R.Sikorskis tvirtina, kad dar pernai, kai Maskva nusprendė boikotuoti prekybą su Ukraina, norėdama nubausti už proeuropietiškas nuotaikas, jis įkalbinėjo kolegas imtis veiksmų. „Jeigu tada Maskvai būtų parodytos ribos ir pademonstruotas solidarumas su Ukraina, galbūt būtų išvengta dabartinių įvykių“, – Vokietijos laikraščiui „Welt am Sontag“ sakė Lenkijos diplomatijos vadovas.
Rytų Europa nuolat įspėja apie grėsmę
Jis taip priminė, kad tiek Lenkija, tiek kitos Rytų Europos šalys nuolat Vakarams priminė apie potencialią Rusijos grėsmę. R.Sikorskio manymu, po Malaizijos lėktuvo, kuris buvo numuštas praeitą savaitę virš Rytų Ukrainos, situacija tik aštrės.
Jeigu tada Maskvai būtų parodytos ribos ir pademonstruotas solidarumas su Ukraina, galbūt būtų išvengta dabartinių įvykių, – sakė R.Sikorskis.
„Turime padaryti išvadas, taip pat ir dėl tų, kurie remia separatistus“, – įsitikinęs R.Sikorskis.
Lėktuvo katastrofą R.Sikorskis pavadino nesuvokiama tragedija. Taip pat jis priminė, kad po paskutinio savo vizito Kijeve praeitą antradienį įspėjęs, jog separatistai disponuoja moderniomis raketomis.
R.Sikorskis tvirtina, kad kai tik Ukraina pranešė apie pirmus atkovotus iš teroristų miestus ir gyvenvietes, Rusija suskubo dar intensyviau remti separatistus tiek siųsdama žmones, tiek tiekdama ginklus.
„Europos nustatyta raudonoji riba buvo peržengta“, – pasakė Lenkijos užsienio reikalų ministras.
„Niekas negali karo ignoruoti“
Interviu Ispanijos dienraščiui „ABC“, kalbėdamas apie Malaizijos lėktuvo numušimą, R.Sikorskis pareiškė, kad tai, kas vyksta Rytų Ukrainoje, yra nelabai intensyvus, bet plintantis karas. Niekas negali jo ignoruoti, nes jis liečia ir kelia pavojų visai Europai, ne tik rytinei jos daliai, kuriai mes ir priklausome“.
Tai, kas vyksta Rytų Ukrainoje, yra nelabai intensyvus, bet plintantis karas. Niekas negali jo ignoruoti, nes jis liečia ir kelia pavojų visai Europai, ne tik rytinei jos daliai, kuriai mes ir priklausome, – įsitikinęs R.Sikorskis.
„Turime įsisąmoninti, kad nuo pat Ukrainos krizės praeitų metų spalį pradžios mūsų, kaip Vakarų, reakcija buvo nepakankama, kad padarytų įtaką Rusijos veiksmams. Tai turi pasikeisti“, – pabrėžė R.Sikorskis.
Anot Lenkijos užsienio reikalų ministro, šįkart sankcijos turi būti tokios grėsmingos, kad įtikintų Vladimirą Putiną žengti kitu keliu, nes „takelis, kurį jis pasirinko, neapsimoka, dar daugiau – daro žalą“. Jo teigimu, sankcijos ir kiti veiksmai privalo tapti rimtu argumentu Rusijai.
R.Sikorskis taip pat atkreipė dėmesį, kad Rytų Europos šalys neturi jokių iliuzijų dėl neoimperialistinių tendencijų Rusijoje, kadangi dauguma jų dar neseniai labai juto Antrojo pasaulinio karo ir komunizmo pasekmes.
Lenkai saugūs nesijaučia
Mes Lenkijoje nesame ir net negalime jaustis saugūs. Dėl to, kad mūsų kaimynai tapo agresijos auka, – teigė R.Sikorskis.
„Lenkai tik dabar gali siekti tokių gyvenimo standartų, kokie yra pas kaimynus. Tačiau man didelį nerimą kelia, kad Rusija, kitaip nei Vokietija, nesugebėjo atsisveikinti su savo totalitarine praeitimi“, – apgailestavo R.Sikorskis.
Paklaustas, ar NATO Lenkijai yra saugumo garantas, šalies diplomatijos vadovas pareiškė, kad Europa „privalo rimtai vertinti savo saugumą“ ir esą negali nuolat priklausyti nuo JAV.
„Mes Lenkijoje nesame ir net negalime jaustis saugūs. Dėl to, kad mūsų kaimynai tapo agresijos auka. Todėl tikimės, kad per NATO viršūnių susitikimą Velse bus patvirtintas esminis mūsų saugumo užtikrinimo paketas. Kuo daugiau sąjungininkų išsakys mums paramą, tuo labiau būsime pasiruošę dalyvauti užsienio misijose, kurios svarbios visam Aljansui“, – sakė R.Sikorskis.