Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Reporteriai be sienų“: karai kelia grėsmę žodžio laisvei

JAV ir Izraelis ėmė mažiau būgštauti dėl žodžio laisvės už savo sienų ribų, rodo trečiadienį paskelbtas tarptautinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ kasmet sudaromas sąrašas.
Spauda
Spauda / Photos.com nuotr.

160 šalių sąraše JAV nusileido į 119-ąją vietą iš 111-osios, kurioje buvo pernai, o Izraelis atsidūrė 149 vietoje, nusileidęs iš 103-osios prieš metus.

Balandį Izraelio ginkluotosios pajėgos Gazos ruože nušovė Palestinos žurnalistą Fadelį Shaną. Izraelis teigia, kad kariai galėjo palaikyti F.Shano, kuris buvo „Reuters“ televizijos operatorius, kamerą ginklu ir turėjo teisę paleisti į jį ugnį.

„Demokratinės šalys, vykdančios kovos veiksmus kitų valstybių teritorijose, tokios kaip JAV ir Izraelis, kasmet sąraše smunka žemyn“, – pažymima RSF pranešime.

Kita vertus, šios abi šalys pakilo žodžio laisvės sąraše savo teritorijoje.

Pirmąją vietą užėmė Ispanija, kuri taip pat kaip ir visos pirmojo dvidešimtuko šalys, laikosi parlamentinės demokratinos ir nedalyvauja kovos veiksmuose svetimoje teritorijoje.

Tarp kitų šalių, kur padėtis žodžio laisvės srityje pablogėjo per pastaruosius metus, Gruzija nusmuko į 120-ąją vietą iš 66-osios pernai dėl karo su Rusija šį rugpjūtį. Dar labiau į sąrašo galą smuktelėjo Irakas, Pakistanas ir Afganistanas, kurie yra pavojingiausi žurnalistams.

Rusija šįmet pakilo į 141-ąją vietą iš 144-osios praėjusių metų sąraše, Kazachstanas pasiliko toje pačioje 125-ojoje vietoje.

Diktatūriniai režimai

Šalyse, kuriose organizacijos „Reporteriai be sienų“ nuomone yra diktatūra, žurnalisto profesija taip pat viena iš rizikingiausių. Prie šių šalių RSF priskiria Kiniją, Iraną, Zimbabvę, Šiaurės Korėją, Turkmėniją ir Eritrėją, kuri įrašyta į paskutinę sąrašo eilutę antrus metus iš eilės.

„Šiaurės Korėja ir Turkmėnija – tai nesikeičiantis pragaras, kuriame gyventojai atkirsti nuo pasaulio ir yra veikiami praėjusios epochos propagandos dvasia“, – sakoma pranešime.

Pasak organizacijos, žurnalistus šiose šalyse spaudžia policija ir juos persekioja teismai.

Tačiau per olimpiadą Kinijoje buvo sudaryta galimybė liberalioms žiniasklaidos priemonėms išsilaisvinti nuo valstybės totalinės kontrolės, pažymima pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos