Regiono krizė per 24 valandas: kas nutiko Vidurio Rytuose?

Savaitgalį Vidurio Rytus sukrėtė netikėti įvykiai: būdamas užsienyje atsistatydino Libano premjeras, pateikus kaltinimus korupcija suimti keliolika Saudo Arabijos princų ir aukšto rango pareigūnų, Irano remiami Jemeno sukilėliai į Rijadą paleido balistinę raketą, rašo CNN.
Mohammedas bin Salmanas
Mohammedas bin Salmanas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

24 val. trukusi netikėtų politinių įvykių virtinė prasidėjo šeštadienio popietę, kai Libano premjeras Saadas Hariri, atvykęs į Saudo Arabijos sostinę Rijadą, paskelbė atsistatydinantis.

Praėjus keletui valandų oficiali Saudo Arabijos naujienų agentūra pranešė, kad šalies kariuomenė virš Rijado numušė Jemeno sukilėlių paleistą balistinę raketą.

Tuo pat metu pasirodė ne ką mažiau šokiruojančios naujienos: Saudo Arabijos princo Mohammedo bin Salmano inicijuotos antikorupcinės kampanijos metu buvo suimta keliolika šalies princų, verslininkų ir aukšto rango pareigūnų.

Analitikų teigimu, šie įvykiai pranašauja naujo laikotarpio regione pradžią. Pirmiausia – keletą metų trunkančio Saudo Arabijos ir Irano karo Jemene eskalaciją, keliančią grėsmę naujų frontų regione atsiradimui.

F.Gergesas: „Manau, kad IS, vadinamosios „Islamo valstybės“, nugalėjimas nereiškia geostrateginių kovų pabaigos.“

Be to, Saudo Arabija demonstruoja jėgą, ją konsoliduodama iš vidaus.

Penktadienį Irake ir Sirijoje buvo atsiimtos paskutinės „Islamo valstybės“ (IS) tvirtovės. Kovoje, kurioje prieš IS susivienijo regiono priešai, tai – reikšmingas įvykis.

Panašu, kad šeštadienį Vidurio Rytų galios pradėjo taikytis viena į kitą.

„Manau, kad IS, vadinamosios „Islamo valstybės“, nugalėjimas nereiškia geostrateginių kovų pabaigos“, – teigė Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos profesorius Fawazas Gergesas.

F.Gergeso manymu, kalifato žlugimas tik padidins įtampą tarp Irano vadovaujamų jėgų ir sąjungininkių regione, įskaitant JAV.

Netikėtas atsistatydinimas

Šeštadienį Libano premjeras S.Hariri lankėsi Rijade. Tai – antrasis jo vizitas šalyje tą savaitę. S.Hariri turi dvigubą Libano ir jį remiančios Saudo Arabijos pilietybę.

Th.al Sabhanas: „Ilgas ir vaisingas susitikimas su mano broliu premjeru Saadu Hariri. Sutarėme dėl daug klausimų, kurie rūpi geriesiems Libano žmonėms. Su Dievo valia, geriausia dar ateityje.“

Panašu, kad savaitę prieš atsistatydinimą premjeras užkirto kelią didžiulei Libano ir Saudo Arabijos santykių krizei. Susitikęs su M.bin Salmanu ir Saudo Arabijos premjeru Thameru al Sabhanu, S.Hariri nuramino jų baimes dėl Irano remiamos „Hezbollah“ grupuotės, kurios nariai priklauso Libano vyriausybei.

„Ilgas ir vaisingas susitikimas su mano broliu premjeru Saadu Hariri. Sutarėme dėl daug klausimų, kurie rūpi geriesiems Libano žmonėms. Su Dievo valia, geriausia – dar ateityje“, – Th.al Sabhanas rašė tviteryje.

Šis įrašas dienos šviesą išvydo iškart po to, kai Th.al Sabhanas tviteryje kritikavo Libano vyriausybę už tai, kad jai priklauso „Hezbollah“ nariai. Panašu, kad S.Hariri savo vizitu sumažino įtampą.

Nepriklausomas Libano parlamentaras Yassinas Jaberas, „Hezbollah“ palaikančio parlamento bloko narys, CNN teigė susitikęs su S.Hariri iškart po to, kai šis iš Saudo Arabijos grįžo pirmą kartą tą savaitę. Y.Jaberas premjerą apibūdino kaip linksmą ir nusiteikusį juokauti.

Vis dėlto antrasis S.Hariri vizitas Saudo Arabijoje – mažiau džiugus.

Tai – pirmas kartas istorijoje, kai Libano premjeras apie savo atsistatydinimą paskelbė būdamas užsienyje. Keletas žiniasklaidos priemonių rašė, kad toks sprendimas nustebino ir beveik visus artimiausius S.Hariri patarėjus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Saadas Hariri
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Saadas Hariri

„Pastaruosius dešimtmečius „Hezbollah“, deja, sugebėjo įsitvirtinti Libane naudodamasi savo ginklų, kurie neva skirti pasipriešinimui, jėga“, – S.Hariri sakė savo atsistatydinimo kalboje.

S.Hariri: „Noriu pasakyti Iranui ir jo rėmėjams, kad jie nebegali kištis į arabų šalių reikalus. Mūsų tauta kils kaip ir anksčiau, o pakenkti norinčios rankos bus nukirstos.“

„Noriu pasakyti Iranui ir jo rėmėjams, kad jie nebegali kištis į arabų šalių reikalus. Mūsų tauta kils kaip ir anksčiau, o pakenkti norinčios rankos bus nukirstos“, – kalbėjo S.Hariri, omeny turėdamas „Hezbollah“.

S.Hariri atsistatydinimas greičiausiai reiškia 30 narių turinčios ir tautą vienijančios vyriausybės žlugimą, kurioje Saudo Arabijos remiamas S.Hariri užėmė premjero postą, o „Hezbollah“ remiamas Michelis Aounas – prezidento.

Analitikai mano, kad ši vyriausybė – viena iš Baracko Obamos administracijos Irano branduolinio susitarimo pasekmių.

„Su šiuo susitarimu mes matėme tam tikrą susitaikymą, kuriame matėme bendrus JAV ir Irano žingsnius siekiant pagerinti santykius ir sumažinti įtampą įvairiose srityse“, – sakė Artimųjų Rytų instituto direktorius Riadas Kahwaji.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Libano prezidentas Michelis Aounas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Libano prezidentas Michelis Aounas

„Šis susitikimas baigėsi su vakarykščiu Hariri atsistatydinimu. Grįžome į eskalacijos tarp Irano bei Saudo Arabijos Libano fronte laikus. Visi Libane yra įsitempę ir nerimauja... Dabar matome, kad vėl galime įsitraukti į konfliktą“, – sakė Y.Jaberas.

Numušta raketa

Kai S.Hariri atsistatydino, Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu kalbėjo, kad buvusio Libano premjero teiginiai – raginimas atsibusti ir imtis veiksmų prieš Iraną.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu

„Išdavystės ir agresijos rankos turi būti nukirstos“, – atkartodamas S.Hariri grasinimus „Hezbollah“ tviteryje rašė Saudo Arabijos premjeras Th.al Sabhanas.

A.al Jubeiras: „Irano intervencijos regione daro žalą kaimyninių šalių saugumui ir turi poveikį tarptautinei taikai ir saugumui. Mes neleisime jokių mūsų nacionalinio saugumo pažeidimų.“

Po keleto valandų Jemeno „Houthi“ sukilėliai paleido balistinę raketą, nutaikytą į Saudo Arabijos sostinėje esantį Karaliaus Khalido tarptautinį oro uostą. Saudo Arabijos gynybos ministerijos teigimu, šalies pajėgos numušė raketą virš Šiaurės Rytų Rijado, tačiau „Houthi“ raketos paleidimą vadino „sėkme, sukrėtusia Saudo Arabijos sostinę“.

Saudo Arabija apkaltino Iraną ir teigė netoleruosianti jokių nacionalinio saugumo pažeidimų.

„Irano intervencijos regione daro žalą kaimyninių šalių saugumui ir turi poveikį tarptautinei taikai ir saugumui. Mes neleisime jokių mūsų nacionalinio saugumo pažeidimų“, – užsienio reikalų ministras Adelis al Jubeiras rašė tviteryje.

Saudo Arabija per Jemeną kariauja su Iranu, kurį kaltina „Houthi“ sukilėlių ginklavimu.

„Tai – didžiulė eskalacija, turėsianti milžiniškų padarinių situacijai pačiame Jemene, kadangi Saudo Arabija dabar jaučia didžiulį poreikį imtis atsakomųjų veiksmų prieš „Houthi“ judėjimą, kontroliuojantį vyriausybę Sanoje“, – sakė F.Gerges.

Jis pridūrė, kad kartu su politiniais neramumais Libane balistinės raketos paleidimas sufleruoja apie regione prasiveršiančią įtampą.

Kova su korupcija Rijade

Kai Saudo Arabijoje vis dar buvo kalbama apie Jemeno sukilėlių paleistą balistinę raketą, valstybinė televizija pranešė apie princo inicijuotą antikorupcinę kampaniją. Jos metu mažiausiai 17 princų ir aukšto rango pareigūnų buvo suimti pateikus kaltinimus neteisėtu pinigų pasisavinimu.

Anot CNN gauto sąrašo, vienas iš suimtųjų – milijardierius verslo magnatas princas Alwaleedas bin Talalas, kuriam priklauso 95 proc. investicinės kompanijos „Kingdom Holding“. Įmonei priklauso akcijos tokiose tarptautinėse kompanijose kaip „Citigroup“, „Twitter“, „Apple“ ir „News Corp“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Alwaleedas bin Talalas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Alwaleedas bin Talalas

Sąraše galima aptikti ir karališkajam teismui vadovavusios Khaledo al Tuwaijri bei Saudo Arabijos žiniasklaidos magnato Waleedo al Ibrahimo pavardes.

R.Kahwaji: „Kai kurios turtingiausios arabų pasaulio figūros šiandien yra sulaikytos. Tai neturi precedento. Matome tai pirmą kartą ir tai regione sukelia šoką.“

„Kai kurios turtingiausios arabų pasaulio figūros šiandien yra sulaikytos, – sakė kariuomenės analitikas Riadas Kahwaji. – Tai neturi precedento. Matome tai pirmą kartą ir tai šokiruoja regioną.“

Pranešama, kad suimtieji laikomi prabangiame „Ritz-Carlton“ viešbutyje.

„Manau, kad tai – ironiška, nes dauguma tų korupcinių sandėrių įvyko „Ritz-Carlton“, o dabar tie vyrukai jame užrakinti“, – sakė dvi knygas apie Saudo Arabiją parašęs istorikas Robertas Lacey.

„Kalbant istoriniais terminais, tai, ką matėme per pastaruosius keletą mėnesių – beveik revoliucija, – tikino R.Lacey. – Šių dalykų laukiau 40 metų, jie nutiko per keturis mėnesius.“

M.bin Salmano kampanija, kurią analitikai praminė „dviem frontais“, vertinama įvairiai. Vis dėlto sutariama, kad tai – neištirti vandenys, o rezultatai bus dramatiški.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis