„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

R.T.Erdoganas: Švedija negali įstoti į NATO, jei leidžia deginti Koraną

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas trečiadienį dar kartą patvirtino, kad Ankara neleis Švedijai prisijungti prie NATO karinio aljanso tol, kol ji leis rengti islamo šventąją knygą išniekinančius protestus.
Protestas prie Švedijos ambasados Londone
Protestas prie Švedijos ambasados Londone / „Zuma press“/„Scanpix“

Turkiją, delsiančią pritarti Švedijos ir Suomijos narystei Vakarų kariniame aljanse, įsiutino kelios demonstracijos Stokholme, kurias surengė aktyvistai, sudeginę Koraną prie Turkijos ambasados ir pakabinę R.T.Erdoganą vaizduojančią lėlę. Šalis neribotam laikui atidėjo svarbų susitikimą Briuselyje, kuriame turėjo būti aptartas abiejų Šiaurės šalių įstojimas į NATO.

„Švedija, net nesivargink! Kol leisite deginti ir plėšyti mano šventąją knygą, Koraną, ir darysite tai kartu su savo saugumo pajėgomis, mes nesakysime „taip“ jūsų stojimui į NATO“, – sakė R.T.Erdoganas savo valdančiosios partijos įstatymų leidėjams.

Švedijos vyriausybės pareigūnai atsiribojo nuo protestų, taip pat ir nuo kraštutinių dešiniųjų prieš islamą nusistačiusio aktyvisto, kuris Stokholme ir Danijos sostinėje Kopenhagoje sudegino Korano kopijas, bet tuo pat metu pabrėžė, kad demonstracijas saugo žodžio laisvė.

Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas antradienį pasmerkė demonstracijas surengusius aktyvistus ir pavadino juos „naudingais idiotais“ užsienio jėgoms, norinčioms pakenkti Skandinavijos šalies siekiui įstoti į NATO.

„Matėme, kaip užsienio veikėjai, net valstybiniai veikėjai, pasinaudojo šiomis apraiškomis, kad pakurstytų situaciją, kuri tiesiogiai kenkia Švedijos saugumui“, – Stokholme žurnalistams sakė U.Kristerssonas, neįvardydamas šalių.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą Švedija ir kaimyninė Suomija atsisakė dešimtmečius trukusios neprisijungimo prie karinių aljansų politikos ir pateikė prašymą įstoti į NATO. Visos NATO narės, išskyrus Turkiją ir Vengriją, jau ratifikavo šių šalių narystę, tačiau reikia vienbalsio pritarimo.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu anksčiau trečiadienį sakė, kad Ankara turi mažiau problemų dėl Suomijos narystės NATO nei dėl kaimyninės Švedijos. Tačiau jis pabrėžė, kad karinis aljansas turi nuspręsti, ar priimti tik vieną šalį, ar abi Šiaurės šalis kartu – ką abi valstybės yra įsipareigojusios daryti.

Jei NATO nutartų atskirai spręsti Šiaurės šalių kaimynių narystės klausimus, Turkija „žinoma, persvarstys Suomijos narystės (ratifikavimą) atskirai ir, galiu pasakyti, palankiau“, sakė M.Cavusoglu per bendrą spaudos konferenciją su kolega iš Estijos Taline. Jis nenurodė termino.

R.T.Erdoganas taip pat pakartojo, kad Turkija Suomijos narystę vertina palankiai.

„Tačiau nuomonė nėra teigiama apie Švediją, tai turėtų būti žinoma“, – sakė R.T.Erdoganas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“