Atsakomybę už jų pagrobimą prisiėmė iki 2001 metų JAV pajėgų vadovaujamos invazijos į Afganistaną šalį valdęs Talibanas, dabar kovojantis su Kabulo vyriausybe ir kaltinęs pagrobtuosius žurnalistus šnipinėjimu.

Teroristų tinklo „al Qaeda“ vadovas Osama bin Ladenas sausio mėnesį išplatintame garso įraše perspėjo Prancūziją, kad žurnalistų paleidimas priklausys nuo to, ar Paryžius nuspręs išvesti beveik 4 tūkst. savo karių iš Afganistano.

Gegužės mėnesį O.Bin Ladenas buvo nukautas per JAV komandosų operaciją Pakistane, o praėjusią savaitę Nicolas Sarkozy paskelbė apie numatomą „kelių šimtų“ prancūzų karių išvedimą iš Afganistano iki metų pabaigos.

Tačiau A.Juppe paneigė, kad žurnalistų paleidimas yra kaip nors susijęs su pranešimu apie prancūzų pajėgų sumažinimą Afganistane.

Praėjus keliems mėnesiams po pagrobimo N.Sarkozy pareiškė, kad patys žurnalistai kalti dėl incidento, nes nesisaugodami nuklydo į pavojingą rajoną. Tokiu pareiškimu prezidentas užrūstino pagrobtųjų kolegas, kurie dėjo visas pastangas, kad pagrobtieji nebūtų užmiršti.

H.Ghesquiere'as ketvirtadienį sakė, kad, nepaisant patirtų išbandymų, jis neketina atsisakyti karo žurnalistikos.

„Rytoj ar poryt aš dar turbūt negrįšiu į Afganistaną, – sakė jis. – Tačiau labiau nei bet kada noriu dirbti šį darbą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos