R.T.Erdoganas pasmerkė Prancūzijos raginimą išbraukti iš Korano tam tikras ištraukas

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį griežtai pasmerkė Prancūzijoje paskelbtą manifestą, raginantį išbraukti tam tikrų Korano ištraukų ir tokiu būdu atsakyti į augantį antisemitizmą.
Recepas Tayyipas Erdoganas
Recepas Tayyipas Erdoganas pasmerkė Prancūzijos raginimą išbraukti iš Korano tam tikras ištraukas / „Scanpix“/AP nuotr.

Beveik 300 asmenų pasirašytame viešame laiške, balandžio 22-ąją paskelbtame laikraštyje „Le Parisien“, teigiama, kad Korano ištraukos, raginančios „žudyti ir bausti žydus, krikščionius ir netikinčiuosius“ turėtų būti išbrauktos, nes yra „atgyvenusios“.

Tarp pasirašiusiųjų yra Prancūzijos eksprezidentas Nicolas Sarkozy ir buvęs premjeras Manuelis Vallsas, intelektualų bei kitų visuomenės veikėjų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nicolas Sarkozy.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nicolas Sarkozy.

„Kas jūs tokie, kad pultumėt mūsų šventraštį? Žinome, kokie esate niekšiški“, – atkirto R.T.Erdoganas.

„Ar jie kada nors skaitė savo knygas – Bibliją ar Torą? Jeigu jie jas perskaitytų, jie tikriausiai norėtų uždrausti Bibliją“, – pridūrė jis, paminėdamas krikščionių ir žydų šventuosius raštus.

Minėtame laiške tvirtinama, kad dėl „islamizmo radikalizacijos“ Paryžiaus regione vykdomas „tylus etninis valymas“, o su smurtu susiduriančios žydų šeimos priverstos išvažiuoti.

Trečdalis Prancūzijoje fiksuojamų nusikaltimų iš neapykantos daromi prieš žydus, nors ši bendruomenė sudaro vos 0,7 proc. visų gyventojų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Koranas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Koranas

Tuo tarpu R.T.Erdoganas pareiškė, kad Vakaruose yra paplitusi islamofobija, ir pridūrė, jog Ankara perspėjo savo partnerius apie „islamofobiją, antiturkiškas nuotaikas, ksenofobiją ir rasizmą“.

Savo vėlesnėje antroje kalboje Turkijos prezidentas tvirtino, kad pasirašusieji laišką „niekuo nesiskiria“ nuo džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS).

„Mūsų požiūris turi būti pamoka islamofobiškiems Europos politikams, kurie gina tuos, kas puola islamą vardan Vakarų vertybių gynimo ir giria tuos, kas degina mečetes“, – sakė R. T. Erdoganas.

Jis pridūrė, kad ši žinutė yra skirta „ypač Sarkozy.“

Ankaros ir Vakarų santykiai paaštrėjo po 2016-ųjų liepą įvykusio mėginimo nuversti Turkijos prezidentą, o ryšiai su Prancūzija pastarosiomis savaitėmis dar labiau įsitempė.

„Scanpix“/AP nuotr./Emmanuelis Macronas
„Scanpix“/AP nuotr./Emmanuelis Macronas

Įtampa išaugo kovą, kai Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasiūlė tarpininkauti derybose tarp Turkijos ir uždraustų kurdų kovotojų grupuočių, o pasipiktinęs R. T. Erdoganas tokį pasiūlymą atmetė.

Nors laiškas buvo paskelbtas balandį, Turkijos vyriausybė į jį pirmą kartą sureagavo praėjusį savaitgalį, šaliai ruošiantis birželį vyksiantiems parlamento ir prezidento rinkimams.

Turkijos ES reikalų ministras Omeras Celikas sekmadienį pavadino laišką „labiausiai stulbinančiu intelektinio smurto ir barbarizmo pavyzdžiu“.

Vicepremjeras Bekiras Bozdagas savo ruožtu pirmadienį pareiškė, kad pasirašiusieji yra „XXI amžiaus idiotai“.

Pagrindinės opozicinės Respublikonų liaudies partijos (CHP) lyderis Kemalis Kilicdaroglu taip pat pasmerkė laišką ir palygino jį su ekstremistų grupuočių manifestais.

„Jūsų požiūris remia „al Qaeda“... ir „Islamo valstybės“ (ekstremistus)“, – citavo jį dienraštis „Hurriyet“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų