R.Fico grasino pasaulio pabaiga dėl Rusijos dujų uždraudimo: kuo viskas baigėsi

Robertas Fico per šventes neturėjo daug poilsio. Kol paprasti slovakai ruošėsi švęsti Kalėdas ir Naujuosius metus, jų populistas premjeras dalyvavo diplomatinėse derybose Briuselyje ir Maskvoje, siekdamas išlaikyti rusiškų dujų tiekimą į šalį, rašo leidinys „Politico“.
Robertas Fico ir Vladimiras Putinas
Robertas Fico ir Vladimiras Putinas / Imago / Scanpix nuotr.

Tačiau po to, kai R.Fico bandymas toliau mokėti Kremliui už dujas žlugo ir sulig 2024 m. pabaiga dujotiekiai buvo išjungti, jo vis labiau isteriški perspėjimai apie energetikos krizę Vidurio Europoje pasirodė esą tik tuščios kalbos.

Grasino nutraukti elektros tiekimą Ukrainai

Pasak R.Fico, susitarimo, kuriuo Rusijos valstybinei energetikos įmonei „Gazprom“ leidžiama eksportuoti prekes per Ukrainą, galiojimo pabaiga turėjo turėti „drastiškų pasekmių mums visiems Europos Sąjungoje“. Slovakijos vadovas netgi pagrasino nutraukti elektros energijos eksportą į Kyjivą, taip „atsilygindamas“ už atsisakymą iš naujo derėtis dėl susitarimo su Rusija. Jis kartu su Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu siekė daryti spaudimą Ukrainai.

Nepaisant to, praėjus kelioms dienoms po to, kai nustojo tekėti dujos, prognozės dėl jų trūkumo pasirodė esančios klaidingos, o kainos neišaugo.

Remiantis „Gas Infrastructure Europe“ statistiniais duomenimis, Slovakijos atsargos užpildytos daugiau nei trimis ketvirtadaliais, t. y. viršija sezoninį vidurkį, o Vengrijos – maždaug 68 proc. Kitos Europos Sąjungos šalys narės, kurios anksčiau priklausė nuo Rusijos dujotiekių, t. y. Austrija ir Čekija, taip pat turi didelius dujų kiekius saugyklose.

„Žinoma, jokios krizės nėra, – sakė dujų rinkų ekspertas, „S&P Global“ vykdomasis direktorius Laurentas Ruseckas. – Slovakijai ar netoliese esančioms šalims, pavyzdžiui, Austrijai ir Čekijai, tiekimo problemų nekyla. Palyginti su paklausa, čia yra palyginti dideli saugyklų pajėgumai, todėl net jei nebūtų alternatyvių šaltinių, tiekimo problemos nekiltų. O alternatyvų yra daug.“

Tuo tarpu Čekijoje įsikūrusios konsultacijų bendrovės EGU energetikos ekspertas Michalas Kocurekas teigė, kad poveikis visai ES bus nedidelis. „Netgi drįsčiau teigti, kad viena rizika – su kuria prekybininkai nuolat susidurdavo, kuria buvo nuolat manipuliuojama ir dėl kurios kaina kilo – pagaliau išnyko. Taigi netrukus taps labai akivaizdu, kad Slovakija yra gerai aprūpinta ir jokių problemų nekyla, o kainos ES rinkoje mažėja“, – sakė jis.

Slovakija nebegaus milijonų iš rusiškų dujų tranzito

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dujotiekis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dujotiekis

Dabar kai kurie abejoja, ar R.Fico apskritai tikėjo, kad krizė gali kilti.

Pasak GLOBSEC ekonomisto Vladimiro Vano, Slovakija buvo gerai pasiruošusi sandorio pabaigai, kuri, pasak jo, buvo seniai laukta ir mažai ką nustebino. „Slovakija šiai situacijai ruošėsi nuo pat invazijos pradžios“, – sakė jis.

Ir, anot L.Rusecko, nors sąskaitos gali šiek tiek padidėti, prekybininkai jau buvo įsivertinę tranzito susitarimo pabaigą, o Vokietijos vyriausybės sprendimas nutraukti dujų tranzito mokesčius į Vidurio Europą tiekiamoms dujoms padės išvengti staigaus kainų šuolio.

Visgi R.Fico negaus pajamų iš rusiškų dujų perdavimo kaimyninėms šalims, o valstybinė energetikos įmonė SPP neteks dešimčių milijonų eurų tranzito mokesčių. „Slovakija nebetransportuos dujų į kitas šalis, todėl valstybinės įmonės negaus šių pajamų“, – pridūrė S&P analitikas. Ukraina teigia, kad Slovakija, prekiaudama rusiškomis dujomis, per metus uždirba iki pusės milijardo eurų.

Po R.Fico kelionės į Maskvą Europos Parlamento narė Katarina Roth Nevedalova, atstovaujanti jo valdančiajai partijai „Smer“, kalbėdama su „Politico“ sakė, kad tiesa, jog Slovakijos „energijos šaltiniai ateina iš Rusijos, todėl mums labai svarbu užtikrinti dujų ir naftos tiekimą iš Rusijos“.

Kartu ji pripažino, kad Ukrainos dujų sandorio klausimas vyriausybei yra labai svarbus, „nes esame tranzito šalis – tranzito mokesčiai sudaro didelę valstybės biudžeto dalį, todėl nenorime, kad tai baigtųsi“.

Vis labiau desperatiškos R.Fico pastangos išsaugoti pelningą spragą įvarė dar vieną pleištą tarp jo ir kitų ES vadovų. Gruodžio 22 d. netikėtas vizitas į Maskvą surengti tiesioginių derybų su prezidentu Vladimiru Putinu sulaukė pasmerkimo, o Čekijos užsienio reikalų ministras Janas Lipavskis pareiškė, kad jo šalis „užsitikrino nepriklausomybę nuo Rusijos energijos tiekimo, kad nereikėtų šliaužioti prieš masinį žudiką“.

Bet kokiu atveju, šis lošimas sužlugdė bet kokią Slovakijos įtaką kaimyninei Ukrainai. Šios savaitės pradžioje Ukrainos energetikos ministras Hermanas Haluščenka, kalbėdamas su „Politico“, tai pavadino R.Fico blefu ir sakė, kad vargu ar jis galėtų nutraukti elektros energijos eksportą, nes tai „visiškai prieštarautų“ ES taisyklėms.

Siekdamas paaštrinti politinį ginčą, R.Fico ketvirtadienį pagrasino gerokai sumažinti paramą Slovakijoje gyvenantiems ukrainiečiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų