Po D.Trumpo pergalės lapkričio 5 d. rinkimuose atleidimų planavimas yra ankstyvoje stadijoje ir gali keistis formuojantis D.Trumpo administracijai, paaiškino su išrinktojo prezidento pereinamojo laikotarpio politika susipažinę šaltiniai.
Vienas iš šaltinių išreiškė abejonę dėl masinių atleidimų galimybės Pentagone. Taip pat neaišku, ar pats D.Trumpas pritartų šiam planui, nors anksčiau jis yra plačiai pasisakęs prieš jį kritikavusius gynybos vadovus.
D.Trumpas per rinkimų kampaniją taip pat kalbėjo apie generolų atleidimą ir tų, kurie atsakingi už problemišką 2021 m. įvykdytą amerikiečių karių išvedimą iš Afganistano.
D.Trumpo komanda iš karto neatsakė į agentūros prašymą pakomentuoti.
Antrasis šaltinis pažymėjo, kad būsimoji administracija tikriausiai sutelks dėmesį į JAV kariuomenės pareigūnus, kurie laikomi susijusiais su buvusiu D.Trumpo Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininku generolu Marku Milley.
Praėjusį mėnesį išleistoje Bobo Woodwardo knygoje „Karas“ publikuota generolo citata, kurioje jis išvadino D.Trumpą „fašistu iki kaulų smegenų“, o D.Trumpo sąjungininkai nusitaikė į jį dėl tariamo nelojalumo buvusiam prezidentui.
„Kiekvienas asmuo, kurį iškėlė ir paskyrė M.Milley, išnyks, – pabrėžė antrasis pašnekovas. – Yra labai išsamus visų, kurie buvo susiję su M.Milley, sąrašas. Jie visi bus pašalinti.“
Jungtiniam štabų vadų komitetui priklauso aukščiausio rango JAV kariuomenės karininkai, jį sudaro kariuomenės, karinio jūrų laivyno, jūrų pėstininkų, oro pajėgų, nacionalinės gvardijos ir kosmoso pajėgų vadai.
Planai atleisti aukšto rango JAV ginkluotųjų pajėgų vadus paaiškėjo praėjus dienai po to, kai D.Trumpas savo gynybos sekretoriumi pasirinko Pete'ą Hegsethą, „Fox News“ komentatorių ir veteraną, kuris signalizavo apie norą „išvalyti“ Pentagoną.
„Būsimas Jungtinių Valstijų prezidentas turi iš esmės pertvarkyti Pentagono vyresniąją vadovybę, kad būtume pasirengę ginti savo tautą ir nugalėti priešus. Reikia atleisti daug žmonių“, – dėstė jis savo parašytoje knygoje „Karas prieš karius: kas slypi už vyrų, ginančių mūsų laisvę, išdavystės“ (angl. „The War on Warriors: Behind the Betrayal of the Men Who Keep Us Free“).
Kas pirmas neteks posto?
P.Hegsethas taip pat nusitaikė į M.Milley įpėdinį, oro pajėgų generolą C.Q.Browną, klausdamas, ar jis būtų gavęs šį darbą, jei nebūtų juodaodis.
„Ar tai buvo dėl jo odos spalvos? Arba dėl jo įgūdžių? Niekada nesužinosime, bet visada abejojame – o tai iš pažiūros atrodo nesąžininga CQ atžvilgiu. Bet kadangi rasės kortą jis pavertė viena didžiausių savo vizitinių kortelių, tai nelabai svarbu“, – rašė jis.
Pirmasis šaltinis, susipažinęs su pereinamojo laikotarpio planavimu, teigė, kad C.Q.Brownas bus vienas iš daugelio pasitraukiančių pareigūnų.
„Iš karto bus atleisti Jungtinio vadų komiteto vadovai ir visi vadų pavaduotojai“, – sakė šaltinis, prieš tai pažymėjęs, kad tai tebuvo tik ankstyvasis planavimas.
Kai kurie dabartiniai ir buvę JAV pareigūnai sumenkino tokio didelio sukrėtimo galimybę, sakydami, kad tai būtų nereikalinga ir trikdantis veiksmas pasaulinės sumaišties metu, kai Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose siaučia karai.