„Įsakiau mūsų užsienio reikalų ministrui kaip įmanoma greičiau paskelbti šiuos 10 ambasadorių persona non grata“, – pažymėjo jis, turėdamas omenyje diplomatijoje vartojamą terminą, reiškiantį pirmąjį žingsnį išsiuntimo link.
Valstybės vadovas nepatikslino, kada turės būti įvykdytas jo nurodymas.
„Jie turi pažinti ir suprasti Turkiją“, – pabrėžė R.T.Erdoganas, kaltindamas pasiuntinius „nepadorumu“.
„Jie turi išvykti iš čia tą dieną, kai nebepažįsta Turkijos“, – pridūrė jis.
Pirmadienį 10 ambasadorių paskelbė retą bendrą pareiškimą, kuriame pabrėžė, jog besitęsiantis Paryžiuje gimusio aktyvisto ir filantropo O.Kavalos laikymas už grotų „meta šešėlį“ ant Turkijos.
JAV, Vokietija, Kanada, Danija, Suomija, Prancūzija, Nyderlandai, Naujoji Zelandija, Norvegija ir Švedija paragino Ankarą „teisingai ir greitai baigti nagrinėti jo bylą“.
O.Kavala kalinamas be teismo nuosprendžio nuo 2017 metų; jam pareikšta virtinė kaltinimų, susijusių su 2013 metais vykusiais antivyriausybiniais protestais ir nesėkmingu kariniu puču 2016-aisiais. Pats aktyvistas jam mestus kaltinimus neigia.
Žmogaus teisių organizacijos ir kai kurios Vakarų vyriausybės jo kalinimą vertina kaip R.T.Erdogano augančio nepakantumo kitamaniams ženklą.
Praėjusią savaitę duodamas interviu naujienų agentūrai AFP iš savo kameros, O.Kavala sakė besijaučiantis „įrankiu“ R.T.Erdoganui pastangose užsienio sąmokslui suversti kaltę dėl vidaus pasipriešinimo jo valdymui, besitęsiančiam jau beveik du dešimtmečius.
Europos Taryba, žemyno svarbiausia žmogaus teisių priežiūros institucija, yra pateikusi Turkijai paskutinį įspėjimą pagerbti 2019 metų Europos Žmogaus Teisių Teismo nurodymą paleisti O.Kavalą iki teismo pradžios.
Taryba įspėjo, kad pradės drausminę procedūrą Ankaros atžvilgiu, jeigu ši to nepadarys iki žmogaus teisių institucijos sesijos, vyksiančios nuo lapkričio 30 dienos iki gruodžio 2-osios.