„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Referendumas Rusijoje: V.Putinas kuria mistiškąją daugumą 3.0

Liepos 1-ąją rusai jau ne tik paštu ar internetu, bet ir gyvai balsavo už prezidento Vladimiro Putino inicijuojamas konstitucijos reformas. Plebiscito baigtimi niekas ir neabejojo – V.Putinas dabar, jei tik norės, galės likti Kremliuje iki gyvos galvos. O garsus Rusijos žurnalistas Andrejus Kolesnikovas įžvelgia, kad V.Putinas jau pavertė paprastus šalies žmones savo bendrininkais kuriant ultrakonservatyvią valstybinę ideologiją.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

A.Kolesnikovas, kuris yra Maskvos analitinio Carnegie centro bendradarbis, jau kuris laikas kalba, kad šios vasaros referendumas – labai svarbi akimirka šiandieninės Rusijos istorijoje.

Priežasčių ne viena, o svarbiausia iš jų – numatytas kadencijų prezidento poste „perkrovimas“, leisiantis V.Putinui ir toliau eiti pareigas. Be to, naujojoje Konstitucijoje skelbiama apie „tikėjimą Dievą“, šeimą tik kaip vyro ir moters sąjungą.

„Taip norima mobilizuoti mases ir stabilizuoti krintančius prezidento reitingus. Taip pat siekiama įtvirtinti vadinamosios „Putino daugumos“ vertybes“, – rašo A.Kolesnikovas.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Referendumas Rusijoje dėl Konstitucijos pataisų
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Referendumas Rusijoje dėl Konstitucijos pataisų

Klišių kokteilis

Bet kokios valstybinės ideologijos įrašymas į įstatymus prieštarauja dabartinei Boriso Jelcino laikų Rusijos konstitucijai, kuri draudžia kokios nors ideologijos dominavimą.

Tačiau, anot A.Kolesnikovo, tai nėra svarbu, nes kaip tik ryškėja nauja, jau V.Putino erai pritinkanti konstitucija. Jos tik viršelis toks pats kaip jelciniškosios.

Kuriama ideologija – sovietinių propagandinių klišių ir kvazipatriotinių banalybių kokteilis.

Ir esą visai nesvarbu, kad ultrakonservatyviosios V.Putino konstitucijos vertybės – lygiai tokios pat dirbtinos, kaip ir mistiška bendruomenė, dažnai pavadinama „dauguma“.

Pavyzdžiui, į reformuojamą konstituciją V.Putinas įtraukė tokias koncepcijas kaip Dievas, tūkstantmetė istorija ir rusų tautos teisė formuoti valstybę. Tokia ideologija – sovietinių propagandinių klišių ir kvazipatriotinių banalybių kokteilis.

„Tarsi kažkas negrabiai plaktų komunistinę triadą „Leninas, Partija, Komsomolas“ su grafo Sergejaus Uvarovo formule „Ortodoksija, autokratija, tautybė“, sukurta XIX a. valdant carui Nikolajui I“, – rašo A.Kolesnikovas.

Pasak jo, „daugumą“ reikia įtikinti, kad tokios vertybės reikalingos jos išgyvenimui, kad ją pažemino Sovietų Sąjungos griūtis ir po to sekęs nestabilumo dešimtmetis – kad šios vertybės leis Rusijai vėl suklestėti.

Tiesą sakant, šioms idėjoms pamatai iš autoritarizmo ir valstybinio kapitalizmo iškilo dar 2000-aisiais, per pirmąją V.Putino inauguraciją, o statinio forma iškilo 2003 metais, kai buvo sulaikytas oligarchas Michailas Chodorkovskis, o demokratinės partijos pralaimėjo rinkimus į Dūmą.

„Scanpix“ nuotr./Michailas Chodorkovskis
„Scanpix“ nuotr./Michailas Chodorkovskis

Suvienijo „liaudies priešo“ koncepcija

Tokia ad hoc principu suformuota „Putino dauguma 1.0“ ideologijos stokojo. Tokia dauguma buvo gana taiki ir tenorėjo geriau gyventi, o tuo metu pakilusios naftos kainos leido režimui tesėti pažadus.

„Tais metais Putino rėmėjams tarp elito labiau rūpėjo nekilnojamasis turtas užsienyje ir prabangūs restoranai – ne jų protėvių atminimas ir gynybos pramonės galia. Bet kad ši dauguma išliktų, ją reikėjo militarizuoti“, – teigia A.Kolesnikovas.

Pirmiausia 2014 metais buvo aneksuotas Krymas ir suformuota „Krymo dauguma“ – rasta priešų užsienyje (Vakarai) ir namuose („Vakarų remiami liberalai“).

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Vladimiras Putinas

„Liaudis“ – abstrakti idėja, bet „liaudies priešo“ sąvoka jau kur kas konkretesnė ir gebanti vienyti. Agresyvus ir priešiškas požiūris į pasaulį Maskvoje pakeitė marksizmo-leninizmo principus.

Tiesa, ilgainiui Krymo efektas ėmė blėsti, o „Krymo dauguma“ – ne tiek skirstytis, kiek galvoti apie pinigus ir socialines problemas. Net intervencija Sirijoje nebeįkvėpė tautos.

„Tad kilo užduotis iš naujo klijuoti daugumą – iš istorijos, karinės šlovės, Stalino laikų pergalių, pramonės didybės ir stačiatikybės.

Procesas prasidėjo nuo Molotovo-Ribbentropo pakto reabilitavimo, o jo kulminacija tampa ultrakonservatyvios pasaulėžiūros įtvirtinimas konstitucijoje“, – rašo A.Kolesnikovas.

Dalijimasis atsakomybe

Bet „Putino daugumos 3.0“ pamatai silpni. Viešojo sektoriaus mobilizuoti taip lengvai nepavyksta – prieš du dešimtmečius verslo bendruomenė buvo patenkinta V.Putinu, o dabar, kaip teigia A.Kolesnikovas, jaučia, kad vyriausybė per pandemiją ją pamiršo.

Vis dėlto šioji dauguma gaivinama žengiant jau išmintu keliu – kurstant euforiją dėl praeities pergalių ir dalijant išmokas viešajam sektoriui. Lyg tyčia paskutinę balsavimo dieną, liepos 1-ąją, V.Putino nurodymu rusų šeimos sulaukė išmokų už vaikus.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Rusai trečiadienį balsavo referendume
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Rusai trečiadienį balsavo referendume

„Putinas dabar yra institucija, politinė institucija. Dūmos pirmininkas Viačeslavas sukūrė konstrukciją, kurioje Putinas lygus Rusijai, ir atvirkščiai.

V.Putinas visada galės pirštu parodyti į skaičius ir pasakyti: „Žiūrėkite, ne aš ir ne mano administracija, o jūs patys to norėjote!“

Kad išliktų valdžioje, Putinas turi užsitikrinti daugumos paramą, net jei ji yra formalumas. Būtent todėl netikslu klausti, kam Putinui reikalingas referendumas, jei pataisoms jau pritarė parlamentas. Jis nori sau įsiteigti, kad „dauguma 3.0“ tikrai egzistuoja“, – svarsto A.Kolesnikovas.

Mat jei balsų už pataisas bus pakankamai daug, V.Putinas visada galės pirštu parodyti į skaičius ir pasakyti: „Žiūrėkite, ne aš ir ne mano administracija, o jūs patys to norėjote! Mes visi kartu pasisakėme už tokį modelį, tad jis – ir jūsų atsakomybė.“

Kita vertus, ar ši konstrukcija įtikina, – kitas klausimas. Rusijoje per šalies istoriją vykę referendumai nebuvo sėkmingi.

1991-ųjų kovą rengtas referendumas dėl SSRS išsaugojimo neužkirto kelio valstybės griūčiai, o plebiscitas, vykęs 1993 metų balandį, nesustabdė B.Jelcino ir parlamento konflikto, vėliau tais pačiais metais virtusio nedideliu pilietiniu karu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs