Remiantis R.T.Erdogano kanceliarijos po pokalbio išplatintu pareiškimu, prezidentas norėtų, kad toks susitikimas įvyktų iki Portugalijos, laikomos Ankarai draugiška valstybe, pirmininkavimo ES pabaigos.
Tačiau Bendrijos ir Turkijos santykiams liekant įtemptiems, ypač dėl Ankaros pernai vykdytos gamtinių dujų žvalgymo Viduržemio jūros rytuose, Briuselis praėjusį mėnesį pareiškė, kad norint pataisyti ryšius būtina, kad R.T.Erdoganas parodytų „įtikinamų gestų“.
Valstybėms narėms Graikijai ir Kiprui išreiškus pasipiktinimą, ES lyderiai gruodį sutiko paskelbti sankcijas daugiau Turkijos piliečių, taip pat svarstyti galimybę taikyti griežtesnes bausmes.
Nuo to laiko turkų lyderio retorika smarkiai sušvelnėjo: dabar R.T.Erdoganas teigia norįs „atversti naują puslapį“.
Prieš naują viršūnių susitikimą, vyksiantį kovo 25–26 dienomis, R.T.Erdoganas pirmadienį pareiškė A.Merkel besitikįs „teigiamos darbotvarkės“ Ankaros ir Briuselio santykiuose.
Tuo metu A.Merkel biuro paskelbtame pareiškime pažymima, jog kanclerė pasveikino „teigiamus pastarojo meto signalus ir įvykius Viduržemio jūros rytuose“.
Nesutarimų tarp kaimynių lieka ir kituose srityse: pavyzdžiui, ES praėjusią savaitę pasmerkė Turkijos studentų sulaikymą ir R.T.Erdogano vartojamą prieš LGBT nukreiptą „neapykantą kurstančią kalbą“.
Griežtas susidorojimas su demonstrantais, protestavusiais prieš turkų prezidento lojalisto paskyrimą jų universiteto vadovu, paskatino Briuselį perspėti apie „neigiamus pokyčius Turkijoje įstatymo viršenybės ir žmogaus teisių srityse bei teismų sistemoje“.